PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Bohdan Czeszko

Bohdan Czeszko
URODZONY: 01 kwiecień 1923, Warszawa
ZMARŁ: 21 grudzień 1988 w wieku 65 lat, Warszawa (Polska)
Filmografia
 SCENARIUSZ (7)
1970
Pułapka
Scenariusz
1964
Pierwszy dzień wolności
Na podstawie
1963
Mansarda
Scenariusz
1961
Złoto
Scenariusz
1954
Pokolenie
Scenariusz
1954
Pokolenie
Na podstawie
1952
Trzy opowieści
Opieka artystyczna
 INNE (1)
1955
Idę do słońca
Komentarz
Opis
Pisarz, scenarzysta i publicysta, poseł na Sejm PRL w latach 1965-1980. Autor powieści “Pokolenie”, opisującej historię Gwardii Ludowej i Armii Ludowej. Powieść uniknęła socrealistycznych schematów, jednak powielała wiele kłamstw historycznych na temat m.in. mordu w Katyniu, powstania warszawskiego oraz żołnierzy AK i NSZ. W 1954 została zekranizowana przez Andrzeja Wajdę.

Twórca scenariusza do filmu “Pierwszy dzień wolności”(1964) w reżyserii Aleksandra Forda, nagrodzony Syrenką Warszawską w kategorii filmu fabularnego oraz Złotą Kaczką za najlepszy film polski(1965).Nagrodę indywidualną Ministra Kultury i Sztuki otrzymał w 1966 roku za scenariusz do serialu “Podziemny front” .

Debiutował w 1945 roku wspomnieniem “Nieśmiertelna Starówka” w „Walce Młodych”. Pisał liczne recenzje, felietony i artykuły, które publikował, m.in. w „Przeglądzie Kulturalnym”, „Kulturze”, „Nowych Książkach”, „Kontrastach”.

Od 1942 roku należał do Gwardii Ludowej i Armii Ludowej w Warszawie, ps. "Agawa". Czynnie angażował się w życie społeczno-polityczne. Był działaczem Związku Walki Młodych od 1943 roku. Brał udział w akcjach zbrojnych m.in. w zamachu na Cafe-Club. Walczył w Powstaniu Warszawskim w Batalionie Szturmowym AL "Czwartaków" na Woli, Starówce i Śródmieściu, pełniąc funkcję szefa batalionu. W marcu 1945 roku wstąpił do 2 Armii Wojska Polskiego. Po wojnie działał w Akademickim Związku Walki Młodych „Życie” i Związku Młodzieży Polskich.

Po wyzwoleniu w 1945 roku rozpoczął edukację artystyczną w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, gdzie w 1947 roku zdał maturę.Rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i podjął działalność literacką. Od 1950 roku należał do Związku Literatów Polskich. Jako autor scenariuszy współpracował z filmem od 1953 roku. W latach 1954-1955 był korespondentem „Trybuny Ludu” w Moskwie. Redaktor Przeglądu Kulturalnego, później Kultury, w latach 1954–1963. Od 1983 roku był członkiem Zarządu Głównego nowego Związku Literatów Polskich oraz Narodowej Rady Kultury.

opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll