PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  1.04.2012
Joanna Chmielewska kończy 2 kwietnia 80 lat. Łączny nakład jej powieści opublikowanych w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy! Polskie kino jednak rzadko korzysta z dorobku najpopularniejszej rodzimej pisarki.

Joanna Chmielewska to pseudonim literacki Ireny Kuhn. Autorka "Lesia" urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. W 1954 roku ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 1970 roku zajmuje się wyłącznie twórczością literacką, ale w bardzo wielu jej powieściach bohaterowie pracują, podobnie jak autorka, w biurze projektów architektonicznych.

Zadebiutowała powieścią "Klin" w roku 1964, przełomem w jej twórczości stał opublikowany w 1973 roku "Lesio". W opowieści o wiecznie spóźnionym nieudaczniku biurowym o duszy artysty czytelnicy odnaleźli pierwszy literacki obraz PRL-owskiego życia biurowego.  Kolejne powieści Chmielewskiej stały się bestsellerami, jak: "Studnie przodków", "Upiorny legat", 'Szajka bez końca", "Romans wszechczasów", „Całe zdanie nieboszczyka”, "Skarby", „Krokodyl z Kraju Karoliny”, „Wszystko czerwone”, „Wszyscy jesteśmy podejrzani”. Łącznie autorka napisała ponad 60 powieści.  Najnowsze powieści Chmielewskiej to "Porwanie" (2009), "Byczki w pomidorach" (2010) i "Gwałt".


Joanna Chmielewska

W powieściach Chmielewskiej intryga kryminalna, choć ważna, jest zaledwie pretekstem do prezentowania tak cenionego przez czytelników poczucia humoru autorki. – „Określiłabym swoje powieści jako sensacje humorystyczne. Bardziej czy mniej kryminalne, ale humorystyczne. Nie tylko w samej warstwie językowej. Humorystyczność otaczającego świata przenika do mojej prozy. To nie jest satyra, tylko prezentacja kretyństwa dziejącego się wokół nas” - mówiła Chmielewska w jednym z wywiadów. 

Być może jest to powód, dla którego kino polskie jak do tej pory nie wykorzystało potencjału tkwiącego w powieściach Chmielewskiej. Humor, często oparty na warstwie słownej,  może rodzić trudności w adaptacjach scenariuszowych. Najbardziej znanym filmem na podstawie prozy Chmielewskiej jest "Lekarstwo na miłość" Jana Batorego z 1965 roku (adaptacja „Klina”), według jej własnego scenariusza.  Kadr z Kaliną Jędrusik ze słuchawką przy uchu i bajecznie przystojnym Andrzejem Łapickim w roli tajemniczego amanta przeszły do historii kina, stając się jedną z ikon polskiej komedii (kadr ten znalazł się m.in. w czołówce animowanej  Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych). Chmielewska i Batory wspólnie napisali scenariusz kolejnej adaptacji, tym razem „Upiornego legatu”, pod tytułem "Skradziona kolekcja", oczywiście  w reżyserii Batorego.  Kilka lat temu TVP emitowała rosyjski serial „Szto skazał pokojnik” z 1999 roku. Film był dość swobodną adaptacją powieści „Całe zdanie nieboszczyka”, jego akcja rozgrywa się w Brazylii i w różnych krajach Europy, m.in. w Danii, Grecji i Francji, a w obsadzie znaleźli się aktorzy polscy i rosyjscy. W  głównej roli młodej architekt Joanny wystąpiła Marta Klubowicz, a jej przyjaciółkę Alicję, postać pojawiająca się w wielu powieściach Chmielewskiej, zagrała Ewa Szykulska.  Ciekawostką jest, że Chmielewska była współscenarzystką (z Martą Węgiel) serialu Piotra Łazarkiewicza „Samo niebo” z 2001 roku.
 

 
 


Anna Wróblewska
PAP, filmpolski.pl, Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  4.04.2012
Zobacz również
Krzysztof „Kultura” Kowalewski
Długa rozmowa z Małgorzatą Szumowską
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll