PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Henryk Kamyk

Henryk Kamyk
URODZONY: 13 styczeń 1937, Trębaczew
ZMARŁ: 05 styczeń 2015 w wieku 77 lat, Warszawa
Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Filmografia
 PRODUKCJA (10)
1997
Jest taka pieśń...
Kierownik produkcji
1995
A chciałam być tylko aktorką...
Kierownik produkcji
1985
Ganga
Kierownik produkcji
1984
Nie żałujcie jej bursztynu
Kierownik produkcji
1984
Jasna Góra Annapurna
Kierownik produkcji
1981
Triumfator
Kierownik produkcji
1979
Teodor Parnicki. Portret pisarza
Kierownik produkcji
1978
Kanczendzenga
Kierownik produkcji
1971
Brawa i brawka
Kierownik produkcji
1968
Statek z Hajfongu
Kierownik produkcji
 PION REŻYSERSKI (1)
1995
Tolek Banan i inni
Współpraca
Opis
Kierownik produkcji, dziennikarz, operator filmowy oraz podróżnik. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jego zainteresowanie filmem zaczęło się bardzo wcześnie. Jedną z pierwszych produkcji, jakie obejrzał w kinie „Bałtyk” w rodzinnej Częstochowie były „Zakazane piosenki”. Zapoznał się wnikliwie z kinematografią przedwojenną, a później także z powojennymi arcydziełami polskiej i zagranicznej sztuki filmowej.

W roku 1956 przeprowadził się do śląskich Mysłowic. Ukończył tam Szkołę Ogólnokształcącą w Szopienicach. Wtedy to właśnie dowiedział się, że w Katowicach istnieje Amatorski Klub Filmowy „Śląsk” do którego postanowił przystąpić, gdyż skupiał on grono wielkich pasjonatów filmów oraz wybitnych filmowców. Był to pierwszy i bardzo ważny kontakt z warsztatem filmowym. Będąc członkiem Klubu odniósł swój pierwszy sukces, zdobywając Grand Prix we francuskim Carcassonne za film „Ślepcy”.

Szkołę średnią ukończył w 1957 roku. W tym samym roku rozpoczął Roczne Studium Reżyserii Teatralnej przy Teatrze w Katowicach. W 1958 roku znalazł zatrudnienie w nowopowstałym Ośrodku Telewizji Polskiej w Katowicach na stanowisku asystenta operatora filmowego przy serwisach informacyjnych. Po zakończeniu służby wojskowej w lotnictwie, która przerwała jego karierę filmowca, powrócił na Śląsk.

W roku 1961 ze Śląska przeprowadził się do Warszawy. Tutaj, początkowo współpracował jako fotoreporter z wieloma czasopismami stołecznymi. Współpracował również z prasą na Śląsku. Nawiązał również stałą współpracę z Redakcją Dziennika Ludowego. W międzyczasie ukończył Studium Reklamy w Handlu Zagranicznym. W roku 1964 podjął pracę w Zakładzie Produkcji Filmów Telewizyjnych jako operator laborant. Praca ta pozwoliła mu zdobyć doświadczenie filmowe, również od strony laboratorium filmowego.

Trzy lata później został zatrudniony w Zakładzie Produkcji Filmów Telewizyjnych na stanowisku kierownika produkcji. Karierę kierownika produkcji zakończył w 1985 roku mając na swoim koncie kilkaset zrealizowanych reportaży filmowych oraz filmów dokumentalnych.
W roku 1986 został absolwentem Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

W roku 1985 rozpoczął pracę w Redakcji Filmów Dokumentalnych i Oświatowych Programu III TVP. Pracował tam już jako dziennikarz, na stanowisku Sekretarza Redakcji. Współpracował również przy realizacji programu „Małe kino”.

W roku 1990 rozpoczął pracę w Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 2-go również jako Sekretarz Redakcji. Funkcję tą pełnił aż do przejścia na emeryturę w 2002 roku. W tym czasie uczestniczyłem także w kolaudacjach filmowych. Współrealizował przez kilka lat „Akademię Polskiego Filmu”, program prezentujący najlepsze filmy polskie, z udziałem reżyserów i aktorów grających główne role w tych filmach. Po zakończeniu emisji tego programu, przez następne lata współrealizował program „Świadkowie XX wieku”. Opracowywał również polskie wersje zagranicznych filmów dokumentalnych, m.in. „Ginące cywilizacje”.


opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll