PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FILMOTEKA SZKOLNA
  27.01.2012
Wrzucając film na YouTube rzadko mamy świadomość, że w ten sposób stajemy się władcami świata. Kiedy w 1979 roku Krzysztof Kieślowski kręcił film "Amator", nikomu się nie śniło coś takiego, jak kamera w telefonie w każdej kieszeni przeciętnego Polaka.

Dziś każdy uczeń gimnazjum może stworzyć krótkometrażowy film dokumentalny z okazji imprezy, urodzin swojego chomika, lub nawet i bez okazji. Potem może ten film zamieścić w sieci, gdzie obejrzą go miliony (oby). Koledzy i koleżanki, nauczyciele, nieznajomi z drugiego końca globu. Jakie to może mieć konsekwencje?


Jerzy Stuhr w filmie "Amator", fot. Filmoteka Szkolna

Tytułowy amator, czyli Filip Mosz, kupuje sobie radziecką kamerę z okazji narodzin córki. Cel: dokumentować ulotne chwile. O zakupie staje się jednak głośno (radziecka kamera to wtedy ho-ho!) i Filip otrzymuje od dyrektora zakładu pracy zlecenie, aby nakręcić film rocznicowy. Chłopak się stara, angażuje i przekonuje, że robiąc rzecz pozornie banalną, to znaczy rejestrując rzeczywistość, uzyskuje nad nią władzę i ma wpływ na przyszłość. Kręcenie filmów wciąga, a bohater staje przed wyzwaniem: jak sobie poradzić z odpowiedzialnością za to, co tworzy? Za dziecko, rodzinę, która wymaga intymności, uwagi? Za swoje filmy? Okazuje się, dobre intencje to za mało: potrzeba wyobraźni i wiedzy. Filmy Filipa powodują lawinę wydarzeń: dokument, który miał pokazać marnotrawstwo lokalnych władz sprawia, że bliski przyjaciel twórcy wylatuje z pracy. Okazuje się, że autor nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji wynikających z upublicznienia tego, na co skierował oko kamery. Kręcenie filmów jest ryzykowne – odkrywa Filip.



W "Amatorze" jest też kilka smaczków, którymi można się delektować. Zobaczymy Zanussiego w roli Zanussiego. Poznamy obyczaje na porodówce czterdzieści lat temu. Dowiemy się, jakim wydarzeniem był wtedy zakup samochodu. Ale przede wszystkim, film ten jest okazją, żeby docenić łatwość, z jaką możemy dziś przekazywać innym nasz ogląd świata. I pretekstem, by zastanowić się nad związaną z tym odpowiedzialnością.

Ten film znajdziesz w swojej bibliotece szkolnej.
 
 
Jeśli nie znalazłeś, skontaktuj się z Filmoteką Szkolną: filmoteka@pisf.pl


Katarzyna Wasilewska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  10.04.2012
Zobacz również
Filmowe wagary – „Chleb”
Filmowe wagary - Dziewczyny do wzięcia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll