Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
1999
Odlotowe wakacje
Dla Dzieci, Fantasy , Polska, 90 min
Obsada aktorska
pokaż wszystkich (12)
zwiń listę
Ekipa
pokaż wszystkich (16)
zwiń listę
Opis filmu
W czystej, nieskażonej cywilizacją krainie czarownice zbierają się na doroczny sabat. Postanawiają bronić środowiska naturalnego przed ludźmi niosącymi zniszczenie. Mała czarownica Wenda otrzymuje zadanie. Ma zająć się rodziną Damrotów i dać im nauczkę za zanieczyszczanie środowiska. Jest to jej egzamin na dorosłą czarownicę. Merkana, babcia Wendy, korzystając ze swojej czarodziejskiej mocy podstępem sprowadza do „Czarciego raju”profesora Damrota z czwórką dzieci i psem. Dzieci cieszą się, że spędzą wakacje w nieznanym miejscu. Gdy wkraczają na teren czarownic, spotyka ich wiele niesamowitych przygód. Samochód profesora nagle sam odjeżdża gdzieś w nieznane. Do akcji bowiem włącza się Wenda, która płata im coraz dokuczliwsze figle, sama zaś zamienia się w kruka. Rodzina Damrotów dociera do ładnie położonego domostwa, ale wewnątrz spotyka ich przykra niespodzianka - zepsute jedzenie, robaki i myszy. Niezrażeni tym zwiedzają pobliskie skalne wzniesienia i jeziora. Wencla podąża za nimi i ciągle uprzykrza im życie. Obserwując „przybyszy”powoli zmienia do nich stosunek. W końcu nawiązuje kontakt z rówieśniczką Kasią i zaprzyjaźnia się z nią. Merkana, która z pomocą swego sługi czarnego kota śledzi każdy ruch Wendy, wpada w gniew i zamyka ją w lochu. Dzieciom, które bezskutecznie szukają swojej nowej przyjaciółki, pomaga stary Wodnik. Dzięki niemu odnajdują Wendę i uwalniają ją. Kasia przekonuje ojca, aby młoda czarownica została z nimi. Razem wyjeżdżają z „Czarciego raju”, a w pogoń za nimi na miotle udaje się Merkana, która swoją mocą próbuje ich powstrzymać. Udaje im się przekroczyć granicę „krainy czarownic”, ale Wenda decyduje się jednak wrócić do swoich, a Kasi darowuje na pamiątkę swój amulet.
Ekologiczna baśń filmowa dla dzieci i młodzieży o potrzebie harmonii między człowiekiem a naturą.
To pierwszy polski film, w którym wykorzystano z powodzeniem komputerowe efekty specjalne, zaprojektowane i wykonane przez polskich specjalistów.
Ekologiczna baśń filmowa dla dzieci i młodzieży o potrzebie harmonii między człowiekiem a naturą.
To pierwszy polski film, w którym wykorzystano z powodzeniem komputerowe efekty specjalne, zaprojektowane i wykonane przez polskich specjalistów.
A.W.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1999
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Dla Dzieci, Fantasy
PREMIERA POLSKA:
26 marzec 1999
TYTUŁ ORYGINALNY:
Odlotowe wakacje
PRODUKCJA:
Studio Chełmska
Dane techniczne
CZAS:
90 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025