PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
O FILMIE NA ŚWIECIE
  19.07.2013
Laureatka Oscara, jedna z najpopularniejszych aktorek od blisko dwóch dekad znana głównie (choć nie tylko) z ról w komediach romantycznych. Przed nami jej "Gorący towar".

Jest pierwszą w historii amerykańskiego przemysłu filmowego aktorką, która w tym samym roku, w odstępie zaledwie jednej doby, otrzymała najpierw Złotą Malinę a następnie Oscara za pierwszoplanową rolę kobiecą. Pierwszą z nagród dostała za fatalny występ w komedii romantycznej „Wszystko o Stevenie", gdzie notabene partnerował jej, stawiający pierwsze kroki w Hollywood, Bradley Cooper. Dzień później członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznali jej pierwszą w karierze statuetkę Oscara za rolę w biograficznym dramacie sportowym „Wielki Mike. The Blind Side”. Jest to opowieść o czarnoskórym chłopcu, który w przyszłości został czołową gwiazdą ligi NFL, adoptowanym w dzieciństwie przez zamożne małżeństwo. Sandra Bullock zagrała macochę przyszłego czołowego amerykańskiego futbolisty. Wspomniane filmy wyznaczają gatunki, w których widzowie najczęściej oglądają Amerykankę na ekranie. Z jednej strony są to opowieści romantyczne, z drugiej zaś – dramaty i sensacje. Niczym w soczewce skupiają się tu zarówno nieprzeciętna uroda mającej niemieckie korzenie aktorki, jak również jej pasja do sportu i aktywnego trybu życia. W młodości była cheerleaderką, grała też w… piłkę nożną.


Hugh Grant i Sandra Bullock w filmie "Dwa tygodnie na miłość". Fot. Warner Bros.


Jej kariera pełna jest wzlotów i upadków. Znakomitym przykładem na poparcie tej tezy jest występ w parze z Keeanu Reevesem. Oboje zachwycili widownię na całym świecie swoimi rolami (pasażerki autobusu z bombą w środku oraz policjanta, który próbuje  ją i innych ludzi uratować) w znakomitym filmie akcji "Speed: Niebezpieczna szybkość" Jana de Bonta. Nakręcony trzy lata później  przez tego samego reżysera sequel „Speed 2. Wyścig z czasem” (już bez Reevesa w obsadzie) okazał się już jednak porażką. W tzw. międzyczasie Sandra Bullock zaczęła się również pojawiać w komediach romantycznych. Popularność przyniosła jej rola w „Ja cię kocham, a ty śpisz”, za którą została nominowana do Złotego Globu. Drugą nominację do tej nagrody dostała za tytułową "Miss Agent". Na uwagę zasługuje też jej występ u boku brytyjskiego „króla komedii romantycznych” Hugh Granta w filmie „Dwa tygodnie na miłość” oraz niezła kreacja w „Narzeczonym mimo woli”. Tego samego nie można już jednak powiedzieć o jej występie w „Miss Agent 2. Uzbrojona i urocza”. Jak widać nie ma szczęścia do sequeli...


Sandra Bullock i Melissa McCarthy w "Gorącym towarze". Fot. Imperial-Cinepix.

Z kolei ze sportową stroną życiorysu Sandry Bullock, która ma już swoją gwiazdę w Hollywood Walk of Fame, znakomicie korespondują dynamiczne kreacje w dramacie "28 dni", gdzie zagrała alkoholiczkę na odwyku, czy też w znakomitym dramacie Joela Schumachera "Czas zabijania", będący ekranizacją thrillera prawniczego Johna Grishama pod tym samym tytułem. Przed nami adekwatne na upalne wakacyjne dni komediowe kino akcji czyli "Gorący towar", w którym razem z Melissą McCarthy jako dość niekonwencjonalne strażniczki prawa wypowiadają wojnę mafii.


Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  19.07.2013
Zobacz również
Nowe Horyzonty: Życie jest snem – kino neobaroku
Francuska uczta
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll