PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FESTIWALE POLSKIE I ZAGRANICZNE
  12.09.2011
FESTIWALE MIĘDZYNARODOWE Festiwale Filmowe mają długą tradycję w polskiej historii kinematografii. Już w latach 60-tych z powodzeniem organizowano pierwsze pokazy najważniejszych filmów z Polski i zza granicy. Najstarszy festiwal filmowy odbywa się w Krakowie, już od 1961 roku prezentuje filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Niedługo po Krakowskim Festiwalu Filmowym, bo już w 1969 roku swą działalność rozpoczęło Lubuskie Lato Filmowe, a zaraz potem Ińskie Lato Filmowe
Niekwestionowanym jednak liderem wśród festiwali filmowych, szczególnie tych reprezentujących twórczość polskich autorów, jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który początkowo odbywał się w Gdańsku, od 1974 roku.

Z roku na rok przybywa w Polsce imprez filmowych włączając w to festiwale, przeglądy, retrospektywy twórców. W tej chwili w kraju organizuje się ponad 150 festiwali rocznie.  Są to festiwale małe, lokalne, a także ogólnopolskie i te o najwyższej renomie międzynarodowej, jak Warszawski Festiwal Filmowy, który jako jedyny w Polsce otrzymał kategorię A wśród festiwali światowych. Większość festiwali trudno jednoznacznie zakwalifikować do określonych kategorii, można jednak podzielić festiwale w Polsce na międzynarodowe, ogólnopolskie i lokalne, bądź tematyczne.

Najważniejsze międzynarodowe festiwale filmowe w Polsce:

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy
Organizator: Warszawska Fundacja Filmowa
Miejsce: Warszawa
Termin festiwalu: październik




Wojciech Smarzowski, Stefan Laudyn, Borys Lankosz i Paweł Borowski podczas konferencji prasowej
w Kinie Kultura
, fot. E. Jarząb/ SFP

Warszawski Festiwal Filmowy ma za sobą dwadzieścia pięć lat historii. Festiwal rozwijał się od skromnej, ale ambitnej imprezy studenckiej, do festiwalu filmowego z prawdziwego zdarzenia, konkurującego z najlepszymi. WFF różni się od innych festiwali programem, wybierając filmy, zawsze pamiętano o widzach, warszawiakach - o tych rdzennych, o tych, którzy w Warszawie pracują albo się uczą, oraz o tych, którzy są w mieście na krótko, na przykład tylko w czasie Festiwalu.
Organizatorzy festiwalu starają się, żeby widzowie jak najszybciej mieli dostęp do najnowszych i najciekawszych zjawisk światowego kina, często w formie prezentacji narodowych czy regionalnych. Widzowie WFF - zwykle jako pierwsi w Polsce - mogą zapoznać się z amerykańskim kinem niezależnym, z kinem azjatyckim, latynoamerykańskim, irańskim, rosyjskim, rumuńskim.
Od dziesięciu lat rozbudowywana jest część profesjonalna WFF.

Kontakt:
Warszawska Fundacja Filmowa
skr. pocztowa 816
00-950 Warszawa 1
fax: 22 621 4647
http://www.wff.pl/

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty
Organizator: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Miejsce: Wrocław
Termin festiwalu: lipiec



8 edycja ENH. Wrocław pełen festiwalowych plakatów, fot. Paweł Zwoliński/ SFP

Festiwal prezentujący kino niekonwencjonalne, autorskie, nie podlegające współczesnym modom. Jego pomysłodawcą i dyrektorem jest Roman Gutek, a organizatorem Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
Filmy prezentowane podczas Festiwalu wybierane są spośród setek dzieł pokazywanych na festiwalach i targach filmowych na całym świecie. Zgodnie z założeniem organizatorów, ich cechą wspólną jest własny, niepowtarzalny styl, zapadająca w pamięć forma i siła ekspresji. Są to filmy, które mówią o rzeczach ważnych, prowokują dyskusje i wyznaczają nowe trendy w światowym kinie. Festiwal stwarza więc przestrzeń dla twórców niepokornych, idących własną drogą. Gromadzi też wymagającą publiczność.
W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty, najważniejszej części festiwalu, najlepszy film otrzymuje Grand Prix przyznawaną na podstawie ocen publiczności. W czasie Festiwalu, obok głównego konkursu, odbywa się m.in. Konkurs Nowe Filmy Polskie – stworzony z myślą o prezentacji pełnometrażowej polskiej produkcji zarówno fabularnej, jak i dokumentalnej – Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe, Panorama kina współczesnego – w części „mistrzowie” prezentująca najnowsze dokonania wybitnych reżyserów, a w „odkryciach” nowe talenty światowego kina – a także retrospektywy i przeglądy kinematografii z różnych stron świata. Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2001 r. w Sanoku. Od 2002 r., pod nazwą Nowe Horyzonty, organizowany był w Cieszynie. W 2006 r. przeniesiony został do Wrocławia, gdzie odbywa się obecnie pod nazwą Nowe Horyzonty.
Festiwal jest członkiem The European Coordination of Film Festivals z siedzibą w Brukseli.
Organizacja festiwalu wspierana jest przez program Unii Europejskiej MEDIA Plus.

Kontakt:
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
ul. Zamenhofa 1
00-153 Warszawa
tel: 022 530 66 40
fax: 022 831 06 63
festiwal@nowehoryzonty.pl
 http://www.nowehoryzonty.pl/

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego - Off Camera
Organizator: Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko „Off Camera”
Miejsce: Kraków
Termin festiwalu: kwiecień

Festiwal Off Camera jest – jak deklarują organizatorzy – pierwszą w Polsce, wielkoformatową imprezą, poświęconą kinu niezależnemu. Prezentuje zarówno produkcje polskie, jak i filmy z całego świata. Jego pierwsza edycja odbyła się w Krakowie, w październiku 2008 r.
Jak czytamy w „Manifeście Off – Cinema”,  impreza jest próbą sprzeciwu wobec standardów panujących na współczesnym, polskim rynku medialnym; stanowi wyraz niezgody na sytuację, w której głównym punktem odniesienia jest nie jakość dzieła, ale komercyjność. Ambicją Off Camery jest wyznaczenie standardów alternatywnych, umożliwiających utalentowanym twórcom realizację filmów zgodnych z ich potencjałem i wrażliwością artystyczną. Organizatorzy chcą też, by festiwal stał się miejscem spotkania ludzi, którzy kochają kino; stąd pomysł zorganizowania projekcji w kameralnych, krakowskich salach kinowych. 
Najważniejszym punktem festiwalu jest międzynarodowy konkurs. Niezależne produkcje fabularne z całego świata są walczą w nim o Krakowską Nagrodę Filmową (podczas II edycji w 2009 r. to nagroda w wysokości 100 000 dolarów). Podczas pierwszej edycji, na czele międzynarodowego jury, wyłaniającego laureata Festiwalu, stanął kompozytor Zbigniew Preisner. Obok konkursu głównego, w ramach festiwalu organizowany jest także konkurs filmów zrealizowanych telefonem komórkowym, zatytułowany „Bierzcie i Kręćcie”.
W programie Off Camera prezentowane są zarówno najnowsze filmy, jak i klasyka kina niezależnego i undergroundowego. Podczas pierwszej edycji spośród zaplanowanych 350 seansów, aż 120 stanowiły filmy światowego kina niezależnego. Istotnym punktem programu jest sekcja „Nadrabianie Zaległości”, będąca pokazem filmów, które mimo swojej wyjątkowości i wizjonerstwu reżyserów, z różnych względów nie weszły do polskiej dystrybucji. Ponadto, jak zaznaczają organizatorzy, festiwal jako pierwszy stworzył możliwość zapoznania się z kinem Dana Sallitta, twórcy zainspirowanego francuską Nową Falą.

Kontakt:
Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej
i Nie Tylko OFF CAMERA
ul. Karmelicka 64/8
31-128 Kraków
Tel. (12) 633 1315
e-mail: info@offcamera.com.pl
  http://www.offcamera.com.pl/

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych - Plus Camerimage
Organizator: Fundacja Tumult
Termin festiwalu: listopad/grudzień
Miejsce: dawniej Łódź, obecnie Bydgoszcz

Plus Camerimage to największy i najbardziej znany festiwal poświęcony sztuce autorów zdjęć filmowych. Organizowany jest od 1993 r. Początkowo odbywał się  w Toruniu; w 2000 r. został przeniesiony do Łodzi, polskiej stolicy filmu, a od 2010 roku odbywa się w Bydgoszczy. Wywarł znaczny wpływ na zwiększenie prestiżu operatora – z wykonawcy zawodu technicznego podniósł go do rangi artysty współtworzącego dzieło filmowe, podobnie jak reżyser czy aktor.
Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Marek Żydowicz. Już podczas pierwszej edycji w 1993 r., mimo niskiego budżetu, jakim dysponowali organizatorzy, Camerimage gościł światowe sławy sztuki operatorskiej: Svena Nykvista i Vittorio Storaro. Mistrzowie, podobnie jak uczestnicy, przyjęli Festiwal bardzo ciepło, uznając go za wydarzenie nie tylko znaczące, ale wytyczające nowe ścieżki w sztuce filmu. Impreza szybko zdobyła nienaruszalną, wysoką pozycję wśród imprez filmowych, ciesząc się dużym zainteresowaniem i poparciem ogólnopolskich mediów, a także licznych partnerów, patronów oraz sponsorów.
Camerimage – a od 2007 r.: Plus Camerimage – miał od początku charakter konkursu. Wyselekcjonowane filmy z całego świata walczą w nim o Grand Prix Festiwalu, „Złotą Żabę”. Rolę jurorów pełnią najwybitniejsi autorzy zdjęć filmowych, reżyserzy, a także przedstawiciele innych zawodów filmowych. Od drugiej edycji „Złote Żaby” przyznawane są także za całokształt twórczości; jako pierwsi w 1994 r. odebrali je Witold Sobociński i Vittorio Storaro. Stopniowo też rozrastała się formuła Festiwalu – obok Konkursu Głównego w 1995 r. powstał blok „Panorama Światowa”, w którym prezentowane były filmy o wysokich walorach wizualnych, które nie zostały jednak zakwalifikowane do konkursu. W 1996 r. wprowadzono nową nagrodę, doceniającą Reżyserię Filmową za Wyjątkową Wrażliwość Wizualną, a rok później po raz pierwszy wręczono Nagrodę dla Duetu Operator-Reżyser. Również wtedy odbył się pierwszy konkurs filmów studenckich.
W efekcie stopniowego rozwoju formuły Festiwalu, w programie szesnastej edycji w 2008 r. znalazły się: Konkurs Główny, Konkurs Etiud Studenckich (dla prac nadesłanych ze szkół filmowych z całego świata) oraz „Panorama Studencka” (prezentacja prac o wysokich walorach wizualnych, które nie weszły do konkursu), Konkurs Filmów Polskich pod patronatem operatora sieci Plus (prezentujący najnowsze produkcje krajowe, oceniane przez profesjonalne międzynarodowe jury), Sekcja Dokumentalna Plus Camerimage z Konkursem Filmów Dokumentalnych (walczących o Grand Prix Dokumentu „Złotą Żabę”), przeglądami i pokazami specjalnymi, Nokia Mobile Movie Competition (konkurs na film zrealizowany komputerem multimedialnym Nokia N96), Konkurs Wideoklipów, retrospektywy laureatów nagród za całokształt twórczości, przeglądy kinematografii krajów i regionów europejskich, a także przegląd animacji.
Przyznano też następujące nagrody: Grand Prix czyli „Złotą Żabę” oraz Srebrne i Brązowe „Żaby”, odpowiadające im „Kijanki” (nagrody dla laureatów konkursu studenckiego), Nagrodę za Całokształt Twórczości, Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną, Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną, Nagrodę za Wkład w Rozwój Sztuki Operatorskiej, Nagrodę dla Producenta Filmów Wybitnych pod Względem Wizualnym, Specjalną Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym, Specjalne Nagrody dla Montażysty, Scenografa i Aktora ze Szczególną Wrażliwością Wizualną oraz Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego.
Szczególnie cenionymi przez uczestników i organizatorów elementami programu festiwalowego są warsztaty i seminaria corocznie prowadzone przez światowych mistrzów sztuki filmowej, a także Plus Camerimage Market (prezentacja aktualnej oferty producentów sprzętu filmowego i najnowszych technologii stosowanych w produkcji i postprodukcji filmowej) oraz Plus Camerimage Forum „X Muza i Temida” (panel prawniczy poruszający problemy prawne związane z twórczością i produkcją filmową).
Festiwalowi Plus Camerimage towarzyszą także liczne wydarzenia artystyczne, jak wystawy fotografii czy malarstwa. Jego tradycją stały się również uroczyste otwarcia i końcowe gale.

Kontakt:
Biuro Festiwalowe w Toruniu:
Fundacja Tumult
Rynek Nowomiejski 28
87-100 Toruń
tel. (0-56) 621 00 19, (0-56) 652 21 79, (0-56) 652 25 95
fax: (0-56) 652 21 97
e-mail: camerimage@camerimage.pl
 http://www.camerimage.pl/

Krakowski Festiwal Filmowy
Organizator: Krakowska Fundacja Filmowa
Miejsce: Kraków
Termin festiwalu: maj/ czerwiec



Srebrny Smok - jedna z nagród KFF, fot. Marcin Warszawski/ SFP

Krakowski Festiwal Filmowy należy do najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez filmowych odbywających się w Polsce. Poświęcony jest przede wszystkim filmom krótkometrażowym – dokumentom, filmom animowanym i fabularnym.
Początki imprezy sięgają 1961 r., kiedy po raz pierwszy zorganizowany został Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Po trzech latach dołączono do niego festiwal międzynarodowy i do początku lat 90. odbywały się wspólnie – Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych i Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Początek lat 90., przyniósł kryzys w rodzimej produkcji filmowej, co doprowadziło do zawieszenia części ogólnopolskiej;  Festiwal do 1997 r. odbywał się pod nazwą: Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Filmy polskie ponownie pojawiły się wraz z 37 edycją, w 2000 r. Rok później, odświeżony w formule festiwal, przyjął nową nazwę – Krakowski Festiwal Filmowy.
W ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbywają się trzy konkursy. Dwa z nich – Konkurs Międzynarodowy i Konkurs Polski – związane są z historią imprezy. W polskim konkursie, rodzime produkcje krótkometrażowe walczą o „Złotego Lajkonika”; przyznawany jest także „Srebrny Lajkonik” w kategorii filmu dokumentalnego, animowanego i dla krótkometrażowej fabuły. Nagrodą w konkursie międzynarodowym jest „Złoty Smok” oraz „Srebrny Smok” – dla najlepszego filmu dokumentalnego, animowanego i fabularnego. Jako odpowiedź na zmiany zachodzące w produkcji filmów dokumentalnych, w 2007 r. pojawił się trzeci konkurs, przeznaczony dla dokumentów pełnometrażowych, wyprodukowanych w Polsce i zagranicą. Jego laureat otrzymuje „Złoty Róg”; „Srebrnym Rogiem” nagradzany jest film odznaczający się szczególnymi walorami artystycznymi. Filmy biorące udział we wszystkich konkursach, oceniane są przez jury; swoją nagrodę przyznaje także publiczność festiwalowa.
Od 1998 r. podczas KFF przyznawany jest „Smok Smoków”, międzynarodowa nagroda za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Jej laureatami zostali m.in.: Bohdan Kosiński, Jan Lenica, Raymond Depardon, Werner Herzog, Yuri Norstein i Kazimierz Karabasz.
Istotną część programu festiwalowego stanowiły zawsze pokazy pozakonkursowe, jak choćby prezentacje z innych festiwali – m.in. Oberhausen i Grenoble, szkół filmowych, retrospektywy mistrzów, czy cykl Krakowskie Premiery Dokumentalne. Wśród imprez towarzyszących na szczególną uwagę zasługują Krakowskie Targi Filmowe, promujące produkcję krótkometrażową i stanowiące ważną płaszczyznę kontaktów z producentami i dystrybutorami filmowymi.
Festiwal przez lata zdobył rzesze wiernych fanów; z nim też łączyły się początki kariery najznakomitszych polskich dokumentalistów i twórców animacji – Krzysztofa Kieślowskiego, Marcela Łozińskiego, Piotra Dumały czy Zbigniewa Rybczyńskiego. Stał się również wydarzeniem prestiżowym, wyróżnionym m.in. akredytacją FIAPF – Międzynarodowej Federacji Producentów Filmowych, EFA (European Film Award) i The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, przez co zwycięzcy Festiwalu otrzymują nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, jak również – w kategoriach filmów krótkometrażowych – do Oscarów.

Kontakt:
Krakowska Fundacja Filmowa
ul. Pychowicka 7
30-364 Kraków
Adres korespondencyjny:
Biuro Krakowskiego Festiwalu Filmowego
ul. Basztowa 15 / 8A
31-134 Kraków
tel/fax (0-12) 294 69 45
e-mail info@kff.com.pl
 http://www.kff.com.pl/

Planete Doc Film Festival
Organizator: Against Gravity
Miejsce: Warszawa
Termin festiwalu: maj


fot. Against Gravity

Planete Doc Film Festival jest festiwalem w całości poświęconym długometrażowym filmom dokumentalnym. Prezentuje najwybitniejsze produkcje krajowe i zagraniczne, wyselekcjonowane według przyjętej przez organizatorów zasady wysokiej kultury filmowej i oryginalności stylu. 
Festiwal odbywa się w Warszawie. W pierwszej edycji w 2004 r., przyjął nazwę Warsaw Doc Review i miał charakter przeglądu. W 2005 r. nadano mu  nazwę Planete Doc Review, a rok później stał się festiwalem konkursowym. Od 2010 r. impreza nosi nazwę Planete Doc Film Festival. Najlepszy film dokumentalny otrzymuje Grand Prix – Nagrodę Millenium.
W 2006 r. główną nagrodę przyznano holenderskiemu filmowi „Liczby i marzenia” (Dreaming by numbers) w reżyserii Anny Marii Bucchetti, rok później otrzymał ją film „Klasztor: Pan Vig i Zakonnica” (The Monastery: Mr. Vig and the Nun) w reżyserii Pernille Rose Gronkjaer. W 2008 r. zwyciężył film „W górę Jangcy” w reżyserii Yunga Changa.
Podczas piątej edycji Festiwalu, po raz pierwszy w Polsce, nagrodę filmową przyznała Amnesty International, honorując twórcę najlepszego filmu o tematyce Praw Człowieka. Nowością w 2008 r. był również konkurs filmów o długości ok. 60 min., The Magic Hour Award, a także prezentacja innych form sztuki dokumentalnej – dokumentu radiowego, fotografii, reportażu literackiego.

Kontakt:
Against Gravity
Ul. Widok 5/7/9 pok. 410
00-023 Warszawa
info@docreview.pl
 http://www.docreview.pl/


Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Organizatorzy: Stowarzyszenie „Dwa Brzegi”
Miejsce: Kazimierz Dolny
Termin festiwalu: sierpień


Projekcje pod gołym niebem są wizytówką kazimierzowskiego festiwalu, fot. Paweł Zwoliński/ SFP

Festiwal Dwa Brzegi prezentuje międzynarodowe kino artystyczne w oprawie literatury, muzyki, plastyki, teatru i fotografii – tych dziedzin sztuki, z których kino wyrosło lub które stają się jego częściami składowymi. Od pierwszej edycji w 2007 r. Festiwal odbywa się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Projekcje, pokazy, warsztaty i spotkania z twórcami organizowane są w kilku wybranych lub specjalnie stworzonych na ten czas miejscach.
Festiwal Dwa Brzegi ma charakter międzynarodowy. Jak zaznaczają organizatorzy, jego siłą jest atmosfera współtworzona przez mieszkańców i przyjezdnych miłośników kina, a także możliwość bezpośredniego spotkania z twórcami.
Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Grażyna Torbicka. Program przygotowywany pod jej kierownictwem zawiera m.in. filmy wyselekcjonowane spośród najnowszych produkcji prezentowanych na festiwalach filmowych w Berlinie, Rotterdamie i Cannes, retrospektywy światowej sławy reżyserów, projekcje z cyklu „Kocham Kino”, pokazy dzieł filmowych powstałych jako owoc współpracy pomiędzy artystami różnych dziedzin sztuki, a także filmy dokumentalne, animowane i krótkie formy filmowe współprodukowane przez TVP.
Oprócz pokazów, podczas Festiwalu odbywają się konferencje prasowe z udziałem zagranicznych gości, takich jak dr Felice Laudadio (Włochy) – Dyrektor Festiwali Filmowych w Wenecji czy Peter Fudakowski (producent, zdobywca Oskara za film „Tsotsi”), a także liczne imprezy towarzyszące – wystawy, koncerty i wieczory literackie. Podczas Festiwalu organizowany jest konkurs, w którym publiczność wybiera najpopularniejszy film.

Kontakt:
Stowarzyszenie „Dwa Brzegi”
ul. Lubelska 12
24-120 Kazimierz Dolny
tel./fax (22) 617 67 00 lub 0506 000 414, 0604 123 123,
0601 312 402 (Dyrektor Biura Festiwalowego), 0507 194 024 (Rzecznik Prasowy)
e-mail: biuro@dwabrzegi.pl
 http://www.dwabrzegi.pl/
 http://www.dwabrzegi.eu/

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych - Animator
Organizator: Estrada Poznańska
Miejsce: Poznań
Termin Festiwalu: lipiec


Animator 2008, fot. Animator

Animator jest jednym z najmłodszych festiwali – a zgodnie z założeniami organizatorów – w przyszłości ma stać się największym festiwalem filmów animowanych w Polsce. Jego pierwsza edycja nieprzypadkowo została zaplanowana na 2008 r., jako kulminacja obchodów sześćdziesięciolecia Polskiej Animacji. Rodzimym miastem Festiwalu jest Poznań.  
Elementem wyróżniającym Festiwal spośród innych imprez filmowych, jest zaakcentowanie związku animacji z muzyką. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić specyfikę poznańskiego filmu animowanego. Do udziału w pierwszej edycji Animatora, organizatorzy zaprosili światowej sławy twórców animacji i muzyki.
W ramach Festiwalu organizowany jest otwarty, międzynarodowy konkurs. Mogą w nim brać udział animacje zrealizowane w dowolnej technice,  których czas nie przekracza 30 minut. Filmy konkursowe, rywalizujące o Nagrody Główne – Złotego, Srebrnego i Brązowego Pegaza, oceniane są przez międzynarodowe jury. Nagroda Specjalna Jury zarezerwowana została dla filmu o tematyce ekologicznej oraz – zgodnie ze specyfiką Festiwalu – dla najlepszego filmu muzycznego.
Poza częścią konkursową w programie Festiwalu znalazły się sekcje tematyczne i pokazy specjalne – retrospektywy wybranych artystów (zwłaszcza polskich animatorów tworzących poza granicami kraju) , przeglądy festiwali i twórczości studiów filmu animowanego (ze szczególnym uwzględnieniem Studia Filmów Animowanych w Poznaniu), oraz pokazy filmów dla dzieci. Imprezie  towarzyszą także dyskusje panelowe, seminaria, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, warsztaty i pokazy plenerowe.
Festiwal Animator zorganizowany został dzięki wsparciu m.in.: Władz Miasta Poznania, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego.

Kontakt:
Biuro Festiwalu Animator
Ul. Kramarska 1/6
61-765 Poznań
Tel./fax (61) 850 16 55
e-mail: office@animator-festival.com
 www.animator-festival.com/

 
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima
Organizator: Stowarzyszenie „Rotunda”, Dyskusyjny Klub Filmowy „Rotunda”
Miejsce: Kraków
Termin festiwalu: listopad
Etiuda & Anima jest festiwalem prezentującym twórczość studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata.

Po raz pierwszy impreza odbyła się w 1994 r. jako „Etiuda”: skromny – ze względu na środki finansowe – międzynarodowy festiwal etiud studenckich. Z roku na rok, organizatorom udawało się pokonywać problemy finansowe i oprócz części konkursowej przeznaczonej dla etiud, odbywały się liczne imprezy towarzyszące – prelekcje, pokazy, warsztaty, w których istotne miejsce zajmowała animacja. W 2005 r. po raz pierwszy w ramach Festiwalu zorganizowano osobny międzynarodowy konkurs animacji, przeznaczony zarówno dla twórców profesjonalnych jak i dla studentów czy autorów niezależnych. Wtedy też festiwal przyjął nazwę „Etiuda & Anima”.
Twórcy najlepszych etiud otrzymują statuetki „Dinozaura” – złotą, srebrną i brązową. Nagrodą w konkursie animacji jest odpowiednio: złoty, srebrny i brązowy „Jabberwocky”, a dodatkowo najlepsza animacja studencka otrzymuje „Specjalnego Złotego Jabberwocky”. Każdą edycję Festiwalu otwiera wręczenie „Specjalnego Złotego Dinozaura” – nagrody dla wybitnego artysty, łączącego twórczość z pracą pedagogiczną. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: Jerzy Kucia z krakowskiej ASP, Kazimierz Karabasz z łódzkiej szkoły filmowej, Paul Driessen z niemieckiej Kunsthochschule w Kassel i Wojciech Marczewski.
Etiuda & Anima jest imprezą prestiżową, rozpoznawaną w szkołach filmowych na całym świecie. Niejednokrotnie stanowiła pierwszą próbę dla uznanych obecnie twórców, takich jak: Saša Gedeon, Florian Gallenberger i Marcin Wrona.
Festiwal podtrzymuje również zasadę zestawiania dokonań młodych twórców z dorobkiem uznanych już autorytetów, pielęgnując tym samym niezwykle ważną w świecie sztuki relację mistrz-uczeń.

Kontakt:
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima
ul. Oleandry 1, 30-060 Kraków
Tel: 48 12 633 35 38
Fax: 48 12 633 76 48
biuro@etiudaandanima.com
 http://www.etiudaandanima.com/

Międzynarodowy Festiwal Animacji - ReAnimacja
Organizator: Fundacja „KinoForma”, kino „Charlie” w Łodzi
Miejsce: Łódź
Termin festiwalu: kwiecień

Festiwal prezentuje filmy animowane z całego świata. Odbywa się od 2004 r., w łódzkim kinie „Charlie”. Główną częścią ReAnimacji jest konkurs na najlepszy animowany film krótkometrażowy. Obrazy biorące udział w konkursie mogą być zgłaszane przez szkoły artystyczne i filmowe, firmy producenckie, instytucje filmowe i indywidualnych twórców. Ocenia je pięcioosobowe, międzynarodowe jury, złożone ze specjalistów zajmujących się sztuką animacji i nowych mediów.
Główną nagrodą w konkursie (obok nagrody pieniężnej) jest statuetka Złotego Ślimaka. Swoją nagrodę dla najlepszego filmu polskiego przyznaje jury Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Podczas Festiwalu odbywa się także głosowanie, które wyłania laureata Nagrody Publiczności.
Oprócz konkursu program Festiwalu obejmuje pokazy pozakonkursowe animacji z całego świata tzw. „Panoramę”, pokazy specjalne (w tym przeglądy twórczości polskich i zagranicznych studiów filmowych, festiwali, pokazy animowanych reklam i teledysków), filmy animowane dla dzieci, a także retrospektywy, warsztaty, spotkania z twórcami, wystawy i koncerty.

Kontakt:
Biuro Organizacyjne Festiwalu
Kino „Charlie”
Ul. Piotrkowska 203/205
90-451 Łódź
Tel. (42) 636 00 92
Fax (42) 636 03 14
e-mail: reanimacjafestival@wp.pl  
 http://www.charlie.pl/


Przegląd Filmowy - Kino na Granicy
Organizator: Stowarzyszenie „Kultura na Granicy”
Miejsce: Cieszyn
Termin: kwiecień/maj

Kino na Granicy jest kameralną i wyjątkowo cenioną w środowisku filmowym imprezą; prezentuje ambitne kino czeskie, słowackie i polskie. Odbywa się od 1999 r. w Cieszynie – mieście położonym na granicy Polski i Czech. Jednym z podstawowych założeń organizatorów jest przeglądowy charakter imprezy – nie ma w niej konkursów, ani związanej z nimi rywalizacji. Przegląd ma być przede wszystkim miejscem spotkania i wzajemnego poznawania Czechów, Słowaków i Polaków.
Podczas przeglądu prezentowane są filmy trudnodostępne w Polsce, niszowe, wpisujące się w nurt kina autorskiego i ambitnego – szczególnie cenionego przez krytykę i widzów. Założenie organizatorów okazało się trafnym wyborem, jako, że właśnie atmosfera spotkania i dobór filmów są najbardziej cenionymi składnikami imprezy. Tadeusz Sobolewski pisze o niej: „W sytuacji, gdy w obiegu komercyjnym kultury najbliższych sąsiadów oddalają się od siebie bardziej niż za czasów PRL-u, takie przedsięwzięcie, jak cieszyńskie KINO NA GRANICY jest czymś niezastąpionym i bardzo sympatycznym”. Specyfikę Kina na Granicy dostrzegła także Kapituła Nagrody Środowiskowej Laur Studencki, uznając dziesiątą edycję imprezy (w 2008 r.) za Wydarzenie Kulturalne Roku 2008.
Ważną częścią imprezy są specjalnie przygotowywane wydarzenia muzyczne i koncerty. Obok Stowarzyszenia „Kino na Granicy”, współtwórcami przeglądu są: Stowarzyszenie „Solidarność Polsko –Czesko – Słowacka”, Kulturní a společenské středisko "Střelnice" i Občanské sdružení "EducationTalentCulture".

Kontakt:
Stowarzyszenie "Kultura na Granicy"
ul. Szymanowskiego 5/8
43-400 Cieszyn
 http://www.kinonagranicy.pl/

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie
Organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, CSW Zamek Ujazdowski, Społeczny Instytut Filmowy
Miejsce: Warszawa
Termin festiwalu: grudzień

Watch Docs to festiwal filmów poruszających problematykę praw człowieka. Jest jednym z największych tego typu festiwali na świecie. Odbywa się od 2001 r. (od 2005 r. pod nazwą Prawa Człowieka w Filmie), w grudniu – miesiącu, w którym została uchwalona Powszechna Deklaracja Praw Człowieka ONZ.
Filmy prezentowane podczas Festiwalu to w większości dokumenty i reportaże. W jego ramach odbywają się dwa konkursy z udziałem międzynarodowego jury – konkurs filmów pełnometrażowych (o Nagrodę Watch Docs) oraz filmów średnio i krótkometrażowych (o Nagrodę im. Jacka Kuronia). Corocznie Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka przyznaje Nagrodę Festiwalu im. Marka Nowickiego; otrzymuje ją reżyser dokumentalista za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka. Swoją nagrodę przyznaje także publiczność Festiwalu. 
W programie Watch Docs znajdują się dwie stałe sekcje pozakonkursowe – „dyskretny urok propagandy” i „nowe filmy polskie”, ponadto retrospektywy, przeglądy polskich dokumentów zaangażowanych, spotkania i warsztaty. Od początku istnienia Festiwalu ważny punkt stanowią dyskusje towarzyszące niektórym projekcjom. Do udziału w nich zapraszani są specjaliści z dziedziny praw człowieka – m.in. Marek Nowicki, Prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prof. Wiktor Osiatyński czy prof. Ewa Łętowska.
Od 2003 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, współpracując z partnerami z całej Polski (organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, placówkami kulturalnymi, teatrami i kinami) organizuje Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie, odwiedzający różne miasta w Polsce i zagranicą. Organizatorzy współpracują także z festiwalami praw człowieka w Kijowie oraz festiwalem organizowanym przez Litewskie Centrum Praw Człowieka. Festiwal otrzymał też prawo nominacji filmów dokumentalnych prezentowanych podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego do udziału w konkursie Watch Docs.
Watch Docs stworzony został głównie z myślą o ludziach działających w organizacjach pozarządowych w Polsce i w Europie Wschodniej. Założeniem organizatorów było, by stał się swoistym świętem trzeciego sektora. Wstęp na wszystkie projekcje i imprezy festiwalowe jest bezpłatny.

Kontakt:
MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Ul. Zgoda 11
00 – 018 Warszawa
tel. (22) 556 44 73
e-mail: festiwal@hfhrpol.waw.pl
 http://www.watchdocs.pl/

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dziecięcych - Galicja
Organizator: Fundacja Rozwoju Kina
Termin: październik

Festiwal jest nowym, a jednocześnie jednym z pierwszych wydarzeń filmowych w regionie Małopolski, skierowanym do najmłodszych widzów. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 r., w trzech miastach: w Nowym Sączu, Tarnowie i w Krakowie. Na mapie drugiej edycji, w 2009 r., znalazł się również Rzeszów.
Podczas festiwalu prezentowane są ambitne filmy dla dzieci i młodzieży – zwłaszcza te, które zdobyły nagrody na światowych festiwalach, a także filmy o tematyce dziecięcej skierowane dla dorosłych. W programie Galicji 2008 roku znalazły się m.in. filmy z Portugalii, Holandii, Szwecji i Iranu. Ale pierwsza edycja festiwalu nie miała charakteru konkursowego. Przyznana została natomiast nagroda dziecięcego jury (ze wszystkich miast festiwalowych); najlepszy film otrzymał „Złotego Maxa”. Swoją nagrodę „Złotego Jupika”, przyznała także publiczność festiwalowa. Wszyscy producenci filmów pokazanych podczas festiwalu otrzymali dyplom okolicznościowy od organizatora.
Organizatorzy postanowili połączyć tradycyjną sztuką filmową ze współczesnymi formami rozrywki – grami interaktywnymi czy zabawą grafiką komputerową. Jednym z podstawowych celów imprezy jest bowiem zaszczepienie i krzewienie kultury filmowej wśród dzieci w wieku 8-12 lat. W programie, obok projekcji filmowych, znalazło się więc wiele atrakcji związanych ze światem filmu – m.in.: Pracownia Filmowa, w której pod okiem zawodowych filmowców dzieci tworzą krótki film animowany, plan filmowy, gdzie mogą sprawdzić się w roli aktorów i poznać pracę przy filmie od tzw. „strony kuchni’, czy Filmowy Bal Kostiumowy.
Festiwal, jak zaznaczają organizatorzy, to nie tylko święto filmowe dla dzieci, ale również płaszczyzna spotkania światowej sławy twórców filmów dla dzieci, znawców, jurorów i dyrektorów międzynarodowych festiwali dziecięcych.
Festiwal Filmów Dziecięcych Galicja honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, a także Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Jacek Bromski. Współorganizatorami są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Apollo Film.

Kontakt:
Biuro festiwalowe
ul. Pychowicka 7
30-364 Kraków
tel. (0-12) 267 13 55 wew. 40 i 41
e-mail: galicja@frk.org.pl
 http://www.festiwalgalicja.pl/


Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST
Organizator: Fundacja Biuro Kultury
Miejsce: Toruń
Termin festiwalu: lipiec

TOFIFEST jest toruńskim festiwalem kina niezależnego. Zgodnie z założeniem organizatorów, promuje kino młodych reżyserów z całego świata, a także prezentuje filmy klasyków światowej kinematografii. Przyjął określenie „Festiwalu dla marzycieli” i „Festiwalu stworzonego przez wielbicieli, dla wielbicieli kina”. W dużej mierze stanowi przegląd filmów nie pokazywanych dotychczas na ekranach kin. 
Początki TOFIFEST sięgają 2002 r., kiedy odbył się pierwszy toruński festiwal kina niezależnego. Był nawiązaniem do comiesięcznych spotkań z kinem off-owym. Rok później, podczas „Toruńskiego Offowego Festiwalu Filmowego TOFFI”, obok twórczości amatorskiej i studenckiej zaprezentowano także filmy profesjonalne. W 2004 r. zorganizowany został „Toruński Festiwal Filmu Niezależnego TOFFI”, podczas którego powołane zostało jury złożone z profesjonalnych filmowców. Rok później, podczas „Międzynarodowego Toruń Film Festival TOFFI” zrezygnowano z filmów amatorskich, a do udziału w konkursie włączono obok twórczości polskiej także obrazy zagraniczne. W 2006 r. przyjęto nazwę „Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFFI”. Zorganizowano też dwa osobne konkursy dla filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych.
Obecną nazwę Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST, nosi od 2007 r. Od tego roku równoległa edycja Festiwalu odbywa się także w Bydgoszczy. Główną nagrodą Festiwalu jest Złoty Anioł. Przyznawana jest także Nagroda Krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego. W 2008 r., obok odbywających się dotychczas międzynarodowych konkursów, zorganizowane zostały dwa nowe: konkurs na najlepszy polski film fabularny i konkurs FORWARD! na najlepszy film fabularny przełamujący schematy. Festiwal prowadzi także inicjatywy promujące młodych polskich twórców: FOCUS TOFIFEST, WIELOPAK i FOCUS SCHOOL (Targi Szkół Filmowych).  

Kontakt:
Fundacja Biuro Kultury
ul. Legionów 121
87-100 Toruń
tel. 602 73 14 11
e-mail: kontakt@festivaltoffi.pl
 http://www.tofifest.pl/

Międzynarodowy Festiwal Scenarzystów Interscenario
Organizator: „Zdolni Ale Leniwi”
Miejsce: Wrocław
Termin festiwalu: grudzień/listopad

Interscenario to młody festiwal, którego głównym zadaniem jest stworzenie we Wrocławiu przestrzeni dla scenarzystów i scenariusza filmowego. Idea powołania go wiąże się z potrzebą dialogu między twórcami, a zwłaszcza we współpracy scenarzystów z producentami filmowymi. Jego pomysłodawcą i producentem jest Robert Gonera, zaś funkcję dyrektora artystycznego pełni Maciej Żurawski.
W ramach imprezy organizowany jest konkurs na scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego. O główną nagrodę ufundowaną przez Prezydenta miasta Wrocławia (50 tys. złotych), mogą ubiegać się wszyscy, którzy ukończyli 18 rok życia. Zarówno pierwszą, jak i drugą nagrodę (w wysokości 5 tys. złotych, ufundowaną przez organizatorów) przyznaje profesjonalne jury. Podczas Festiwalu przyznawane są także nagrody za całokształt twórczości dla wybitnych postaci sztuki scenopisarstwa.
Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2007 r., na terenie Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Jak wynika z obliczeń organizatorów, cieszyła się zdumiewającym zainteresowaniem – w projekcjach i warsztatach prowadzonych przez zaproszonych mistrzów scenopisarstwa (m.in. Cezarego Harasymowicza, Jana Jakuba Kolskiego, Wojciecha Marczewskiego, Petra Zelenkę i Wiesława Saniewskiego), wzięło udział ponad sześć tysięcy osób.

Kontakt:
Biuro Festiwalu Interscenario
Wytwórnia Filmów Fabularnych
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
tel. (71) 734 55 44
607 80 80 89
e-mail: biuro@interscenario.pl
 http://www.interscenario.pl/

Festiwal Filmy Świata Ale Kino!
Organizator: Kanał filmowy ale kino!, Agencja Promocji Mañana
Termin festiwalu: listopad/grudzień

Festiwal przybliża kino wywodzące się spoza zachodniego kręgu kulturowego. Prezentuje najciekawsze filmy azjatyckie, z Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jego organizatorem jest kanał filmowy „ale kino!” oraz Agencja Promocji „Manana”.
Jak sygnalizują organizatorzy, od pierwszej edycji w 2005 r., impreza gromadzi kilkutysięczną publiczność. Wiele z prezentowanych filmów to obrazy nagradzane na prestiżowych światowych festiwalach, które podczas Festiwalu mają swoje polskie premiery.
W programie czwartej edycji w 2008r. znalazły się m.in.: etiopski film „Teza” (reż. Haile Gerima), zdobywca Nagrody Specjalnej za najlepszy scenariusz podczas Festiwalu w Wenecji i turecki obraz „Puszka Pandory” (reż. Semih Kaplanglu), nagrodzony „Złotą Muszlą” jako najlepszy film i „Srebrną Muszlą” dla najlepszej aktorki na festiwalu w San Sebastian. W programie znalazła się także twórczość czołowych reżyserów współczesnego kina japońskiego (wśród nich znaleźli się Kiyoshi Kurosawa i Takeshi Kitano).
Festiwalowi towarzyszą ponadto wydarzenia specjalne (np. w 2008 r. przegląd filmów najpopularniejszego reżysera etiopskiego Haile Gerimy).
Projekcje filmowe odbywają się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach.

Kontakt:

Ale Kino!
Al. Jerozolimskie 87
02-001 Warszawa
Tel. (22) 331 06 96
Fax (22) 331 06 99
e-mail: alekino@prplus.com.pl
 http://www.alekino.pl/

Agencja Mañana
Tel.fax (22) 851 10 97
 http://www.manana.pl/
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
Najważniejsze festiwale filmowe w Polsce cz. II
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll