PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

- Wiele nieśmiertelnych scen zawdzięczam właśnie Kubie - zmarłego w wrześniu ubiegłego roku reżysera i przyjaciela wspominał Andrzej Wajda. Podczas Festiwalu odbył się wieczór Janusza Morgensterna, poświęcony jego pamięci. Poprzedziła go projekcja filmu "Żółty szalik".

Spotkanie miało charakter nieformalny, niemal prywatny. Wzięli w nim udział najbliżsi, przyjaciele, współpracownicy reżysera i wielbiciele jego twórczości.  Wątki prywatne, anegdoty, wspomnienia mieszały się z poważniejszą reflekcją nad rolą Janusza Morgensterna w polskiej kinematografii. 


Jacek Bromski, Krystyna Cierniak-Morgenstern i Janusz Majewski, fot. materiały prasowe

Andrzej Wajda opowiadał o współpracy  z Kubą  - jak mówią o nim przyjaciele - przy "Popiele i diamencie",  Andrzej Kotkowski o poznaniu przyjaciela i mistrza podczas kręcenia "Jowity", a Jacek Bromski wspominał, że poszedł do Szkoły Filmowej, gdy zobaczył "Trzeba zabić tę miłość".

Krystyna Cierniak-Morgenstern,  żona reżysera i Juliusz Machulski  przypomnieli o ufundowaniu Nagrody "Perspektywa" im. Janusza "Kuby" Morgensterna. Jej pierwszym laureatem został Adrian Panek za film "Daas".  Serwis portalfilmowy.pl relacjonował uroczystość wręczenia nagrody.

Jacek Bromski wspomniał,  że Janusz Morgenstern zagrał w jego filmie "Uwikłanie". Wielki reżyser miał wielką tremę przed tym zadaniem, bardzo się starał i przygotowywał, ze znakomitym - jak się okazało - rezultatem. - Ta rola wiele dodała temu filmowi - podsumował Bromski.

Andrzej Wajda, Krystyna Cierniak-Morgenstern i krytyk filmowy Marek Hendrykowski, wspominali film "Ambulans", o którym  w Polsce niewiele sie mówi. Zaledwie dziewięciominutowy utwór jest jednym z  najbardziej znanych polskich filmów na świecie. Marek Hendrykowski powiedział, że Janusz Morgenstern jest jednym z wielkich poszkodowanych polskiego kina, kładąc nacisk na oba słowa wielki i poszkodowany. Jest on autorem książki, poświęconej reżyserowi, której wydanie towarzyszyło tegorocznemu Festiwalowi.

Krystyna Cierniak-Morgenstern i Jacek Bromski wspominali przyjazd Romana Polańskiego na pogrzeb przyjaciela. - Zapytałam Romka, kogo chciałby zaprosić, zobaczyć. A on odpowiedział: najchętniej Kubę - opowiadała żona zmarłego reżysera. - To wspaniałe, że tak się można przyjaźnić - dodała, przypominając niebezpieczeństwo , na jakie narażał się Polański przyjeżdżając wtedy do Polski.

W poniższym materiale wideo Janusza Morgensterna wspominają kolejno: Janusz Majewski, Krystyna Cierniak-Morgenstern, Ryszard Bugajski, Andrzej Wajda, Magdalena Cielecka i Marek Hendrykowski.

W spotkaniu wzięli udział również : Bożena Dykiel, Zofia Czerwińska, Małgorzata Potocka,  Gospodarzem wieczoru był dyrektor artystyczny Festiwalu Michał Chaciński.

KS
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Z historii festiwalu - cz. 6 - 1986, 1987
Gdynia: Kim jest producent kreatywny?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll