PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Nina Andrycz

Nina Andrycz
URODZONA: 11 listopad 1912, Brześć
ZMARŁA: 31 styczeń 2014 w wieku 101 lat, Warszawa (Polska)
Filmografia
 AKTORKA (9)
2008
Serce na dłoni
matka Konstantego
2008
Jeszcze nie wieczór
w roli samej siebie
1996
Już nie mogę przestać być damą
(bohater filmu)
1995
Horror w wesołych bagniskach
Róża
1980
Kontrakt
Olga
1972
Dary magów
perukarka
1954
Ukryty w słońcu
Joanna d'Ursins
1954
Uczta Baltazara
Joanna d'Ursins
1950
Warszawska premiera
Maria Kalergis
Opis
Polska aktorka i poetka. Po raz pierwszy pojawiła się na ekranach kin w 1950 roku. Zagrała w pierwszym powojennym polskim filmie muzycznym "Warszawska premiera", którego reżyserem był Jan Rybkowski. Mogliśmy ją również oglądać w "Uczcie Baltazara" Jerzego Zarzyckiego oraz w filmach Krzysztofa Zanussiego: "Kontrakt", gdzie wcieliła się w rolę Olgi Aleksandrowej oraz "Serce na dłoni" jako matka Konstantego. Pojawiła również w wyreżyserowanym przez niego serialu "Sława i chwała". W telewizji występowała także w innym, niezwykle popularnym serialu, "Na dobre i na złe". Była bohaterką filmu dokumentalnego "Już nie mogę przestać być damą" Jolanty Kessler. Ostatni raz na planie filmowym pojawiła się w 2008 roku, w filmie Jacka Bławuta "Jeszcze nie wieczór". Zagrała tam samą siebie, czyli aktorkę mieszkającą w Domu Aktora Weterana w Skolimowie.

Studiowała prawo na Uniwersytecie Wileńskim i historię na Uniwersytecie Warszawskim, jednak ich nie ukończyła. Była absolwentką warszawskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. W teatrze zadebiutowała 16 listopada 1934 roku na scenie wileńskiego Teatru na Pohulance. W 1939 roku wystąpiła w filmie "Uwaga szpieg" w reżyserii Eugeniusza Bodo, jednak z powodu wybuchu wojny, obraz nie został dokończony. Podczas drugiej wojny światowej była kelnerką. Po wojnie powróciła na scenę Teatru Polskiego. Wielokrotnie, od lat 50. do 70. XX wieku występowała w spektaklach Teatru Telewizji, jak "Słowik Warszawy", "Dama Kameliowa" i "Anna Karenina".

Od 1935 do 2004 roku, z przerwą na okres wojny, aktorka była związana z Teatrem Polskim w Warszawie. Grała też w Teatrze Polskiego Radia oraz Teatrze Telewizji, gościnnie występowała między innymi, w Starej Prochowni i Teatrze na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. Zasłynęła jako odtwórczyni głównych ról w dramatach klasycznych i romantycznych takich choćby jak Solange w "Lecie w Nohant", Lukrecja Borgia w sztuce "Cezar i człowiek" czy też niezapomniana Elżbieta w "Don Carlosie" Schillera. Zana jest także z roli Starej w "Krzesłach" oraz Klary Zachanassian w spektaklu "Wizyta starszej pani" Dürrenmatta.

Artystka była laureatką wielu wyróżnień, w tym Medalu Za Zasługi dla Teatru Polskiego, nagrody ministra kultury i sztuki za wybitne osiągnięcia aktorskie, trzykrotnie została uhonorowana też Srebrną Maską w plebiscycie czytelników "Ekspresu Wieczornego". Otrzymała również Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski, a także Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Nina Andrycz była drugą, z trzech żon Józefa Cyrankiewicza, premiera w czasach PRL.
opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll