PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Andrzej Dybczak, autor książki "Gugara" opowiadającej o mieszkańcach syberyjskiej osady, odebrał 13 października w Miłosławiu (Wielkopolskie) Nagrodę Fundacji Kościelskich. Wyróżnienie przyznano po raz 50.

Jak napisano w uzasadnieniu "jury Fundacji Kościelskich nagrodziło debiutancką książkę o podróży na syberyjską Północ i życiu wśród ewenkijskich pasterzy na skraju cywilizacji i poza historią."



"Wykraczająca poza ramy reportażu, ukazująca codzienność rzeczywistości postsowieckiego Wschodu opowieść Andrzeja Dybczaka niepostrzeżenie zmienia się w fascynującą przypowieść o ludzkim losie" - głosi uzasadnienie werdyktu jury, którego posiedzenie odbyło się we wrześniu w Lozannie.

Jak powiedział laureat, informacja o przyznaniu mu nagrody była dla niego sporym zaskoczeniem.

- "Gugara" nie jest książką nową, po raz pierwszy ukazała się w 2008 roku. To efekt podróży do Kraju Krasnojarskiego, wzięła się z potrzeby spisania moich przeżyć w tym miejscu. Nagroda Kościelskich zawsze była dla mnie marzeniem, tak jak chyba dla każdego literata w Polsce - powiedział Dybczak.

Urodzony w 1978 roku w Krynicy Andrzej Dybczak jest z wykształcenia etnologiem. Jest m.in.współtwórcą wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego  "Gugara", opowiadającego o rozpadzie społeczności ewenkijskich pasterzy reniferów.

Uroczystości wręczenia nagrody towarzyszył dwudniowy cykl zorganizowanych w Poznaniu, Miłosławiu i Wrześni wystaw, koncertów, debat, warsztatów i spotkań z laureatami poprzednich edycji nagrody.

Nagroda Kościelskich jest przyznawana od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - działającą w Genewie jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych. Fundacja powstała na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 roku Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.

Początkowo była ona nagrodą emigracyjną wręczaną w Szwajcarii. Po 1989 roku nagroda była wręczana w
kraju - na przemian w Warszawie, Krakowie i Miłosławiu. Decyzją fundacji, w latach 2012-2014 nagroda jest wręczana tylko w Miłosławiu.

Do grona laureatów nagrody należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy. Są wśród nich: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert,Zygmunt Kubiak, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Adam Michnik, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk. W 1983 roku otrzymał ją Jan Polkowski, redaktor naczelny serwisu Portalfilmowy.pl, zaś w 2011 roku Andrzej Franaszek, autor książki "Miłosz. Biografia".

Celem działania fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji

KS
PAP
Ostatnia aktualizacja:  13.10.2012
Zobacz również
Tarkowski w księgarniach
Rany Julek, co za książka!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll