PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Marek Nowakowski

Marek Nowakowski
URODZONY: 02 kwiecień 1935, Warszawa
ZMARŁ: 16 maj 2014 w wieku 79 lat, Warszawa (Polska)
Filmografia
 SCENARIUSZ (5)
1996
Notatki Stanu Wojennego
Na podstawie
1971
Meta
Scenariusz
1971
Gonitwa
Scenariusz
1970
Przystań
Scenariusz
1967
Bądź przez pół godziny Polakiem
Scenariusz
 AKTOR (2)
1993
Powidok
(bohater filmu)
1977
Zimne ognie
Opis
Autor scenariusza do filmu „Meta” (1971) w reżyserii Antoniego Krauze, który został uhonorowany nagrodą specjalną Jury w 1981 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Twórca scenariusza do filmu Pawła Komorowskiego „Przystań” (1970), Jerzego Sztwiertnia „Siedem czerwonych róż czyli Benek kwiaciarz o sobie i o innych” (1972), będącego ekranizacją sześciu opowiadań z tomu "Mizerykordia". Na podstawie jego opowiadania powstał także film „Gonitwa” (1971) w reżyserii Zygmunta Hubnera. W „Czytelniku” z 1973 roku opublikowano jego opowiadanie zatytułowane „Śmierć żółwia. Opowiadania”, na podstawie którego Andrzej Kotowski wyreżyserował film fabularno-telewizyjny „Żółw” (1971) .

W 1968 roku otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościeleckich w Genewie;, w 1983 roku przyznano mu nagrodę kulturalną „Solidarności”; w 1984 roku został uhonorowany nagrodą Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku; 23 września 2006 Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś rok później uhonorowany został Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury.
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (1958). Współzałożyciel podziemnego pisma literackiego „Zapis” (1977). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zasłynął jako mistrz małych form narracyjnych. Twórca realizmu peryferyjnego, którym przesiąknięta była jego działalność artystyczna. W swojej twórczości zajmował się pomijanymi obszarami życia, ludźmi z tzw. marginesu społecznego i z peryferii wielkomiejskich. Bohaterami większości jego utworów są ludzie skłóceni z prawem, złodzieje i przestępcy.

W 1957 roku debiutował ogłoszonym na łamach "Nowej Kultury" opowiadaniem „Kwadratowy”. Współpracował z takimi tytułami jak „Literatura”, czy „Tygodnik Powszechny”. Był zdecydowanym przeciwnikiem zmian w Konstytucji PRL, co można dostrzec chociażby w napisanym przez niego „Raporcie o stanie wojennym” (1982-1984), który przyniósł mu europejski rozgłos. Literacko za najdoskonalszy jego utwór uważa się „Wesele raz jeszcze” (1974), w którym ukazuje reguły sprawowania władzy w wymiarze małomiasteczkowym, a także pragmatyzm postaw społecznych, który unieważnia tradycję i niszczy wszelkie wartości.
opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll