PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Droga do gdyńskiej stoczni remontowej Nauta: z daleka widać pracujące dźwigi, słychać dzwony okrętowe, nagle napis "Kino".  To tutaj, w byłej sali BHP mieści się Klub Filmowy, w którym odbywają się pokazy filmów z Konkursu Młodego Kina.

Konkurs wystartował blokiem pięciu krótkometrażowych filmów, dzieł studentów z łódzkiej i katowickiej szkoły filmowej.  Wszystkie zrealizowane bardzo efektownie – widać w nich pomysłowość, zabawę filmowym językiem. Ale wobec świetnego opanowania warsztatu technicznego fabuły wydały mi się dość pretekstowe.

W „Morze” Tomasz Jeziorski przedstawia zafascynowanego złem, zbuntowanego przeciw matce chłopca, którego ciemne spojrzenie potrafi poderwać do lotu stada kruków.  "Potwór" Piotra Ryczko to opowieść o oszpeconym Piotrusiu, o którym legenda głosi, że wystraszyła się go własna matka. Ciemna tonacja, rytm zdjęć, rekwizyty (pajęczyny, stary dwór itd.) zapowiadają być może przyszłego autora pełnometrażowego horroru, który w kinie polskim jest gatunkiem … martwym.


"Święto zmarłych", fot. Gdynia Film Festival

„Świętem zmarłych” Aleksandra Terpińska udowadnia, że w dwadzieścia parę minut można opowiedzieć historię jednego dnia wypełnionego skrajnymi emocjami. Oto żal po stracie matki po wpływem spotkania z nieobecnym w domu ojcem, przeradza się w oczyszczający bunt. Dzień kończy się na zaimprowizowanej na dywanie plaży, którą młodszy brat przygotował dla siostry z okazji osiemnastych urodzin. Etiuda to bardzo pakowna forma, dobrze, że cały ciężar niosą świetni młodzi aktorzy: Jaśmina Polak (leciutko podobna do Kate Winslet) i Anatol Fuksiewicz.

W całej serii dominował motyw trudnego dzieciństwo i mroczna, gotycka stylistyka, a także bohaterowie żyjący we własnych, wyobcowanych światach czy kryjówkach. W "Póki wilk syty" Olgi Kałagate to świat wyobraźni 30-letniej bohaterki, obawiającej się mężczyzn.  W filmie "Muka!" Kordiana Kądzieli postać grana przez Arkadiusza Jakubika w dzień śpi w domu matki, na rozkładanej łóżko-półce, w nocy w budce stróżówce. Reżyser oparł swoja opowieść na motywach "Procesu", choć wybrane przez niego fragmenty rzeczywistości (jak urywki głupkowatych telewizyjnych zgadywanek,) są wystarczająco kafkowskie.

Filmy w Konkursie oceniać będą młodzi reżyserzy, zdobywcy nagród w poprzednich edycjach gdyńskiego Festiwalu: Marcin Wrona i Magnus von Horn. Zapleczem teoretycznym wspiera ich filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego Krzysztof Kornacki. Czwarta jurorka to reżyserka i scenarzystka Agnieszka Wojtowicz-Vosloo, która mieszka i tworzy w Stanach.

Edyta Jarząb
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  13.07.2012
Zobacz również
„Jesteś Bogiem”, czyli Magik w oczach innych
Gala otwarcia 37. Gdynia Film Festival (video)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll