PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Adam Hanuszkiewicz

Adam Hanuszkiewicz
URODZONY: 16 czerwiec 1924, Lwów
ZMARŁ: 04 grudzień 2011 w wieku 87 lat, Warszawa (Polska)
Filmografia
 AKTOR (13)
2006
Kobieta pracująca
(bohater filmu)
2002
Król Olch
2001
Przedwiośnie
hrabia Storzan, właściciel Odolan
1990
Teatr tańca według Hanuszkiewicza
On sam
1988
Duet
1988
Dekalog IV (TV)
profesor
1975
Obrazki z życia
Dyrektor teatru (nowela "Literat")
1967
Ręce do góry
Romeo
1966
Hamlet x 5
1962
Spóźnieni przechodnie
Paweł (nowela III)
1961
Czas przeszły
Fram
1961
Zuzanna i chłopcy
Marek Brenert
1949
Za wami pójdą inni
Władek
 INNE (2)
1969
Pasje Jana Matejki
Lektor
1969
Portret Henryka Sienkiewicza
Lektor
 DŹWIĘK (1)
2002
To tu to tam
Dźwięk
 PION REŻYSERSKI (1)
1962
Spóźnieni przechodnie
Reżyser
Opis
Polski aktor, reżyser teatralny i telewizyjny, dyrektor teatrów, pedagog. Twórca wielu kontrowersyjnych spektaklów. Wieloletni dyrektor warszawskich teatrów: Powszechnego, Narodowego i Nowego. Całe dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie, uczęszczając do tamtejszego, męskiego gimnazjum im. Stefana Batorego. Rodzinne miasto opuścił w 1944 roku, wyjeżdżając do Rzeszowa. Tam dostał się do szkoły aktorskiej i został adeptem w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. W 1945 roku przeniósł się do Jeleniej Góry, gdzie na deskach Teatru Dolnośląskiego zadebiutował w roli Wacława w „Zemście”.

W 1946 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny w Łodzi, otrzymał dyplom z wyróżnieniem.
Początkowo występował w Teatrach Dramatycznych w Krakowie i w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. W latach 1950-1955 związał się z Teatrem Polskim w Poznaniu. Debiut reżyserski Hanuszkiewicza to socrealistyczna sztuka „Niespokojna starość” Leonida Rachmanowa, wystawiana na deskach poznańskiego Teatru Nowego (1951). W 1955 roku osiadł na stałe w Warszawie, gdzie był aktorem, a później reżyserem i dyrektorem Teatru Powszechnego. To właśnie na deskach Teatru Powszechnego stworzył swoje pierwsze kontrowersyjne adaptacje (m.in. „Wesela” i „Wyzwolenia” Wyspiańskiego, „Zbrodni i kary” Dostojewskiego oraz „Lalki” Prusa). W 1965 roku, na deskach Teatru Powszechnego, zrealizował inscenizację powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20”. Sztuka została zagrana ok. 250 razy i stanowi jedno z największych dokonań teatralnych twórcy.

W latach 1957-63 współtworzył i pełnił funkcję pierwszego naczelnego reżysera Teatru TV.
Od 1968 do 1982 roku piastował funkcję dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie. Na scenie tego teatru wyreżyserował m.in. sztuki: „Wesele” wg Wyspiańskiego (1974) i „Norwid” wg Cypriana Kamila Norwida (1970). Wystawił tam również m.in. „Makbeta” i „Hamleta” Szekspira, „Antygonę” Sofoklesa, „Pana Tadeusza” i „Dziady część III” Mickiewicza, „Treny” Kochanowskiego, „Trzy siostry” oraz „Płatonowa” Czechowa, „Braci Karamazow” Dostojewskiego, „Męża i żonę” Fredry oraz „Sen srebrny Salomei”, „Kordiana” i równie słynną, co kontrowersyjną „Balladynę” Słowackiego, z bohaterami jeżdżącymi na motocyklach. Po odejściu z Teatru Narodowego współpracował z różnymi scenami w kraju i zagranicą (w Finlandii i Niemczech).

W trakcie stanu wojennego uczestniczył w aktorskim bojkocie telewizji publicznej. W 1989 roku został dyrektorem Teatru Nowego w Warszawie.
Hanuszkiewicz ma w swoim bogatym dorobku również role filmowe. Na dużym ekranie zadebiutował rolą Władka w wojennym dramacie „Za wami pójdą inni...” Antoniego Bohdziewicza (1949). W 1961 roku wystąpił w psychologiczno-wojennym „Czasie przeszłym” Leonarda Buczkowskiego oraz u boku Ewy Krzyżewskiej w „Zuzannie i chłopcach” Stanisława Możdżeńskiego”. Zagrał Romea w politycznym obrazie „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego (1967), profesora w szkole teatralnej w „Dekalogu IV” Krzysztofa Kieślowskiego (1988). W 2001 roku wystąpił w „Listach miłosnych” Sławomira Kryńskiego i w adaptacji „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, w reżyserii Filipa Bajona, gdzie wcielił się w rolę hrabiego Storzana. W tym samym roku zaliczył również swój debiut serialowy, grając w „Marzeniach do spełnienia” (2001-2002).

Za swoją działalność artystyczną Hanuszkiewicz zdobył niezliczoną ilość nagród i odznaczeń. By tylko wymienić: Złoty Krzyż Zasługi, Medale KEN, odznaki: „Zasłużony działacz kultury” oraz „Zasłużony dla kultury narodowej”, Komandoria Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Pięciokrotnie został laureatem Złotego Ekranu za spektakle telewizyjne. W 1996 roku został uhonorowany Superwiktorem. Z kolei w 2008 roku otrzymał Nagrodę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt dokonań artystycznych. Jest honorowym obywatelem Jeleniej Góry. Ma tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.



AR
opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll