PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FILMOTEKA SZKOLNA
  30.04.2012

Nasz świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek, a my przyspieszamy ten rozwój włączając się do wyścigu szczurów. Film Krzysztofa Zanussiego pokazuje, skąd biorą się nurty nazywane dziś "Slow down, slow life, slow food".

Wioska na końcu świata, mróz, przystanek autobusowy - Jan (fizyk, meteorolog) i Anna (nauczycielka) czekają na gościa z Warszawy. Gdy ten przyjeżdża, następuje zderzenie marzeń, wartości, stylów życia.


"Struktura kryształu", reż. Krzysztof Zanussi, fot. Filmoteka Szkolna

Marek jest światowcem, jeździ garbusem, rozwija karierę naukową, bada strukturę kryształów i pracuje nad wytworzeniem sztucznych. Żyje jak nomada: to na Oksfordzie, to w USA, to w Warszawie, przyjmuje delegacje z Leningradu i ogólnie stara się nadążać, błyszczeć. Patrzy na Jana - przyjaciela, z którym kiedyś razem studiował i z którym wiele go łączy. Ale też nie próbuje ukryć pogardy, niechęci: jak można było tak skończyć? Co można robić na tym końcu świata, w zatęchłej wiosce, bez perspektyw awansu i bez możliwości jakiegokolwiek naukowego rozwoju?  Przecież Jan był takim zdolnym, obiecującym fizykiem! Tak naprawdę Marek przyjeżdża z misją: przełożony kazał mu sprowadzić Jana z powrotem na uczelnię.

Odbywa się swoisty pojedynek. Marek pokazuje Janowi kolorowe zagraniczne pisma, tłumaczy swoje najnowsze publikacje, daje poprowadzić swój samochód (w latach, gdy powstawał film, samochód zagranicznej marki to był totalny wypas), pokazuje na slajdach zdjęcia miejsc, w których bywał. Jan nie ma właściwie czym się chwalić. Czym zapełnia dni? Wycieczkami do lasu, spokojną pracą. Pije z żoną herbatę, bawią się w berka na śniegu, przekomarzają, śmieją, rzucają poduszkami. Jan cieszy się urodą życia, bo pod wpływem wypadku zrezygnował z wyścigu po lepszy samochód czy wyższe stanowisko. Docenia bycie z ludźmi. Marek nie rozumie przyjaciela, który pokazuje mu swój najnowszy wynalazek: konstrukcję, która miga światełkami i wyje. Do czego służy? Do niczego - śmieje się Jan. Po prostu fajnie wygląda, a jej montowanie sprawiło mu przyjemność. Marek niechcący daje się w to wciągnąć -  i on odkrywa urok beztroskiej zabawy.

Film powstał w 1969 roku i czas dodał mu niespodziewanej wymowy. Wynalazki, którymi podnieca się Marek, wydają się dziś archaiczne. Przestarzałe samochody i laboratoria z epoki lodowcowej budzą najwyżej uśmiech i są tak samo bezużyteczne, jak błyskająca światełkami machina Jana. Z perspektywy lat wychodzi więc na jedno, czym się kto zajmował. Widać jednak, że Jan jest szczęśliwy - ma wokół siebie ludzi: żonę, dziadka, kolegów ze wsi. Proste, trwałe więzy. Natomiast zaganiany Marek szczęścia nie znajduje - jest samotny, rozwiedziony, niespełniony i ciągle chce się ścigać i być lepszy od innych. Jan i Marek warci są obejrzenia jako opcje dla współczesnego młodego człowieka u progu kariery, który zastanawia się, co jest ważne. I czy kiedy się już wyjedzie na studia i zostanie w mieście, spełnienie jest takie proste.

Ten film znajdziesz w swojej bibliotece szkolnej.

Jeśli nie znalazłeś, skontaktuj się z Filmoteką Szkolną: filmoteka@pisf.pl
Katarzyna Wasilewska
Filmoteka Szkolna / PISF
Ostatnia aktualizacja:  30.04.2012
Zobacz również
Filmowe wagary - "Gadające głowy"
Filmowe wagary - "Deja vu"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll