PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
KOMENTARZ
  23.05.2012
Forum Filmu Dokumentalnego i Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich zawsze odbywa się w ostatnich dniach Krakowskiego Festiwalu Filmowego.  Przez lata w Sali Samurajów w Muzeum Narodowym, tuż obok kina Kijów. Od pewnego czasu – w klimatycznej sali Międzynarodowego Centrum Kultury, przy Rynku Głównym.

Pracowałam przy organizacji Forum przez wiele lat. 10 lat temu była to skromna rozmowa w miłej kawiarni, bez większego znaczenia dla przyszłych wydarzeń. Szefostwo Sekcji Dokumentu i Animacji SFP uznało, że Forum powinno stać się najważniejszą, coroczną i merytoryczną debatą środowiska twórców filmu pozafabularnego.  Bo nie ma na taką debatę lepszego miejsca i czasu, niż Krakowski Festiwal Filmowy, na który zjeżdża się większość polskich animatorów i dokumentalistów i który organizowany ze znaczącym udziałem środowiska filmowego.


Forum w Sali Samurajów w Muzeum Narodowym. Coraz młodsi uczestnicy. Fot. KFF

Czas sprzyjał debacie.  Wzrastało napięcie wokół Ustawy o kinematografii. To właśnie w Krakowie twórcy najżywiej domagali się uznania specyficznej sytuacji dystrybucyjnej filmu dokumentalnego i uwzględnienia ich zmian w ustawowej definicji filmu.  Odkąd pojawił się Polski Instytut Sztuki Filmowej, tradycją stały się raporty o dofinansowanych projektach i o licznych nagrodach dla filmu pozafabularnego.  Natomiast wątkiem niezmiennym i niezmiennie poruszającym gremium krakowskie jest telewizja publiczna. Nader często nieobecna na Forum, mimo licznie wysyłanych zaproszeń, krytykowana jest za zaniechanie misji, brak pasm dla animacji i pełne lekceważenie filmu dla dzieci.  Obszar jest to szczególnie wrażliwy, bo właśnie gatunki pozafabularne w największym stopniu zależne są od pieniędzy i pasm telewizyjnych. Jest pewna szansa – głównie za sprawą zmieniającego się kursu polityki programowej Dwójki – że tym razem ton rozmowy będzie inny i że będzie z kim rozmawiać.


Forum w Międzynarodowym Centrum Kultury, fot. SFP

Były na Forum wystąpienia, o których trudno zapomnieć. Płomienne przemowy obecnego przewodniczącego Sekcji Dokumentu SFP Marka Drążewskiego rozgrzewały serca i rozpalały ducha boju. Uwaga, Przewodniczący już przygotowuje tekst nowego wystąpienia, więc można liczyć na mocne wrażenia i sztukę retoryczną w najlepszym wydaniu. Wiele osób pamięta znakomity referat Ignacego Szczepańskiego „Wielka Pardubicka Telewizji Publicznej” z 2008 roku. „Wydaje się czasem, że dopominanie się o misję w telewizji publicznej to ‘wołanie na puszczy’. Ale wołać musimy, właśnie my, twórcy i producenci polscy, bo nikt inny za nas tego nie zrobi. Musimy pilnie baczyć i w porę przeciwdziałać, żeby (…) misja publiczna nie skręciła sobie karku, tańcząc na lodzie”.  Zdumiewająco aktualne, prawda?

Lubię krakowskie Forum, bo w porównaniu z gdyńskim jest mniej formalne i odbijają się w nim osobowości polskiego kina. Jest merytoryczne i interesujące. A obserwatorom z zewnątrz przypomina, że polski film ma wiele twarzy i że nasza animacja i dokument są jego silną i rozpoznawalną na świecie marką.





Anna Wróblewska
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.05.2012
Zobacz również
Komu zależy na filmie dla dzieci?
Okiem selekcjonera
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll