PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FILMOTEKA SZKOLNA
  3.04.2012
Dzisiaj siedemnastolatek z Katowic jest młodym Europejczykiem, a nie tylko Polakiem, Niemcem czy Ślązakiem. Kim byłby i jaka czekałaby go przyszłość sto lat temu?

Film "Sól ziemi czarnej" to opowieść o chłopaku, który koniecznie chce iść do powstania, żeby walczyć z Niemcami o przyłączenie Śląska do Polski. Gabriel Basista ma sześciu dorosłych braci, nieokreśloną liczbę sióstr, surowego ojca i milczącą matkę. Mówi gwarą, czuje się Polakiem, tak jak inni Ślązacy wokół niego. Jest żądny przygód, chwały, chce działać, bić się.

Przyłącza się do oddziału powstańców, a ojciec przykazuje pozostałym synom, że mają strzec najmłodszego jak oka w głowie. Gabriel wymyka im się spod opieki, zdobywa niemiecki mundur i przekrada się w szeregi Niemców. Samotnie i brawurowo atakuje ich zaplecze, a przy okazji zakochuje się w niemieckiej pielęgniarce. Dorośleje i w ciągu kilku dni odkrywa miłość, gorycz wojny oraz ból, gdy giną jego kolejni bracia. Powstańcy przegrywają walkę, Gabriel zostaje ciężko ranny.


Kadr z filmu "Sól ziemi czarnej", reż. Kazimierz Kutz, fot. Filmoteka Szkolna / PISF

Dlaczego warto obejrzeć ten film? Przede wszystkim, żeby zobaczyć na własne oczy, jak wyglądała sytuacja i perspektywy młodego chłopaka, zanim ktoś wpadł na pomysł, że można w miejscu historycznego galimatiasu stworzyć Unię. Warto posłuchać śląskiej gwary, którą mówią bohaterowie filmu. Przy okazji można też zadać sobie pytanie o tożsamość narodową - na ile jest płynna? Polska nie przychodzi na pomoc powstańcom śląskim, a Gabriela od niechybnej śmierci ratuje miłość do dziewczyny z drugiej strony barykady.



Interesujące są też obyczaje: widzimy tradycyjny ład rodzinny, matkę co zajmuje się darciem pierza, kuchnią i rodzeniem dzieci oraz ojca, któremu wszyscy kłaniają się w pas. Siedmiu dorosłych, wąsatych synów Basistów posłusznie ustawia się w rządku, kładzie się na stołku, spuszcza spodnie i wypina się, żeby tata mógł im sprawić cosobotnie lanie - wyraz ojcowskiej troski i miłości. Rola kobiet w filmie jest sprowadzona do lamentowania, oporządzania domu i opieki nad rannymi. Jest kilka fantastycznych, wzruszających scen: jak ojciec wynosi walczącym do okopów zupę nalaną do kufli i misek. Jak chata po wybuchu zmienia się w rumowisko obsypane białym puchem z poduszek. Jak Gabriel Basista ogląda swój kraj przez niemiecką lunetę i pierwszy raz widzi góry. Jak Ślązacy świętują na sobotniej potańcówce.

Dawny świat pokazany w filmie z jednej strony wydaje się niezwykle piękny i budzi sentyment. Z drugiej strony, to jednak duża ulga, że dziś bicie pasem nie jest już rekomendowanym środkiem wychowawczym, a pielęgnowanie tradycji nie musi oznaczać pielęgnowania wrogości.

Ten film znajdziesz w swojej bibliotece szkolnej.

Jeśli nie znalazłeś, skontaktuj się z Filmoteką Szkolną: filmoteka@pisf.pl


 



Katarzyna Wasilewska
Filmoteka Szkolna / PISF
Ostatnia aktualizacja:  10.04.2012
Zobacz również
Filmowe wagary - "Eroica"
Filmowe wagary - "Szczurołap"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll