PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Już wkrótce 52. Krakowski Festiwal Filmowy. W programie miedzy innymi prezentacja krótkometrażowych filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej, a wśród nich jej ubiegłoroczny zwycięzca, najnowszy film Terry’go Gilliama „Świetna rodzina” (The Wholly Family) i jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich dokumentów ubiegłego roku, "Paparazzi" Piotra Bernasia. Film został nominowany do prestiżowej nagrody na krakowskim festiwalu, który znajduje się w ekskluzywnym gronie imprez do niej kwalifikujących.

Sekcja „Short Matters!” towarzyszy festiwalowi od lat. W tegorocznej edycji cyklu przeważają krótkie fabuły, ale w programie znajdzie się także reprezentacja dokumentu. Wszystkie 15 produkcji pokazywanych pod jej szyldem to obrazy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej - europejskiego odpowiednika amerykańskiego Oscara. Nagroda jest przyznawana od 1988 roku, a jej pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski za „Krótki film o zabijaniu”.

"Paparazzi", fot. Szkoła Wajdy

Przed nami różnorodny wachlarz tematów i motywów z bliższych i dalszych zakątków Europy. Projekcje cyklu rozpocznie już 1 czerwca film Daniela Josepha Borgmana „Berik”, dotykający tematu przyjaźni oraz potrzeby akceptacji i zrozumienia. „Wielkie słowa małych dzieci” (Little Children, Big Words) Lisy James Larsson przybliżą nam proces poznawania świata przez najmłodszych. „Jessi” Mariejosephin Schneider oraz „Derby” Paula Negoescu pokażą relacje rodzinne, a belgijska „Niedziela” (Sundays) w reżyserii Valery Rosier problem przemijania. O sympatię widzów zabiegać będzie dokument Alberto De Michele „Wilki” (The Wolves), opowiadający historię wyjątkowej grupę złodziei z Północnych Włoch, uprawiających swój proceder wyłącznie podczas gęstej mgły.

Kto podczas ubiegłorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego nie miał okazji zobaczyć kontrowersyjnego "Paparazzi" Piotra Bernasia, teraz będzie mógł nadrobić filmowe zaległości. Nagrodzony później Grand Prix na festiwalu Camerimage oraz Złotą Żabą za najlepsze zdjęcia dokument pokaże pozornie dla nas egzotyczny zawód paparazzo z bliskiej nam, polskiej perspektywy.

Kolejnym polskim akcentem cyklu będzie pokaz "Opowieści z chłodni". Film Grzegorza Jaroszuka to groteskowa historia pary młodych ludzi zatrudnionej w supermarkecie. Okrzyknięci jego najgorszymi pracownikami, mają zaledwie dwa dni, by rozpocząć lepsze, bardziej wartościowe życie. W realizacji ambitnego celu pomaga im udział w popularnym teleturnieju. Film został nagrodzony na festiwalach filmowych w Locarno, Monachium i Leuven oraz był pokazywany w ramach tegorocznej edycji festiwalu Sundance.

"Opowieści z chłodni", fot. PWSFTiT Łódź

W sekcji „Short Matters!” będzie można również przypomnieć sobie, zaprezentowanego już w krakowskim konkursie, laureata Złotego Niedźwiedzia w kategorii najlepszy film krótkometrażowy na 60. Berlinale, „Incydent w banku” (Incident by a Bank) Rubena Östlunda. Krótka fabuła, zrealizowana w jednym ujęciu z udziałem 96 osób, z humorem przedstawia rekonstrukcję nieudanego napadu na bank, my natomiast stajemy się świadkami ludzkich reakcji na to co niespodziewane.

W programie także dwa mocne filmy gatunkowe: szwedzka wizja inwazji zombie, którzy udomowieni w filmie Hugo Lilji „Żywe trupy” (The Unliving) są wykorzystywani jako tania siła robocza oraz drugi nawiązujący do gatunku grozy obraz, stylizowana na dokument historia dwóch zaangażowanych politycznie kobiet, które w „Precz!” (Out) Roee Rosen z nacjonalistycznym prawicowym poglądem walczą za pomocą egzorcyzmów. 

Ukoronowaniem cyklu będzie polska premiera ubiegłorocznego zwycięzcy Europejskiej Nagrody Filmowej i gratka dla fanów Terry’ego Gilliama, który zamknie projekcie sekcji swoim ostatnim filmem, „Świetną rodziną” (The Wholly Family), senno-groteskową opowieścią o 10-letnim chłopcu odkrywającym znaczenie rodziny.

Dzięki obecności Krakowskiego Festiwalu Filmowego na listach AMPAS (The Academy of Motion Picture Arts and Sciences) i EFA (European Film Academy) zwycięzcy kolejnych edycji międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych mogą zgłosić swój film do selekcji oscarowej, a jeden z uczestników konkursu otrzyma nagrodę dla najlepszego filmu europejskiego, co jest jednoznaczne z nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: http://www.krakowfilmfestival.pl/

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

GW
Krakowski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Krakowski Festiwal Filmowy: 104 filmy w konkursie!
Krakowski Festiwal Filmowy - znamy tytuły Panoramy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll