PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Duże pieniądze i szybkie samochody, strzelaniny i pościgi, twardzi mężczyźni i piękne kobiety, czyli amerykańskie kino po polsku, i to w najwyższej, cyfrowej jakości. 15 października w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczysty pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Zabij mnie, glino”. 16 i 18 października film będzie dostępny dla warszawskiej publiczności w kinie Kultura.

Gośćmi premiery będą jego twórcy, a wśród nich scenarzysta i reżyser Jacek Bromski oraz aktorzy Piotr Machalica, Marek Barbasiewicz i Jadwiga Jankowska-Cieślak. Organizatorami pokazu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Zebra i kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP.

 Bogusław Linda i Marek Barbasiewicz w „Zabij mnie, glino”, fot. KinoRP

 Niebezpieczny i inteligentny przestępca (Bogusław Linda) kontra skuteczny, acz nieco zmęczony życiem i pracą stróż prawa (Piotr Machalica). Bezwzględny bandyta ucieka z milicyjnego konwoju. Jego plany obejmują odzyskanie łupu z ostatniego napadu i zemstę na milicjancie, który wsadził go za kratki. Zaczyna się pojedynek obu mężczyzn, zakończony – niczym w klasycznym westernie – widowiskową strzelaniną. Inspirowany amerykańskimi klasykami gatunku i milicyjnymi aktami jeden z najlepszych filmów kryminalnych czasów PRL-u.

Po premierze kinowego debiutu Jacka Bromskiego, niemal ćwierć wieku temu, pisano, że reżyser „wzniósł się ponad polskie błoto”, realizując „amerykański film produkcji polskiej”, z bandytą „na miarę naszych oczekiwań i aspiracji”. Zawartość milicyjnych archiwów ujęta w konwencję filmu policyjnego, doprawiona znakomitą obsadą zaowocowała efektownym kryminałem. „Zabij mnie, glino” stało się zapowiedzią tzw. nurtu bandyckiego kina lat 90, a Bogusławowi Lindzie pozwoliło stworzyć pierwszą pozycję w jego galerii ekranowych twardzieli.
 

Piotr Machalica i Piotr Fronczewski w „Zabij mnie, glino”, fot. KinoRP

 Z dzisiejszej perspektywy „Zabij mnie, glino” to także przykład sztuki, która wyprzedza rzeczywistość: nie tylko celowo wyretuszowany ekranowy świat – McDonald's, wielokanałowa telewizja, zachodnie auta – kilka lat później stał się rzeczywistością poprzełomowej Polski, ale i prawdziwi przestępcy, w swojej profesjonalizacji i brutalizacji, dogonili filmowych. W tym kontekście październikowa premiera KinaRP jawi się jako nieco nostalgiczna podróż do czasów, gdzie pojedynek bezwzględnego przestępcy Malika i zdeterminowanego kapitana Popczyka traktowany jest nie jako odbicie rzeczywistości, ale efekt oglądania amerykańskich filmów.

„Zabij mnie, glino” to jeden z 26 polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo w 2012 roku w ramach projektu KinoRP. Część z nich, m.in. „Panny z Wilka” i „Szwadron”, w cyklu „Czysta klasyka” pokazano na tegorocznym FPFF w Gdyni. Niebawem odbędą się premiery „Doliny Issy” i „Człowieka z żelaza”.

Projekt KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD i koordynowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, którego partnerami są obecnie: Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, The Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Sound Place i Studio Company.

Projekt KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Patroni medialni projektu KinoRP to: Radio TOK FM, FILMPRO, KINO, portale internetowe: KronikaRP.pl, Stopklatka.pl, Audiowizualni.pl, Portalfilmowy.pl.

Organizatorami premiery „Zabij mnie, glino” są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Zebra i kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP.

Premiery Rekonstrukcji Cyfrowych odbywają się w kinie Kultura w Warszawie, należącym do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

KS
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.10.2012
Zobacz również
Druga premiera "Zabij mnie, glino"
Kina wypłyną w cyfrowy "Rejs"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll