PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Henryk Szletyński

Henryk Szletyński
URODZONY: 27 luty 1903, Homl
ZMARŁ: 15 wrzesień 1996 w wieku 93 lat, Konstancin k. Warszawy (Polska)
Filmografia
 AKTOR (4)
1981
Krach operacji „Terror”
brytyjski premier
1966
Marysia i Napoleon
Wybicki
1961
Czas przeszły
sędzia Blank
1955
Opowieść atlantycka
doktor Olvier
Opis
Aktor, reżyser teatralny, dyrektor teatru, pedagog. Absolwent polonistyki i historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (1925) oraz Oddziału Dramatycznego przy Konserwatorium Muzycznym w Warszawie (1923). W 1932 roku zdał egzamin eksternistyczny z reżyserii. Przed wojną występował w Warszawie, Kaliszu, Wilnie, Łodzi i Lwowie. W czasie okupacji pracował jako inkasent w zakładach farmaceutycznych, następnie jako konduktor w kolejach EKD. W latach 1945 – 49 prowadził Teatr Miejski w Łodzi, później przyłączony do Teatru Wojska Polskiego. W 1949 roku został pełnomocnikiem MKiS ds. Teatrów Dolnośląskich we Wrocławiu, potem dyrektorem tegoż teatru. Dyrektor Teatrów Dramatycznych w Krakowie w latach 1951 – 55, stołecznego Teatru Powszechnego w sezonie 1955/56. Występował i reżyserował w Teatrze Narodowym od 1959 roku do emerytury. Dziekan Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie z siedzibą w Łodzi w latach 1947 – 48, prodziekan Wydziału Reżyserskiego tej uczelni w latach 1948 – 49, profesor PWST w Warszawie od 1956 roku. Kierował Zakładem Historii i Teorii Teatru w latach 1955 – 61, członek Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN. Prezes SPATIFu w latach 1959 – 61, 1963 – 65. Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych od 1980 roku. Prezes „nowego” ZASPu w latach 1983 – 85.

W Teatrze Narodowym zrealizował m.in. „Wilki w nocy” Tadeusza Rittnera, „Króla Ryszarda II” Szekspira, „Mizantropa” Moliera z Gustawem Holoubkiem. W tymże teatrze Szletyński jako aktor wystąpił w „Wieczorze Trzech Króli” Szekspira w reżyserii Józefa Wyszomirskiego, „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego w reżyserii Jerzego Golińskiego, „Świętej Joannie” George’a Bernarda Shaw w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, „Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, „Żabach”, „Dziadach”, „Ciężkich czasach” Kazimierza Dejmka. W Teatrze Polskim wyreżyserował spektakl „Borys Godunow” Aleksandra Puszkina.

Reżyser również Teatru Telewizji: „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry, „Sceny dramatyczne” na motywach „Marii Stuart” Juliusza Słowackiego, „Mozart i Salieri” Aleksandra Puszkina, „Rosmersholm” Henryka Ibsena.

Na dużym ekranie zwykle występował w rolach drugoplanowych i epizodycznych. Zagrał m.in. w: „Opowieści atlantyckiej” Wandy Jakubowskiej (1956), „Czasie przeszłym” (1956) oraz „Marysi i Napoleonie” (1966) Leonarda Buczkowskiego.
opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll