PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1989

Światło odbite

psychologiczny, Fabularny, Polska,
plakat: Światło odbite
Reżyseria: Andrzej Titkow
Scenariusz: Andrzej Titkow
Premiera PL: 1989
Opis filmu
Pisarz Zbigniew opowiada na seansie psychoterapeutycznym historię swego życia. Dojrzewał w małym podkrakowskim miasteczku na początku lat pięćdziesiątych. Pragnął zostać poetą, ale miejscowa piękność wykpiła jego pierwszy erotyk. Pewnego dnia znalazł u kolegi kilka wierszy. Wysłał je do krakowskiej gazety jako własne. Okazało się, że były to poematy Czesława Miłosza. Młodzi literaci uznali postępowanie Zbyszka za odważną prowokację. Myśleli, że chciał upowszechnić utwory zakazanego artysty.
Poznali bohatera z Andem, którego poetycki talent był już głośny w Krakowie. Naiwność Zbyszka połączona z młodzieńczą wrażliwością zafascynowała Anda.
Stali się parą nierozłącznych przyjaciół. Któregoś wieczoru And zaprowadził kolegę do Piwnicy pod Baranami. Nakłonił go do publicznego zaprezentowania swoich wierszy, po którym ten został dotkliwie ośmieszony.
Zbyszek długo nie mógł pozbyć się urazy do przyjaciela.
W jakiś czas później, na zjeździe młodych literatów And recytował własne poezje. Zbyszek na próżno starał się zepsuć mu występ złośliwymi uwagami. Kunsztowna forma wierszy całkowicie podbiła słuchaczy. Wieczorem And zaczął nakłaniać Zbyszka do homoseksualnej zabawy, która przerodziła się w szaleńczą dziecinadę. Następnego dnia Zbyszek dowiedział się, że przyjaciel zmarł na atak serca. Minęły lata. Twórczość Anda weszła na trwałe do literatury polskiej, a Zbyszek został uznany za największego znawcę jego poezji. Publikując, wciąż żył w cieniu przytłaczającej osobowości przyjaciela. Ożenił się nawet z wielbicielką jego talentu.
W wydawnictwie redaktor; odrzucając utwory Zbyszka, zaproponował mu napisanie biografii Anda. Okazało się jednak, że żona spaliła całą dokumentację niezbędną do takiej pracy. Nie mogła znieść faktu, że jej mąż istnieje w literaturze tylko jako przyjaciel wielkiego artysty. Zbyszkowi polecono zorganizowanie wystawy w dwudziestą rocznicę śmierci Anda. Wtedy załamał się psychicznie. Seans psychoterapeutyczny. Zbyszek w akcie agresji próbuje wyzwolić się spod wpływu, jaki And wywarł na całe jego życie.
Film osnuty wokół biografii poety Andrzeja Bursy. Zawiera przesłanie, że modę na oryginalnych twórców kształtują w dużej mierze ich epigoni, którzy podsycają kult nieżyjących przyjaciół. Czasem jednak wypaczają fakty.
J.P.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1989
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
psychologiczny, Fabularny
PREMIERA POLSKA:
1989
TYTUŁ ORYGINALNY:
Światło odbite
PRODUKCJA:
Zespół Filmowy Perspektywa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll