PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  11.05.2012

- Czy Piotr Głowacki, grający kapitana SB, ukradł film kolegom z "Solidarności"? - zastanawiała się Małgorzata Sadowska, współprowadząca konferencję. Młody aktor był bardzo chwalony po premierze filmu. - Rola esbeka była dobrze napisana pod względem wymyślności jego przekleństw - żartował reżyser, Waldemar Krzystek - ale filmu o samym kapitanie SB w ogóle nie chciałbym robić.

- Ten esbek był na marginesie życia dobrych ludzi, a to dobrzy ludzie, dobro i prawda zwyciężają, czego dowodem jest powstanie tego filmu i to, że mamy inną Polskę - przekonywał Krzystek.


Kadr z filmu "80 milionów", fot. Kino Świat

Przyznał, że jego film "W zawieszeniu" (1986) opowiadający o czasach stalinowskich, był metaforą stanu wojennego. - Wówczas podział był prosty: jednym odmawiano paszportów, a drudzy ich odmawiali. Mój film miał temu służyć, żeby pokazać: tak było. Zmieniliście się, ale tak było - dodał reżyser.

Autor zdjęć, Piotr Śliskowski, wspominał kręcenie sceny na moście, na którym rozegrała się największa bitwa z ZOMO. Brało w niej udział ponad dwa tysiące aktorów i statystów. Wspominano, że po włączeniu armatki wodnej Marcin Bosak stracił na parę minut wzrok, a Wojciech Solarz słuch. - Wdało się coś w rodzaju szaleństwa - opowiadał reżyser o scenie na moście. - Bosak wskoczył na tramwaj, a przecież trudne sceny mieli robić kaskaderzy. Tak się wszystkim udzielił ten zapał do walki z ZOMO.

Aktorzy, grający role historycznych postaci - Krzysztof Czeczot, Wojciech Solarz, Maciej Makowski - konsultowali je ze swoimi pierwowzorami. Dawni bohaterowie na szczęście rozumieli, że to nie jest dokument.

W konferencji udział wzięli również aktorzy  Agnieszka Grochowska, Emilia Komarnicka, Cezary Morawski oraz producenci Marcin Kurek, Beata Ryczkowska (Canal+), Paweł Mossakowski (Canal+).

Zastanawiano się, dlaczego film przygodowy nie zyskał większej przychylności widzów.  Czy "Solidarność" jest dziś sexy"?- pytano. - Spodziewałem się 200 tysięcy widzów, z czego do kin przyszło 160 tysięcy - mówił Mossakowski. Uważał, że hasło "Solidarność" zniechęca dziś  ludzi, w szczególności młodych, do pójścia do kina, nad czym ubolewał Krzystek. - Tylko w Polsce nastąpiła dewaluacja słowa "Solidarność". Do tego ruchu dołączali się coraz lepsi ludzie. Niech zostanie pamiątka: tak było - dodał.   

KS
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  19.06.2012
Zobacz również
Gdynia: "Pisarz we mnie wyje" - Zygmunt Miłoszewski o festiwalu
Z ostatniej chwili! "Pokłosie" Pasikowskiego jedzie do Gdyni!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll