PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FILMY
  27.04.2012
Historia kanalarza, który uratował żydów, Rumuna, który zagłodził się na śmierć w krakowskim więzieniu, muzyków, którzy grali hip-hopa i kilku takich, co zagrali władzy ludowej na nosie - oto tematy filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego. Kto zdobędzie prestiżowe Złote Lwy, dowiemy się już 12 maja

1. "80 milionów", reż. Waldemar Krzystek

Dolny Śląsk, jesień 1981 roku. Po serii prowokacji SB, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i… cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.


Kadr z filmu "80 milionów", fot. Media Brigade

2. "Baby są jakieś inne", reż. Marek Koterski

Noc. Jedzie dwóch facetów samochodem i gada o babach. O babach – jak je dziś widzą – w domu, rodzinie, łóżku, kiblu, w pracy, sporcie, sądzie, polityce, na ulicy. We wszystkich sferach życia; w sprawach dużych i małostkach... Tylko dwóch facetów jedzie nocą i gada na baby, że – choć przyszło nam być z nimi – nie da się z nimi żyć, że jest z nimi jak w ringu, że baby nas nienawidzą, my ich nienawidzimy; są silniejsze, są mądrzejsze i się mądrzą, a poza tym – co najgorsze – grają bez zasad. Że przez nie same kłopoty... Skrajne kłopoty z bab ręki nie omijają zresztą w filmie i facetów. Bohater "Dnia świra", Adam Miauczyński napisał scenariusz "Baby są jakieś inne", a Marek Koterski nakręcił według niego film.

3. "Bez wstydu", reż. Filip Marczewski

Film opowiada historię zakazanej miłości. 18-letni Tadek nie umie poradzić sobie z uczuciem do siostry i nie bacząc na konsekwencje chce udowodnić, że wart jest takiego uczucia. Zagubiona w codziennym życiu siostra, związana z liderem lokalnych neofaszystów, tak samo jak brat potrzebuje bliskości i ciepła. W układ ten wkracza 17-letnia Irmina – romska dziewczyna, która marzy by przekroczyć swój świat. Wierzy, że Tadek będzie mógł jej w tym pomóc...

4. "Droga na drugą stronę", reż. Anca Damian

Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń z 2007 roku. 11 lipca pod zarzutem kradzieży portfela z kartami kredytowymi policja aresztuje obywatela Rumunii Claudio Crulica. Aresztowany nie przyznaje się do winy i rozpoczyna strajk głodowy. Po 4 miesiącach umiera. W tym czasie nikt nie wziął pod uwagę jego zeznań i nie sprawdził, czy Crulic tego feralnego dnia przebywał w Polsce.

5. "Dzień kobiet", reż. Maria Sadowska

Opowieść o Halinie, kasjerce z supermarketu, która awansuje dzięki zainteresowaniu szefa jej osobą. Szybko przekonuje się jednak, że za lepsze zarobki może zapłacić bardzo wysoką cenę.


Kadr z filmu "Dzień kobiet", fot. Jacek Drygała

6. "Jesteś bogiem", reż. Leszek Dawid

Film o legendarnej grupie Paktofonika, która zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Portret generacji pierwszej dekady niepodległości. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Macieja Pisuka „Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej".

7. "Mój rower", reż. Piotr Trzaskalski

Pewnego jesiennego poranka, siedemdziesięcioletniego Włodka (Michał Urbaniak) budzi pies nie wyprowadzony na spacer. Mężczyzna z trudem opuszcza na podłogę zdrętwiałe nogi. Pojękując z bólu wstaje. Jest wściekły i kuśtykając szuka żony, która jak codziennie powinna wyjść z psem na spacer! Zamiast żony Włodek znajduje list w którym Basia (Anna Nehrebecka) oznajmia, że od niego odchodzi. Włodek traci przytomność...

8. "Obława", reż. Marcin Krzyształowicz

Akcja „Obławy” rozgrywa się podczas II wojny światowej. Film Marcina Krzyształowicza to z jednej strony partyzancka ballada, pokazująca prawdziwą twarz okupacji, a z drugiej wstrząsający wojenny thriller. Jego głównym bohaterem jest kapral Wydra, żołnierz partyzanckiego oddziału, który zmaga się nie tylko z Niemcami i polskimi zdrajcami, ale także z własną przeszłością... Główni bohaterowie „Obławy” – kapral Wydra (Marcin Dorociński), konfident Kondolewicz (Maciej Stuhr), żona Kondolewicza (Sonia Bohosiewicz), sanitariuszka Pestka (Weronika Rosati) i porucznik Mak (Andrzej Zieliński) - są splątani siatką zależności. Gra pozorów, która odbywa się pomiędzy nimi odsłania kolejne piętra intrygi, aż do zaskakującego finału.

9. "Sekret", reż. Przemysław Wojcieszek

Ksawery jest tancerzem, występującym na scenie jako drag queen. Odwiedza mieszkającego na wsi dziadka, Jana, który ukrywa mroczny sekret, ciążący nad nim od czasów Holokaustu.

10. "Sponsoring", reż. Małgośka Szumowska

Anna (Juliette Binoche), dziennikarka luksusowego magazynu dla kobiet, przygotowuje artykuł na temat sponsoringu. W trakcie pracy nad materiałem poznaje dwie call girls - Charlotte (Anais Demoustier) oraz Alicję (Joanna Kulig). Dziewczyny wprowadzają ją w świat płatnej miłości, ku zaskoczeniu Anny – wyjątkowo pociągający i odkrywający przed nią oblicze jej własnego związku.


Kadr z filmu "Sponsoring", fot. Marion Stalens

11. "Supermarket", reż. Maciej Żak

Młody chłopak dokonuje przestępstwa na terenie supermarketu. Aresztowany i oddany pod opiekę psychiatry, opowiada co zdarzyło się w sylwestrową noc.

12. "W ciemności", reż. Agnieszka Holland

Leopold Socha (Robert Więckiewicz), drobny złodziejaszek, ryzykując życiem swoich bliskich ratuje Żydów, uciekinierów z lwowskiego getta. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki "In The Sewers of Lvov" Roberta Marshalla.

13. "W sypialni", reż. Tomasz Wasilewski

Edyta (Katarzyna Herman), czterdziestoletnia kobieta, zmuszona brakiem pieniędzy, umawia się przez Internet z przypadkowymi mężczyznami. Po wcześniejszym ich uśpieniu, spędza całe noce w mieszkaniach swoich "gospodarzy". W taki sposób poznaje Patryka (Tomasz Tyndyk), trzydziestopięcioletniego mężczyznę. Nie mogąc wrzucić mu środka nasennego, poznaje go i w konsekwencji zaczyna się nim fascynować.
Ostatnia aktualizacja:  27.07.2016
Zobacz również
Polonica
Pokaz z audiodeskrypcją
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll