PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
O FILMIE NA ŚWIECIE
  12.07.2013

Sławę przyniosła jej gra we wczesnych filmach Woody’ego Allena oraz w „Ojcu chrzestnym” Francisa Forda Coppoli. Od kilkunastu lat pojawia się w dużo lżejszym repertuarze  w rodzaju „Wielkiego wesela”.   

 

W „Wielkim weselu” jako Elle razem ze swoim mężem Donem (Robert De Niro) wychowują adoptowanego syna, który właśnie się żeni. Problem w tym, że na ślub została zaproszona biologiczna matka chłopaka, a oni wcale nie są taką cudowną, kochającą się rodziną, na jaką wyglądają. W obsadzie tej lekkiej, właściwej na wakacyjną porę, komedii występują również Susan Sarandon i Robin Williams. Innymi słowy „creme de la creme” hollywoodzkiej fabryki snów, a zarazem pokolenie aktorów, którzy od lat 70. i początku 80. XX w. tworzą historię światowego kina. Film Justina Zackhama wpisuje się w całą serię opowieści romantycznych, w których już od kilkunastu lat z powodzeniem występuje Diane Keaton. Dziesięć lat temu zagrała w znakomicie przyjętym  przez publiczność "Lepiej późno niż później" Nancy Meyers. Za rolę rozwiedzionej dramatopisarki Eriki Barry, która musi się zaopiekować dużo starszym kochankiem (Jack Nicholson) swojej córki, otrzymała zresztą Złoty Glob oraz trzecią w swojej karierze nominację do Oscara (dwie pozostałe dostała za „Czerwonych” i "Pokój Marvina") . Ale na swoim koncie ma również nominację do Złotej Maliny za „kreację” w  produkcji Michaela Lehmanna „A właśnie, że tak!”.

 

Robert De Niro i Diane Keaton w filmie "Wielkie wesele". Fot. Monolith Films


W kinie zaistniała dzięki Woody’emu Allenowi, który wypatrzył ją w granym na Broadwayu spektaklu „Hair”.  Najpierw zaangażował ją do wystawianej przez siebie sztuki "Zagraj to jeszcze raz, Sam”, a potem zabrał na plan filmowy. Diane Keaton stała się muzą i życiową  partnerką mistrza komedii intelektualnej. W sumie w latach 1972-93 zrealizowali wspólnie osiem filmów (m. in. "Śpioch", „Miłość i śmierć”, "Manhattan", „Tajemnica morderstwa na Manhattanie”). Szczytowym osiągnięciem tego artystyczno-romantycznego tandemu była "Annie Hall". Dzieje burzliwego związku Alvy'ego Singera (Woody Allen), błyskotliwego nowojorskiego komika, z piosenkarką Annie Hall obojgu przyniosła statuetkę Oscara (jak dotąd jedyną w dorobku pochodzącej z Los Angeles aktorki). Mimo iż ich związek rozpadł się pod koniec lat 70. , to nadal ze sobą współpracowali, a Diane Keaton do dziś z szacunkiem i sentymentem wypowiada się o swoim filmowym mentorze, choćby w niedawnym dokumencie Roberta B. Weide’a  „Reżyseria: Woody Allen.

 

Diane Keaton w filmie "Lepiej późno niż później". Fot. Warner Bros.


Jej talent dostrzegł również Francis Ford Coppola, obsadzając w roli Kay Adams, narzeczonej a później żony  Michaela Corleone (Al Pacino), w swojej słynnej mafijnej trylogii – "Ojciec chrzestny", „Ojciec chrzestny II” i "Ojciec chrzestny III". Aktorka ma również na swoim koncie występy w filmach Alana Parkera ("Najwyższa stawka"), Hugh Wilsona („Zmowa pierwszych żon”) oraz w obrazie, który sama wyreżyserowała ("Gorąca linia"). Na przyszły rok zapowiadana jest kolejna premiera kinowa z jej udziałem. W „And So It Goes…” Roba Reinera po raz pierwszy partnerował jej będzie Michael Douglas, który gra agenta nieruchomości i skrajnego egoistę. Jego życie zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy będzie musiał zaopiekować się porzuconą przez rodziców wnuczką. W wychowaniu malca pomoże mu empatyczna sąsiadka w jego wieku - właśnie Diane Keaton.


Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.07.2013
Zobacz również
Zanim przyszedł Snowden
Orson Welles ostro o kolegach po fachu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll