PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1997

Opowieści weekendowe - Dusza śpiewa

, Polska,
plakat: Opowieści weekendowe - Dusza śpiewa
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Scenariusz: Krzysztof Zanussi
Opis filmu
Młody tenor, Adam Łaszcz, zwycięzca konkursu śpiewaczego marzy o wielkiej karierze. Ma na utrzymaniu żonę i kilkuletnią córeczkę. Dorabia koncertami w szkole i na prowincji, ale chciałby otrzymać angaż do stołecznej opery. Czekając na życiową szansę, gnieździ się z rodziną w ciasnym, wynajętym mieszkanku, dojeżdża do pracy starym „maluchem”. Niespodziewanie otrzymuje - w zastępstwie chorego kolegi - propozycję występu w transmitowanym przez telewizję koncercie sylwestrowym w Filharmonii Narodowej. Na próbach wypada świetnie, chwali go dyrektor.
Adam jest dobrej myśli, codziennie ćwiczy w domu uważając, by najmniejsza chrypka nie zepsuła mu głosu. W przeddzień koncertu żona wyjeżdża do swojej matki, zostawiając go samego. Wieczorem do jego drzwi puka staruszka. Zachorował jej ukochany pies, trzeba jechać z nim do weterynarza, ale nie umie sobie poradzić. Adam radzi zawieźć psa taksówką. Wezwany taksówkarz odmawia zabrania zwierzęcia i zdesperowana staruszka pojawia się znów u Adama. On nie potrafi odmówić. Po drodze przyjdzie mu zmieniać koło w deszczu. W dniu koncertu z gardła wydobywa się chrapliwy szept. Nie pomagają żadne sposoby. Adam jest przerażony. Kiedy tuż przed rozpoczęciem koncertu wkracza do gabinetu dyrektora ze zwolnieniem lekarskim, w całym gmachu Filharmonii gaśnie światło. Awaria kabla. Adam jest uratowany. Może będzie mu dana kolejna szansa zabłyśnięcia talentem?

„Cykl filmów telewizyjnych to jest taka szczególna formuła, obejmująca szereg filmów, z których żaden nie kontynuuje wątków poprzedniego, a więc poza osobą autora niewiele je łączy. W „Opowieściach weekendowych” wyznacznikiem pewnej wspólnoty jest to, że wszystkie zdarzenia dzieją się w końcu tygodnia (jest to łącznik dość powierzchowny), wszystkie mówią o czasach współczesnych i dotyczą inteligencji i pewnych wyborów moralnych.” Krzysztof Zanussi
Cykl korzysta z formuły podobnej do Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego. Podejmuje temat przemian moralności w czasach przełomu demokratycznego. To Zanussi dla szerokiej publiczności - mówiący tonem lekkim, dowcipnym, bez zbędnej ekwilibrystyki filozoficznej. Wszystkie filmy są mocno osadzone w realiach, w swoistym pejzażu socjologicznym. Opowieści weekendowe to rodzaj zapisu naszej teraźniejszości - posłużyły do postawienia pytań, które wcześniej wydały się ważne Kieślowskiemu.
A.W.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1997
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
TYTUŁ ORYGINALNY:
Opowieści weekendowe - Dusza śpiewa
TYTUŁ INNY:
Opowieści weekendowe - Cykl TV
Dane techniczne
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll