PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nakładem wydawnictwa TRIO ukazała się książka "Jak rozpętałem polską komedię filmową’’ Piotra Śmiałowskiego, To zapise wywiadu-rzeki z  reżyserem Tadeuszem Chmielewskim.

Rozmowa  z twórcą ‘’Nie lubię poniedziałku’’ jest nie tylko zbiorem ciekawostek i dykteryjek z planu filmowego, ale również próbą wniknięcia głębiej w fenomen twórczości artysty.

Kiedyś twórcom komedii nie było łatwo - za sprawą wszechobecnej cenzury nie mogli mówić co, a zwłaszcza kto, ich śmieszy. Automatycznie otrzymywali łatkę artystów niepoważnych, stojących kilka stopni niżej od kolegów filmowców. Tadeusz Chmielewski filmami takimi jak ‘’Jak rozpętałem drugą wojnę światową’’ czy ‘’Ewa chce spać’’ przełamał te schematy  i zapisał się na stałe w zbiorowej świadomości widzów - i to widzów wielu pokoleń. Autor wywiadu, Piotr Śmiałowski podczas rozmowy z Chmielewskim bada warsztat i fenomen twórcy, który wprowadził do polskiej kinematografii nową jakość dowcipu - lekkiego a zarazem pozbawionego niepotrzebnego osądzania, będącego opozycją dla siermiężnego, przestarzałego żartu obecnego we współczesnym mu kinie.


Tadeusz Chmielewski, fot. A. Kędzierska / SFP

Dwadzieścia trzy rozdziały książki składają się na historię życia artysty - od początków zafascynowania kinem, poprzez okres nauki, przeżycia wojenne (w czasie II wojny światowej Chmielewski walczył jako żołnierz AK), aż do pracy na planach filmowych. Przemyślenia o pracy reżyserskiej artysty wzbogacone są anegdotami - Chmielewski opowiada na przykład Śmiałowskiemu o tym, jak entuzjastycznie reagowali na film ‘’Ewa chce spać’’ milicjanci, pomimo, że zostali przedstawieni jako wzór niezdarności. A także o wojskowych dowódcach którzy mimo że w trakcie projekcji filmu  ''Gdzie jest Generał...’’  na swój kinowy wizerunek w zareagowali podobnie, to tuż po pokazie nie byli w stanie mu tego filmu darować.

Za sprawą książki Śmiałowskiego Tadeusz Chmielewski jako artysta wychodzi z cienia. Dotychczas jego filmy w świadomości milionów polskich widzów bardzo często nie były łączone z jego nazwiskiem - w dużej mierze za sprawą wielkiej skromności reżysera. Chmielewski nie był twórca jednowymiarowym - z książki możemy się dowiedzieć o jego niezrealizowanych projektach filmowych wśród których był, między innymi, kryminał opowiadający o zamachu na Chruszczowa, w Polsce w 1965 roku..

 

Piotr Śmiałowski od 2004 roku jest stałym współpracownikiem miesięcznika "Kino".  Zajmuje się kinem polskim. W 2007 roku  ukazała się monografia jego autorstwa "Tadeusz Janczar. Zawód: aktor" wydana przez Rytm. W 2009 nakładem Fundacji Kino ukazała się książka "Być jak Cybulski?", której jest współautorem. Współpracuje z II Programem Polskiego Radia przy audycji „Sezon na Dwójkę”, prowadzi prelekcje filmowe w ramach „Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej” i wykłady w Żydowskim Uniwersytecie Otwartym na temat "żydowskich wątków w kinie polskim". Współtworzy także portal Fototeka.fn.org.pl będący opisanym zbiorem fotosów i werków z polskich filmów.

Katarzyna Rogowska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  28.06.2012
Zobacz również
Kolejna adaptacja Chucka Palahniuka
Posłuchaj fragmentów książki o Eugeniuszu Bodo
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll