PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Yoram Gross

Yoram Gross
URODZONY: 18 październik 1926, Kraków
ZMARŁ: 21 wrzesień 2015 w wieku 88 lat,
Filmografia
 AKTOR (1)
2012
Krakowiaczek ci ja...
(bohater filmu)
Opis
Był pionierem powojennych kinematografii w Polsce, Izraelu i Australii. Na antypodach stał się ikoną animacji dziecięcej. Na jego twórczości wychowało się kilka pokoleń dzieci, nakręcił kilkaset filmów. Jego obsypana nagrodami "Dorotka i kangur" według powieści Ethel Pedley to pierwszy w tym kraju film, w którym animowana postać występowała na tle żywego planu. W "Małym skazańcu" o początkach osadnictwa w Australii wystąpił Rolf Harris, w "Siódmej zapałce" – historii żydowskiej dziewczynki ukrywającej się w lesie w czasach Holocaustu – Mia Farrow. Na jego serii o Blinky Billu i odcinkach Skippy’ego wychowały się całe pokolenia Australijczyków. Równie popularne są animacje "Samuel i Nina", o smoku Tabaluga, delfinie Flipperze, kocie Tomie. Gross realizował także filmy dla dorosłych. Wyróżnikiem jego filmów jest technika łączenia animacji ze scenami aktorskimi.

W późniejszych latach zrealizował cykl klipów do muzyki poważnej Young Musicians, serię przygód Przekrojowego Profesora Filutka, nakręcił nostalgiczną impresję na motywach wiersza zmarłego brata Natana Krakowska jesień, wydał książkę wspomnieniową "Wybrało mnie życie". Fotografował i pisał. Za swoje osiągnięcia został wyróżniony najwyższym australijskim odznaczeniem Orderem Australii, zaś w Polsce – Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz odznaczeniem Prezydenta Miasta Krakowa Honoris Gratia.

Yoram Gross był jednym z najwspanialszych ambasadorów Polski i Krakowa. Urodził się i pozostał obywatelem tego miasta mimo wędrówek po świecie. Wielokrotnie gościł na Krakowskim Festiwalu Filmowym jako autor i juror. W 2011 r. powstał pełnometrażowy film dokumentalny Tomasza Magierskiego o Yoramie Grossie "Krakowiaczek ci ja"…(Blinky & Me), pokazywany na 51.KFF oraz między innymi także w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku oraz podczas otwarcia wystawy stałej w Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Także w roku 2011 w Warszawie i Krakowie odbyły się benefisy artysty z okazji jego 85. urodzin.
opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll