PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FILMOTEKA SZKOLNA
  9.05.2012

Czego ja chcę od życia? Samorealizacji? Dostatku? Szacunku innych? A może po prostu dobrej zabawy? Popatrzmy, co na to mówią ludzie 30 lat temu i na ile to dziś jest aktualne.

Krzysztof Kieślowski wyprodukował film "Gadające głowy" w 1980 roku, czyli w czasach bez internetu, telefonii komórkowej, bez facebooka. Większość zawodów wykonywanych obecnie przez ludzi wtedy jeszcze w ogóle nawet nie istniała. Od "gadających głów" oddziela nas ledwie 30 lat, ale jest to przepaść technologiczna i obyczajowa.


"Gadające głowy", reż. K. Kieślowski, fot. Filmoteka Szkolna

Pomysł na film był prosty: sonda socjologiczna, setki wywiadów z przeróżnymi ludźmi. Pytania wciąż te same: kim jesteś? Co jest najważniejsze? Czego byś chciał? Ludzie obnażają swoje przekonania o świecie i o sobie, opowiadają o swoich wartościach i dążeniach. Widzimy po kolei 44 osoby wybrane spośród setek: dzieci, nastolatków, mężów i żon, staruszków.

Odpowiedzi bywają zaskakujące. Kim jesteś? "Nie wiem" - mówi kilkulatek. Ale już odrobinę starsza rówieśniczka wie, że chce w życiu mieć konie i malować konie. Czy ten idealizm przetrwa? Inna dziewczynka, bogatsza o kilka lat doświadczeń, ma już bardziej przyziemne marzenia, przykrojone do społecznych oczekiwań i mówi nam: "Jestem brzydką brunetką, chciałabym nie chodzić do szkoły i mieć dzieci". Są szanse, niestety... Widzimy chłopczyka, który śmiertelnie poważnym głosem oznajmia: "jestem już w pełni przygotowany i dojrzały do poważnych decyzji". Czy na pewno? Młodzieniec studiujący malarstwo wbija wzrok w podłogę i zwierza się: "Jestem nikim i to jeszcze przez pewien czas będzie trwało...".


Na ekranie pojawiają się coraz starsi ludzie. Mówią o codziennych marzeniach, związanych z zapewnieniem rodzinie bytu, z wychowaniem dzieci, zarobieniem na chleb. Ale przy okazji ciągle chcieliby się dowiedzieć, co to znaczy być człowiekiem. Chcieliby żyć godnie. Brodaty pan stwierdza: "Jestem księgowym, ojcem, pracownikiem państwowym. Chciałbym żyć zgodnie ze swoim sumieniem - to jest banalne, ale bardzo trudne." Możemy mu uwierzyć - kilka chwil później inny mężczyzna konfrontuje się z życiową porażką: "Jestem chemikiem, a obecnie piję. Czego bym chciał? Niczego, wszystko jest w porządku."

Niezależnie od wieku, ludzie wydają się rozdarci pomiędzy ideałami a brutalnością życia. Są ciekawi przyszłości, ale też się jej boją. Czy człowiek rozpoczynający dziś dorosłe życie może dzięki tym wywiadom zajrzeć w swoją własną przyszłość? Stuletnia staruszka kończąca ten zbiorowy portret mówi nam o swoim marzeniu: "Chciałabym dłużej żyć!". Ta kobieta z pewnością już umarła, a my żyjemy w innej epoce i dysponujemy zupełnie innymi możliwościami rozwoju niż ludzie przedstawieni w filmie. Nie wiemy kim będziemy za dziesięć lat, jak zmieni się nasz świat i jakich umiejętności będzie od nas wymagał. Odpowiedź staruszki wydaje się jednak ciągle bardzo aktualna: fajnie jest żyć.

Ten film znajdziesz w swojej bibliotece szkolnej.

Jeśli nie znalazłeś, skontaktuj się z Filmoteką Szkolną: filmoteka@pisf.pl


Katarzyna Wasilewska
Filmoteka Szkolna/PISF
Ostatnia aktualizacja:  9.05.2012
Zobacz również
Filmowe wagary - "Brzezina"
Filmowe wagary - "Struktura kryształu"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll