PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Wojciech Pokora

Wojciech Pokora
URODZONY: 02 październik 1934, Warszawa
ZMARŁ: 04 luty 2018 w wieku 83 lat, Warszawa (Polska)
Filmografia
 AKTOR (20)
2006
Mój brat niedźwiedź II (wideo)
Rutt (polski dubbing)
1998
Złoto dezerterów
von Nogay
1989
Co lubią tygrysy
Piotr
1987
Koniec sezonu na lody
plutonowy Rogowski
1985
C.K. Dezerterzy
von Nogay
1985
Tato, nie bój się dentysty
dentysta
1983
Szczęśliwy brzeg
Paweł, zięć Jana
1981
Miś
Włodarczyk
1981
Miłość ci wszystko wybaczy
komik
1977
Palace Hotel
Władysław Lenka
1976
Brunet wieczorową porą
Kowalski
1974
Nie ma róży bez ognia
lokator wyrzucanej od własnej żony
1972
Poszukiwany, poszukiwana
Stanisław Maria Rechowicz
1970
Hydrozagadka
Kolega Walczaka
1970
Rejs
uczestnik rejsu
1968
Człowiek z M-3
milicjant w Łazienkach; nie występuje w czołówce
1967
To jest twój nowy syn
Wojtek Kobuz
1966
Gdzie jest trzeci król
konserwator obrazów
1960
Ostrożnie, Yeti!
gangster
1960
Ostrożnie Yeti
gangster
 PION REŻYSERSKI (1)
1973
Zaczęło się od Iluzjonu
Współpraca
Opis
Wojciech Pokora był jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Z powodzeniem zajmował się także reżyserią teatralną. Na jego osobowość ekranową złożyły się wielka charyzma, ponadprzeciętny talent komediowy i perfekcyjne rzemiosło aktorskie. Do historii polskiego filmu i telewizji przeszły kreacje Pokory w "Kabarecie Olgi Lipińskiej", "Poszukiwany, poszukiwana", "Alternatywy 4".

Wojciech Pokora urodził się w Warszawie 2 października 1934 roku. W 1958 ukończył Wydział Aktorski PWST w Warszawie. Aż do 1984 roku związany był z Teatrem Dramatycznym, następnie z Teatrem Nowym i Kwadrat, występował również w kabaretach "Owca" i "Dudek". Przez całe życie występował w Teatrze Telewizji, ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról w filmach fabularnych.

Na ekranach kin pojawiał się w mniejszych rolach i epizodach już od 1953 roku. Pokora był jednym z ulubionych aktorów Stanisława Barei – po raz pierwszy pojawił się u niego w małej rólce w „Mężu swojej żony” w 1960. W komediach Barei Pokora stworzył swoje najwybitniejsze kreacje: tajnego agenta w „Małżeństwie z rozsądku” (1966), młodego inteligentna zatrudniającego się jako pomoc domowa w „Poszukiwany, poszukiwana” (1972) czy docenta Furmana w satyrycznym serialu „Alternatywy 4” (1983). Pojawiał się także w innych filmach Barei, jak „Miś”, „Nie ma róży bez ognia” czy „Brunet wieczorową porą”. Brawurowo zagrał w „Hydrozagadce” Andrzeja Kondratiuka (1970). Pamiętamy go z charyzmatycznej kreacji w komediach Janusza Majewskiego „C.K. Dezerterzy” (1985) i ”Złoto dezerterów” (1998). Często grał w serialach telewizyjnych. Zapamiętamy go jako porucznika Zubka w serialu dla młodej widowni „Przygody psa cywila” Krzysztofa Szmagiera (1970). Był subiektem Lisieckim w „Lalce” Ryszarda Bera i zmanierowanym arystokratą Żorżem Ponimirskim w „Karierze Nikodema Dyzmy” Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego. Publiczność szczególnie doceniała Pokorę za wyrazistą, komediową kreację inżyniera Gajnego w „Czterdziestolatku” Jerzego Gruzy (1977) - aktor zagrał u Gruzy ponownie w latach 90., w serialu "Tygrysy Europy" (1999) i "40-latku 20 lat później" (1993).

Do najwybitniejszych ról Pokory w teatrze telewizji należą: Papkin w "Zemście" w reżyserii Jana Świderskiego (1972) i Edmund w "Damach i huzarach" w reżyserii Olgi Lipińskiej (1973), Kozodojew w "Płaszczu" Mikołaja Gogola w adaptacji Ryszarda Bera (1979), Scholastyk w "Igraszkach z diabłem" Jana Drdy w reżyserii Tadeusza Lisa (1980) i Oront w "Mizantropie" Moliera w reżyserii Janusza Majewskiego (1984).

W 2015 roku w wywiadzie dla Pawła Piotrowicza (Onet.pl) mówił: "Wielu aktorów może powiedzieć, że im się udało i między innymi ja do nich należę. Mnie się w życiu powiodło, a i z kariery jestem zadowolony. Oczywiście popełniłem szereg błędów i niezręczności, ale kto ich nie popełnia?" Z kolei w rozmowie z Przemysławem Guldą dla portalu Gazeta.pl zdradził swoją głęboką niechęć do roli, która zapewniła mu nieprzemijającą popularność: "(...) posiadając obecną wiedzę, na pewno nie przyjąłbym roli Stanisława Marii Rechowicza w filmie . Ta rola na długo zapisała się w pamięci Polaków, ale i sprawiła, że nie mogłem się uwolnić od łatki . Wielokrotnie ludzie krzyczeli za mną na ulicy: - Te, Maryśka! Albo wołali na plaży: - Marysiu, zupa ci kipi! To była etykietka, której nie mogłem się pozbyć. I zresztą nigdy na dobre jej się nie pozbędę. Niechaj będzie i tak".

W 2015 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka Krzysztofa Pyzi "Z Pokorą przez życie". W 2013 roku aktor został odznaczony złotym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.
opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll