PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FILMOTEKA SZKOLNA
  20.04.2012

Co nam dają marzenia? Zapał do życia, chęć do pracy? Albo zniszczenie, zaniedbanie, rozpacz. Co będzie, jeśli ze swojej pasji uczynimy sposób na życie? Film Jana Jakuba Kolskiego to opowieść o wielkiej potrzebie tworzenia.

Akcja rozgrywa się w dwóch  warstwach czasu. Jedna to 150 lat temu: młody kowal, Andryszek Pierwszy, ma kuźnię, dom, piękną żonę, silne ręce i jest najlepszy w okolicy - ale to go wcale nie cieszy. Andryszek marzy o tym, żeby stworzyć maszynę wprawiającą w ruch fotografie. Buduje swój wynalazek z pasją i miłością, nie przejmując się opiniami rodziny i sąsiadów, gadając tylko ze świętym Rochem. Maszyna zajmuje powoli całe miejsce w jego życiu. Żona ma dość - Andryszek nawet podczas seksu dorysowuje śrubki na szkicu. Podczas powstania styczniowego poznaje niespodziewanie Hanutkę - swoją wielką miłość. Porzuca wynalazek, wyrusza za Hanutką do walki i ginie, nie ukończywszy dzieła. Do wdowy po Andryszku przyjeżdżają bracia Lumiere i kopiują kinematograf, przez co historia kina zaczyna się we Francji. Szkoda.


"Historia kina w Popielawach", reż. Jan Jakub Kolski, fot. Filmoteka Szkolna

Drugi wątek filmu to historia dwóch chłopców, którzy uwielbiają kino - wierzą w nie bardziej niż w Boga. Uważają, że ma moc uzdrowicielską i że może nawet ożywiać ludzi. Jeden z chłopców to praprawnuk wynalazcy - Andryszek szósty, zwany Szóstkiem. Choruje na gruźlicę, jego matka umarła, a ojciec – kowal (Andryszek piąty) popija.

W filmie widzimy, że marzenia mogą niszczyć i zabijać, jeśli realizuje się je samotnie, odcinając od innych ludzi. Andryszek piąty przeklina spadek po pradziadku - maszynę do ruchomych obrazów - i nalega, żeby jego syn został prostym kowalem. Szóstek jednak upiera się, że będzie wynalazcą. Konflikt pomiędzy ojcem a synem skutkuje gwałtownym rozwojem choroby chłopca. Dopiero gdy Szóstek jest umierający, ojciec uczy się akceptować jego wybór, kochać syna, rozmawiać z nim. Przestaje pić. Odtwarza z pamięci zniszczone rysunki Andryszka pierwszego i zabiera syna ze szpitala do domu. Chłopiec znów może usiąść w objazdowym kinie (swoją drogą warto zobaczyć jak się kiedyś oglądało filmy) razem z przyjacielem na ulubionym filmie i wreszcie powraca do zdrowia.

Dziś wielu ludzi, którzy osiągnęli sukces, mówi w wywiadach, że było to możliwe dzięki pasji - dzięki temu, że uczynili z niej sposób na życie. Film "Historia kina w Popielawach" przypomina o ważnym, choć nie zawsze podkreślanym aspekcie realizowania marzeń: o stosunku do innych ludzi. Porażki filmowych Andryszków wiązały się z odcięciem od innych. Osamotnieni i zacięci, przegrywali. Natomiast wygrywali i tworzyli szczęśliwie, gdy udawało się im zbliżać i współdziałać z innymi. Innymi słowy: co masz zrobić, zrób z kolegą - i o tym właśnie jest ten film, jak dla mnie.

Ten film znajdziesz w swojej bibliotece szkolnej.

Jeśli nie znalazłeś, skontaktuj się z Filmoteką Szkolną: filmoteka@pisf.pl



Katarzyna Wasilewska
Filmoteka Szkolna/PISF
Ostatnia aktualizacja:  20.04.2012
Zobacz również
Filmowe wagary - "Deja vu"
Filmowe wagary - "Eroica"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll