PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  4.07.2013
Jutro w stołecznym kinie Iluzjon odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Janickim – dziennikarzem, filmoznawcą i autorem wydanej niedawno książki „Odeon. Felietony filmowe”.
 
Z okazji premiery książki "Odeon. Felietony filmowe" odbędą się pokazy następujących filmów, wybranych przez autora:
5.07 (piątek) godz. 19.00, "Dyktator", reż Charlie Chaplin z prelekcją Stanisława Janickiego oraz dyskusją po filmie i spotkaniem promocyjnym związanym z jego nową książką.
6.07 (sobota) godz. 20.00, "Towarzysze broni"
7.07 (niedziela) godz. 20.00, "Piętro wyżej"

Na kartach najnowszej książki zatytułowanej „Odeon. Felietony filmowe” znaleźli się klasycy światowego kina, aktorzy, celebryci, uchwyceni przez lekkie pióro słynnego znawcy filmu. Stanisław Janicki to autor kultowego, cyklicznego i nadawanego najdłużej w historii polskiej telewizji programu filmowego „W starym kinie” poświęconego sztuce dziesiątej muzy. Jako krytyk filmowy wielokrotnie zasiadał w jury festiwali filmowych, pracował też jako redaktor w magazynach „Kino” i „Film”. Publikacja stanowi wybór najlepszych felietonów filmowych, które ukazywały się w audycji „Odeon Stanisława Janickiego” w radiu RMF CLASSIC. Autor w książce koncentruje się na przedstawieniu zarówno klasycznego okresu kina hollywoodzkiego, jak i na początkach filmu polskiego oraz wybitnych dzieciach kinematografii europejskiej. Zdradza również tajemnicę na temat swojej własnej filmoteki, która stanowi autorski wybór zarówno znanych pozycji jak i nieznanych perełek, które warto ocalić od zapomnienia.Obok konkretnych informacji na temat reżyserów takich jak Charlie Chaplin, bogiń jak Pola Negri lub amantów w rodzaju Clarka Gable, autor przywołuje również ciekawostki z życia gwiazd. Przykładowo w osobnym rozdziale opisuje hollywoodzkie skandale. Opowiada między innymi o Barbarze Le Marr, która wychodziła za mąż siedmiokrotnie oraz o Evelyn Keyes – pożeraczce męskich serc. Kreśli również portret buntowników kina od Jamesa Deana, po Ericha von Stroheima. Felietonista snuje również barwną opowieść na temat aktorskich małżeństw i romansów. Tematyczne uporządkowanie i podział na rozdziały sprawiają, że publikacja jest przejrzysta i pozwala na szybkie znalezienie informacji na temat konkretnej postaci.

MZ
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  4.07.2013
Zobacz również
Najlepsze cytaty z polskiego kina wg Hendrykowskiego
Barbara Sass: Nigdy nie byłam feministką
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll