PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zygmunt Samosiuk należał do najjaśniejszych gwiazd polskiego kina przełomu lat 60/70. Tak jak Cybulski dla wszystkich był po prostu Zbyszkiem, tak on, wybitny autor zdjęć filmów Andrzeja Wajdy, Janusza Majewskiego czy Jerzego Kawalerowicza, pozostał w pamięci filmowców jako Zyga, lekko zacinający się, trochę nieśmiały kolega w ciemnych okularach, z nieodłącznym światłomierzem w ręku.

Blisko trzydzieści lat po śmierci Zygmunt Samosiuk doczekał się swej pierwszej filmowej biografii. Debiutant Adam Lewandowski w dokumencie "Niezależna Republika Samosiuk" kreśli postać wybitnego filmowca i wrażliwego człowieka, dla którego praca z kamerą stanowiła pasję i źródło ogromnej radości. "Nie dane mu było opowiedzieć wszystkiego, o czym mógłby opowiedzieć swoją wspaniałą sztuką operatorską, dał nam tylko sygnały…" wspomina Krzysztof Gradowski. W filmie wypowiadają się także Andrzej Wajda, Renata Pajchel, Piotr Szulkin, Bogdan Dziworski, Janusz Majewski, oraz żona Irena Karel.



Dużą część filmu stanowią archiwalia - śledzimy drogę Samosiuka od etiud w łódzkiej filmówce po ostatnie filmy fabularne. Są to sztandarowe dzieła polskiego kina; "Brzezina", "Krajobraz po bitwie", "Trzeba zabić tę miłość", "Austeria", "Akademia Pana Kleksa", z których twórcy zmontowali barwny fresk, dający odczuć skalę talentu operatora.

Środki, których używał Samosiuk - praca przy naturalnym oświetleniu, kamera z ręki, używanie długich obiektywów i barwnego światła - w latach 70. były czymś nowatorskim i wprowadziły do polskiego kina powiew świeżości. Również rozpiętość gatunkowa filmów, które tworzył (science - fiction obok filmu wojennego i baśni) pozwalają sądzić, że był najbardziej wszechstronnym polskim operatorem. W latach 70. o współpracę z nim zabiegał Lindsay Anderson, gdy nie udało się do tego doprowadzić, wysłał Samosiukowi kolekcję płyt jazzowych.

Zostało po Zygmuncie Samosiuku kilka anegdot – według jednej z nich napisał do firmy Kodak list z zapytaniem, jak uzyskać efekt monochromatyczności na barwnej taśmie. Odpowiedziano mu, by kupił czarno - białą. Tej historii nie znajdziecie w filmie. Twórcy dokumentu, po prawie  trzyletniej dokumentacji, zdecydowali się przedstawić mniej znane historie z życia twórcy. Również formalnie film stoi w kontrze do tradycyjnych telewizyjnych biografii - zdjęcia Jakuba Gizy zrealizowane ruchliwą kamerą i przy naturalnym oświetleniu dają nam odczuć, co dziś zostało z estetyki zaproponowej ponad trzydzieści lat temu przez Samosiuka.

"Niezależna Republika Samosiuk" to nietuzinkowy portret wspaniałego operatora, artysty i pasjonata. To także film o cenie, którą płaci się za ogromny talent.

Wielbicieli  talentu Zygmunta Samosiuka zapraszamy na pokaz film dokumentalnego pt. "Niezależna Republika Samosiuk'' w reżyserii Adama Lewandowskiego. Pokazy w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędą się 30 maja o godzinie 10:00 w Kinie Kijów oraz 1 czerwca o godzinie 19:00 w Kinie Mikro.  Premierowy pokaz dokumentu będzie można zobaczyć 29 maja o 19:35 w TVP 2.
Kuba Kosma
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  19.06.2012
Zobacz również
Krakowski Festiwal Filmowy: co nakręcili jurorzy?
Docs to go! Rzuć okiem na dokumenty w postprodukcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll