PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Tomasz Raczek

Tomasz Raczek
URODZONY: 15 czerwiec 1957, Warszawa
Filmografia
 AKTOR (2)
2003
Pół życia w ciemnościach
(on sam)
1994
Szczur
Juror konkursu "Najpiękniejsza"
 SCENARIUSZ (1)
2003
Pół życia w ciemnościach
Scenariusz
Opis
Polski krytyk filmowy, publicysta, wydawca i autor programów telewizyjnych. Absolwent Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie (1981).Autor programów telewizyjnych dla TVP2 ("Ze sztuką na ty", "Rozmowy bez sekretów", "Perły z lamusa", "Patrz i sądź", "Perły w południe"), Canal+ ("Siódme niebo", "Ósme niebo", "Nigdzie indziej"), Kino Polska ("Seans z przymrużeniem kamery"), Polsat (" Oko na miasto") i radiowych (Polskie Radio, TOK FM, RMF FM, Radio Klasyka).
Publikował na łamach "Polityki", "Rzeczpospolitej", "Teatru", "Kina", "Wprost", "The European", "Filmu", "Cinemy", "The Montreal Gazette".

Autor książek "Karuzela z idolami", "Pies na telewizję", "Karuzela z madonnami", "Karuzela z herosami". Współautor napisanych wspólnie z Wojciechem Kałużyńskim: "Perłowej ruletki", "Poławiaczy pereł", "Pereł do lamusa", pięciotomowego leksykonu filmowego "Perły kina" oraz "Alfabetu na 4 ręce", zawierającego rozmowy o najważniejszych ludziach, pojęciach i uczuciach w życiu obu Autorów.

W 1992 stworzył polską edycję miesięcznika "Playboya" i został jego pierwszym redaktorem naczelnym. W 1999 został redaktorem naczelnym czasopisma "Voyage". W roku 2001, jako dyrektor programowy wydawnictwa Gruner+Jahr Polska, wprowadził na polski rynek prasowy tygodnik "Gala".
Był recenzentem teatralnym i filmowym, kierownikiem literackim Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Zespołu Filmowego „Oko”, wicedyrektorem TVP 2, wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej jak również oficerem rozrywkowym Polskich Linii Oceanicznych na ts/s „Stefan Batory”.
Od 2002 roku prowadzi wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów – Instytut Wydawniczy Latarnik i.m. Zygmunta Kałużyńskiego.

W roku 2009 stworzył dwa telewizyjne kanały filmowe premium nFilm HD i nFilm HD2 oraz radio cyfrowe z muzyką filmową na platformie n, których był dyrektorem do stycznia 2011. Prowadził tam programy "Perły i wieprze", "Hot Spot", "Bilet do kina", "Idę do kina z...".

Tomasz Raczek jest współtwórcą (wraz z Maciejem Ejsmondem-Mechowskim) Stowarzyszenia Przyjaciół Mireille Mathieu – LOŻA MM.

Laureat Wiktora 1986 oraz nagród w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego).
AR
opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll