PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1993

Pierścionek z Orłem w Koronie

Polityczny, Fabularny, Polska, 104 min
plakat: Pierścionek z Orłem w Koronie
Reżyseria: Andrzej Wajda
Premiera PL: 23 kwiecień 1993
Opis filmu
Powstanie w Warszawie dobiega końca. Dwudziestoletni Marcin przejmuje dowództwo oddziału z rąk majora Steinerta. Każe swoim ocalałym żołnierzom zdjąć mundury i opuścić miasto z cywilami. Jest ranny. Jego dziewczynę Wisię zabierają własowcy. Na chwilę przedtem ukochana daje mu pierścionek z orłem w koronie, cenną pamiątkę ich miłości.
Rannego Marcina wywozi w bezpieczne miejsce łączniczka Janina. Po dojściu do zdrowia Marcin odmawia Steinertowi przystąpienia do podziemnej organizacji „NIE”. Sam chce poznać cele i zamiary nowych władz. W czasie powstańczych walk spotkał Tadka, żołnierza Armii Ludowej, który obecnie działa w komitecie partyjnym. Tadek powierza Marcinowi pracę kierowcy i kontaktuje go z porucznikiem bezpieki Kosiorem. Porucznik wyraźnie nie ma zaufania do Marcina. Podejrzewa, że jest akowskim agentem. Któregoś dnia każe mu jechać ze sobą na dworzec kolejowy w odległym mieście. Marcin z przerażeniem widzi na peronie tłum żołnierzy AK wywożonych przez Rosjan na Syberię. Kosior zabiera z transportu dowódcę sztabu Prawdzica. Jego tożsamości nie rozszyfrowali Rosjanie. Bohater zawiadamia o tym majora Steinerta. Jest teraz gotów z nim współdziałać. Tuż po wizycie u ukrywającego się Steinerta Marcin zostaje schwytany i doprowadzony do Kosiora. Spotyka tam również Prawdzica. Kosior czyta im komunikat o ugodzie aliantów w Jałcie, nakazującej Polakom przyjazne stosunki z Rosjanami. Tłumaczy, że obecna, podziemna działalność AK jest szkodliwa dla Polski. Proponuje, aby dowództwo polskiego podziemia spotkało się z obecnymi władzami i próbowało zawrzeć porozumienie.
Prawdzic wyraża zgodę, a Marcin ma w tym celu pertraktować z majorem. Steinert uważa, że ta propozycja władz jest prowokacją. W końcu jednak godzi się na spotkanie. W dniu zaplanowanych pertraktacji przywódcy AK zostają umieszczeni w samochodach i odjeżdżają w niewiadomym kierunku. W ostatniej chwili Kosior nie pozwala pojechać z nimi Marcinowi. Wieczorem Marcin i Janina dowiadują się, że cała grupa została aresztowana na Pradze. Zrozpaczony Marcin biegnie do komitetu partii porozmawiać z Kosiorem. Zostaje poinformowany, że człowiek o takim nazwisku nigdy tam nie pracował. Wychodzi na ulice miasta. W zrujnowanej kamienicy spotyka Janinę, która nie chce już z nim współdziałać. W jednym z opustoszałych mieszkań zaskoczony widzi Wisię. Oddaje jej pierścionek, który dziewczyna wyrzuca. Znajduje w ruinach pistolet i strzela do siebie.
Film, zaprezentowany na FPFF w Gdyni w 1992 roku, został później zmieniony i ostatecznie ukończony w 1993. Nawiązuje do stylu i problematyki polskiej szkoły filmowej i jej najwybitniejszego osiągnięcia, "Popiołu i diamentu". Jest ostatecznym rozrachunkiem reżysera z etosem Armii Krajowej.
J.P.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1993
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Polityczny, Fabularny
PREMIERA POLSKA:
23 kwiecień 1993
TYTUŁ ORYGINALNY:
Pierścionek z Orłem w Koronie
PRODUKCJA:
Studio Filmowe PERSPEKTYWA, Heritage Films, Cine Electra, Erato Films, Regina Ziegler Filmproduktion
DOFINANSOWANIE:
Fundusz Kinematografii, Ministerstwo Kultury Francji, Agencja Produkcji Filmowej
Dane techniczne
CZAS:
104 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll