PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1988

Wielki błękit

Dramat , Przygodowy, Francja, USA, Włochy, 132 min
plakat: Wielki błękit
Opis filmu
Dwóch przyjaciół, Francuza Jacquesa Mayola oraz Włocha Enzo Molinariego, którzy wychowują się na greckiej wyspie, łączy wspólna pasja – nurkowanie. Rywalizują o to, który dłużej wytrzyma pod wodą bez oddechu i bez sprzętu. Bardziej od podmorskich widoków fauny i flory interesuje ich jednak głębokość, schodzenie w coraz niższe partie wody i obserwacja, jak zmienia ona swój kolor od błękitu po czerń. Poza tym różni ich wszystko: Jacques jest nieśmiałym, osamotnionym chłopcem, jego ojciec zginął w wypadku na morzu, zaś Enzo to typ pewnego siebie, wygadanego luzaka.
Dwadzieścia lat później mężczyźni spotykają się w Taorminie na południu Sycylii, by wziąć udział w zawodach w nurkowaniu na zatrzymanym oddechu. Enzo jest już wówczas mistrzem świata w tej dyscyplinie, zaś Jacques profesjonalnym nurkiem, pracującym dla różnych instytucji badawczych. Podąża za nim zakochana Johana, a jej pierwszym zadaniem w Taorminie jest wyłowienie dwóch pijanych przyjaciół z hotelowego basenu. Pomaga im również w przetransportowaniu do morza delfina, którego nie zaakceptowało stado w delfinarium. Zawody w nurkowaniu wygrywa Jacques, lecz Enzo odgraża się, że pobije ten rekord.
W trakcie następnego konkursu Enzo ignoruje problemy zdrowotne i nurkuje. Przyjaciel śpieszy mu z pomocą, lecz jest zmuszony zostawić martwe ciało Enzo w głębinach. W nocy Johana, która spodziewa się dziecka, obserwuje schodzenie Jacquesa pod wodę. Na początku protestuje, lecz ostatecznie pomaga mu zanurkować, gdzie głęboko pod wodą czeka na nurka delfin.

Film Luca Bessona zainspirowała postać Jacquesa Mayola, światowego rekordzisty w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu, który zszedł pod wodę na głębokość 105 metrów. Został on konsultantem technicznym „Wielkiego błękitu”. Film zachwyca widowiskowymi ujęciami schodzenia na kolejne poziomy morza oraz podwodnego tańca delfinów. Ukazuje on z jednej strony miłość do oceanu, a z drugiej niszczycielską siłę, którą ma w sobie to uczucie, wzmocnione przez tęsknotę Jacquesa za bliskimi – ojcem i rywalem, których historie utonięcia ukazane są pararelnie. Dramaturgię filmu psuje jednak przewidywalność oraz słabo zarysowane motywacje, jak też zbyt długie popisy wirtuozerii operatorskiej. Brawurową kreację stworzył Jean Reno, odtwórca roli Enzo, wielkiego admiratora życia i urodzonego ryzykanta.
Atmosferę filmu współtworzy świetna, nostalgiczna muzyka Erica Serry.Adam Wyżyński
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1988
KRAJ PRODUKCJI:
Francja, USA, Włochy
JĘZYK PRODUKCJI:
francuski, angielski, włoski
RODZAJ / GATUNEK:
Dramat , Przygodowy
PREMIERA ŚWIAT:
11 maj 1988
TYTUŁ ORYGINALNY:
Le Grand Bleu
TYTUŁ ANGIELSKI:
The Big Blue
PRODUKCJA:
Gaumont
PRODUKCJA WYKONAWCZA:
Les Films du Loup
Dane techniczne
CZAS:
132 min
OBRAZ:
kolor, 2,2:1
DŹWIĘK
Dolby (35 mm prints)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll