PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
SZTUKA DOKUMENTU
  14.11.2018
Postępuj tak, byś człowieczeństwa tak w twej osobie, jako też w osobie każdego innego używał zawsze jako celu, nigdy tylko jako środka. Immanuel Kant („Uzasadnienie krytyki moralności”).
Ludzie, masy ludzi przechodzą codziennie przez najróżniejsze w świecie skrzyżowania, przejścia podziemne, korytarze domów, biur etc., etc. A każda z tych osobnych postaci niesie ze sobą swój indywidualny, niepowtarzalny los, swoje radości, troski, zastanowienia. Ale i obciążenia, urazy, zadry wiecznie otwarte… Każda odciska się w historii niepowtarzalnym rysunkiem końcówki palca i sobie tylko właściwą tęczówką oka. I każda jest w gruncie rzeczy absolutnie nieprzenikliwym osobnikiem, bo mino aparatur skanujących medycznie nasze wnętrze co do ułamków miar wszelkich, nikt nie przeniknie naszych myśli, zamierzeń, postanowień, naszych – poza genetycznymi – obciążeń, które w ułamku sekundy potrafią zaskoczyć także nas samych, wskrzesić impuls do czegoś, co będzie wzruszające, wzniosłe, dobroczynne lub wręcz przeciwnie – będzie tego czy innego zżerało, dręczyło, paraliżowało, albo też rozzuchwali go granic postaw zamykających się określeniem „nieludzkie”!

Życie każdego znaczy przecież i kanon etyczny. To kim w istocie stajemy się zarówno dla swoich bliskich, jak i osób niekiedy tylko przypadkowo przecinających naszą życiową drogę. Amplituda emocji człowieka jest przecież mocno rozpostarta. Wzruszają nas ludzie empatyczni, pochylający się, wczuwający w problemy, powikłania, niemoc innych. Trwożą, ale niestety niekiedy (zwłaszcza za sprawą wszechobecnych nachalnie mediów) fascynują osobnicy ze wszech miar bezwzględni. Ze skulonymi ramionami i wyłączonym tokiem myślenia nagle jakieś grupy, czy nawet – jak pokazuje historia, wręcz masy podążają za osobnikami okazującymi się w efekcie karłami dziejów, przeszeregowującymi obrazy świata, poszczególnych w nim jednostek. Ten proces niejednokrotnie już opisano, definiowano, a jednak – brakuje nam często w jakimś kluczowym momencie instynktu samozachowawczego ? Nie potrafimy, nie chcemy się przeciwstawiać ? Skąd ta moja tu filozoficzno - społeczna tyrada ? – Z kolejnego oglądu festiwalowych filmów.

Cały tekst Grażyny Banaszkiewicz na stronie:
www.naturalnie.com.pl
Grażyna Banaszkiewicz
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.11.2018
Zobacz również
fot. OFF CINEMA
Opróżnione kieszenie...
Kraków - dokument w roli głównej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll