PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1970

Pan Dodek

Fabularny, Komedia, Polska, 82 min
plakat: Pan Dodek
Reżyseria: Jan Łomnicki
Scenariusz:
Premiera PL: 26 luty 1971
Opis filmu
Z liczącego 26 tytułów przedwojennego dorobku filmowego Adolfa Dymszy przetrwało wojenną zawieruchę i trudne lata odbudowy tylko 13 filmów, z czego zaledwie trzy w zadowalającym stanie: "Sportowiec mimo woli", "Dodek na froncie" i "Każdemu wolno kochać". Pozostałe pieczołowicie odrestaurowano, przynajmniej we fragmentach, w Filmowym Ośrodku Doświadczalno-Usługowym i Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Z zachowanych urywków 10 filmów powstała jedyna w swoim rodzaju komediowa antologia, a zarazem portret Adolfa Dymszy, najpopularniejszego komika przedwojennego polskiego kina. Fragmenty starych filmów zostały połączone dostosowanymi do nich stylem wstawkami współczesnymi, w których głównemu bohaterowi partneruje Anita Dymszówna, nieżyjąca już również córka Adolfa Dymszy, wówczas młoda aktorka Teatru Narodowego.
Adolf Dymsza (właśc. Adolf Bagiński) zaczął artystyczną karierę od występów kabaretowych. W 1918 r. po raz pierwszy stanął przed kamerą. Od filmu niemego przeszedł z początkiem lat 30. do dźwiękowego, by około 1935 r. osiągnąć szczyt popularności. Na ekranie stworzył barwną, pełną energii i werwy postać warszawskiego cwaniaka, który - co prawda - nie da się oszukać i z każdej sytuacji znajdzie wyjście, ale w gruncie rzeczy jest człowiekiem o złotym sercu, patrzy na świat optymistycznie i nie obraża się na przeciwności losu.
Pan Dodek, stary aktor estradowy, stara się o przydział ogródka działkowego. Na ulicy spotyka go początkująca reporterka, która chce z nim jako rodowitym warszawiakiem przeprowadzić wywiad. Dodek się wymawia, ale w końcu zaczyna opowiadać, wspominając swoje dzieciństwo, potem lata szkolne. Na dłuższe gawędy nie ma jednak czasy i ochoty - musi zdążyć do urzędu, aby złożyć papiery niezbędne do otrzymania upragnionej działki. Kierownikowi urzędu opowiada o swoich perypetiach zawodowych z czasów, gdy był marynarzem, mechanikiem samochodowym, właścicielem sklepu, kelnerem. Dokonania zawodowe nie na wiele się teraz przydają: wolnych działek nie ma. Może dysponują nimi "sportowcy". U tych ostatnich pan Dodek wspomina z kolei swe wcielenia z lodowisk i stadionów - był bowiem hokeistą, piłkarzem, bokserem. Ale i to nie na wiele się teraz przydaje. Zniechęcony niedoszły działkowicz zaczyna relacjonować woźnemu swoje przygody żołnierskie. W drodze powrotnej do teatru znów dopada go młoda dziennikarka i zaczyna wypytywać, tym razem o przygody artystyczne. Wędrówka po mieście i urzędach jest pretekstem do przypomnienia niezapomnianych ról Dodka, które zagrał w filmach: "ABC miłości", "Antek policmajster", "Dodek na froncie", "Dwanaście krzeseł", "Każdemu wolno kochać", "Niedorajda", "Paweł i Gaweł", "Robert i Bertrand", "Sportowiec mimo woli", "Wacuś". Prócz Adolfa Dymszy występuje w nich plejada przedwojennych gwiazd ekranu - Mieczysława Ćwiklińska, Mira Zimińska, Helena Grossówna, Ludwik Sempoliński, Józef Kondrat, Kazimierz Krukowski, Józef Orwid, Eugeniusz Bodo, Feliks Chmurkowski czy Michał Znicz.
PAT
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1970
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Fabularny, Komedia
PREMIERA POLSKA:
26 luty 1971
TYTUŁ ORYGINALNY:
Pan Dodek
PRODUKCJA:
Studio Filmowe Iluzjon
Dane techniczne
CZAS:
82 min
OBRAZ:
czarno - biały
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll