PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FILMOTEKA SZKOLNA
  15.06.2012
Moim zdaniem młodzieży należałoby zabronić oglądania Hydrozagadki. Film nakręcony w 1970 roku przez Andrzeja Kondratiuka film po dziś dzień doprowadza odbiorcę do takiego stanu, jak zażycie substancji psychoaktywnych.

Jak wyglądałby Superman, gdyby wyrósł na gruncie PRL-u? Odpowiedzią jest superbohater As, czyli na co dzień skromny Walczak, pracownik biura projektowego, który ratuje miasto przez spiskiem. As jest lepszy niż Batman i Superman, skuteczniejszy niż Bond. Lata, skacze, rozbija głową podziemny bunkier, przy okazji przypominając, że „Najważniejsze jest przestrzeganie przepisów BHP!”. Jego przeciwnicy to diaboliczny doktor Plama i Maharadża. Chcą przy użyciu stosu atomowego odparować wodę z jeziora, żeby sprzedawać ją w butelkach w Kabulu. Doktor Plama jest geniuszem zła i skrapla chmury przy pomocy balonów z podwieszonymi lodówkami. Maharadżę wita na lotnisku z liliputem przebranym za góralskiego chłopca – tłumaczy jego niewybitną urodę słowami: „Proszę wybaczyć, książę - ten chłopczyk ma kaca.” Następnie przekonuje Maharadżę do swego planu, pokazując mu podręcznik do fizyki dla klas 7. Maharadża chce przede wszystkim dobrej rozrywki: „Chciałbym zobaczyć mord w remizie!”. Zgniły playboy demoralizuje pannę Jolę słowami: „Czytam Time, pijam tylko Ballantines’a - zdejm kapelusz!”. As walczy z siłami zła honorowo: „Ponieważ szanuję dobro społeczne i spokój publiczny, nie wyrwę tych drzwi, by rozprawić się z panem!”. Jest czujny: „Prawdziwego mężczyznę zabija alkohol!”. Jest niezdobyty: ze wstrętem odwraca twarz od striptizu. Siły zła chcą unicestwić Asa przy użyciu niemieckiego, tresowanego krokodyla. Jak daleko można się posunąć w tej krainie absurdu? Tracimy orientację, pękając ze śmiechu. „I o to chodzi, i o to chodzi!”- powtarza taksówkarz pomagający Asowi.

Ten film to okazja, by zobaczyć gwiazdy kina w niezwykłych rolach – np. Kłosowskiego (czyli Maliniaka z 40-latka) w turbanie maharadży no i Igę Cembrzyńską grającą napisy. To z tego filmu pochodzą kultowe teksty: „Komary rypią – przejdźmy do środka” czy „Ta ryba jest trochę radioaktywna!”. Dlatego uważam, że Hydrozagadkę koniecznie trzeba obejrzeć – i to szybko! Dopóki nikt jeszcze nie zorientował się, jak jest ryzykowna dla młodzieży i nie wycofano jej ze szkolnych bibliotek.


Kadr z filmu "Hydrozagadka " z  Igą Cembrzyńską,  fot. PISF



Ten film znajdziesz w swojej bibliotece szkolnej.
 
Jeśli nie znalazłeś, skontaktuj się z Filmoteką Szkolną: filmoteka@pisf.pl
Katarzyna Wasilewska
informacja własna / Filmoteka Szkolna / PISF
Ostatnia aktualizacja:  16.07.2012
Zobacz również
Filmowe wagary - "Fotoamator"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll