Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
1986
Republika nadziei
Fabularny, Historyczny, Polska, 156 min
Reżyseria: Zbigniew Kuźmiński
Scenariusz: Kazimierz Radowicz, Zbigniew Kuźmiński
Premiera PL: 14 październik 1988
Obsada aktorska
pokaż wszystkich (14)
zwiń listę
Ekipa
pokaż wszystkich (16)
zwiń listę
Opis filmu
Wczesna wiosna 1913 roku w Wielkopolsce. W majątku Krogidowo odbywa się myśliwska zabawa - pogoń za lisem. Biorą w niej udział Feliks, Florian i Filip Kroguleccy, Gabriel Niemojewski z Krakowa, Kornelia Biniewska. Feliks i Kornelia są w sobie zakochani. Jest to miłość bez przyszłości - Kornelia dla ratowania rodzinnego majątku musi poślubić pruskiego oficera. Młodzi ludzie są gorącymi polskimi patriotami. Na terenie Wielkopolski działa tajny klub Venetia, organizacja niepodległościowa. W pobliskim Ostrowcu mieści się gimnazjum. W szkołach zaboru pruskiego językiem wykładowym jest niemiecki a wiele książek polskich jest na indeksie. Na początku roku szkolnego przybywa do Ostrowca radca policyjny Jost w celu śledzenia działalności patriotycznej i samokształceniowej polskiej młodzieży gimnazjalnej. Wspomagają go dyrektor gimnazjum i miejscowi szpicle, nauczyciele Kurzezunge i Ziegert, ale nic nie wykrywają i Jost wyjeżdża. Skupiające część młodzieży sportowe Towarzystwo Tomasza Zana działa. Coraz popularniejsza staje się idea walki zbrojnej z zaborcami. Przeszkolenie wojskowe odbywa się w czasie treningów gry w piłkę. Ostrowiecki księgarz sprowadza potajemnie polskie książki. Chłopcy z Towarzystwa Tomasza Zana składają przysięgę służby sprawie wyzwolenia Polski. Incydent na akademii z okazji urodzin cesarza Wilhelma powoduje usunięcie gimnazjalisty Józefiaka, który przekrada się do Galicji. Następny incydent, między Feliksem a von Wedowem, ściąga do Ostrowca w przededniu matur radcę Josta. Rewizja na stancjach uczniów ujawnia zakazaną literaturę. Feliks, Wodniczak i Sobaszek zostają aresztowani w trakcie matur. W sierpniu 1914 roku wybucha wojna. Część chłopców podlega niemieckiej mobilizacji i idzie na front. Nadchodzi rok 1918. Do Ostrowca przybywają dezerterzy z armii niemieckiej, Wodniczak i Feliks. Z innymi kolegami przygotowują akcję powstańczą. Klęska Niemiec jest przesądzona. Bunt żołnierzy garnizonu staje się sygnałem do rozpoczęcia jawnych działań Komitetu Obywatelskiego. Bicie dzwonu 10 listopada 1918 oznajmia przejęcie władzy w mieście przez Polską Radę Ludową, która proklamuje Republikę Ostrowską. Pod naciskiem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu polskie formacje wojskowe przechodzą do Kalisza, gdzie tworzą Batalion Pograniczny. 27grudnia wybucha powstanie wielkopolskie. W noc sylwestrową garnizon niemiecki w Ostrowcu urządza bal. Powstańcy opanowują miasto. Feliks spotyka von Wedowa i ginie w pojedynku.
Akcja filmu przedstawia historyczne wydarzenia poprzedzające proklamowanie Republiki Ostrowskiej, a następnie wybuch powstania wielkopolskiego. Jest to kinowa wersja serialu TV Republika Ostrowska.
Akcja filmu przedstawia historyczne wydarzenia poprzedzające proklamowanie Republiki Ostrowskiej, a następnie wybuch powstania wielkopolskiego. Jest to kinowa wersja serialu TV Republika Ostrowska.
A.C.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1986
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski, niemiecki
RODZAJ / GATUNEK:
Fabularny, Historyczny
PREMIERA POLSKA:
14 październik 1988
TYTUŁ ORYGINALNY:
Republika nadziei
PRODUKCJA:
Studio Filmowe Profil
Dane techniczne
CZAS:
156 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025