PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1986

Magnat

Fabularny, Kostiumowy , Polska, RFN,
plakat: Magnat
Reżyseria: Filip Bajon
Scenariusz: Filip Bajon
Premiera PL: 26 grudzień 1987
Opis filmu
Epizody z życia magnackiej rodziny von Teuss nie zostały pokazane w kolejności chronologicznej.
1900 rok. Książę Hans Friedrich von Teuss poślubia piękną Angielkę Daisy. Oczarowany jej urodą cesarz Wilhelm II nadaje księciu tytuł Wielkiego Łowczego. Księżna Daisy spędza noc z cesarzem. 1932.
Po wylewie Hans Friedrich jest częściowo sparaliżowany. Jego druga żona Marisca zaczyna flirtować z Bolkiem, najmłodszym synem księcia. Hans przekazuje zarząd rodzinnego majątku w ręce najstarszego syna Franzla. 1917. Książę wraca z wiecu polskiej ludności Śląska. Cesarz deklaruje utworzenie na tych terenach Królestwa Polskiego. Hans chce, aby królem został jego syn Franzel. Daisy przyznaje się mężowi do romansu z cesarzem. Książę usiłuje popełnić samobójstwo. 1932. Franzel i Conrad von Teuss próbują zapobiec strajkom w rodzinnych kopalniach. Po przykrym, incydencie zwalniają z pracy dyrektora - Polaka Zbierskiego. 1922. Powstanie Śląskie. Conrad czuje się Polakiem i walczy w powstańczych szeregach. Zaprzyjaźnia się z Jurkiem Zbierskim, synem dyrektora. Przyjaźń ma podłoże homoseksualne. Powstańcy wdzierają się do pałacu. Hans von Teuss przekonuje ich o polskości swego rodu. 1933. Franzel, zafascynowany zwycięstwem Hitlera w Niemczech, przekazuje pieniądze na jego partię.
Stary książę przyłapuje Mariscę na romansie z Bolkiem. Franzel postanawia rozwieść ją z ojcem i wydać
za brata. Sam organizuje ślub.
1935. Bolko zdobywa informację, że Franzel finansuje działalność partii hitlerowskiej. Uważa, że brat postępuje lekkomyślnie i mówi mu o tym. W kopalniach wciąż strajkują górnicy. Hans Friedrich postanawia zjechać na dół. Strajkującym przewodzi stary Zbierski. Von Teuss dowiaduje się od niego, że majątek rodzinny ma wkrótce przejść pod zarząd przymusowy, ponieważ rodzina von Teuss jest na progu bankructwa. Książę ostrzega Franzla przed kontaktami z partią faszystowską. Do Gliwic przylatuje Bolko z Mariską. Już na lotnisku zostaje aresztowany przez hitlerowców. W czasie pobytu Franzla w Berlinie von Teuss wyraża zgodę na przejście rodowych kopalni pod polski zarząd. Franzel żąda uwolnienia Bolka. Hitlerowcy spełniają jego życzenie. Niestety, Bolko jest już umierający. W więzieniu otrzymywał silne narkotyki. Zgnębiony tym Franzel usiłuje popełnić samobójstwo. Wkrótce po śmierci Bolka umiem także stary von Teuss - nestor rodu.
Fresk historyczny zainspirowany twórczością Luchino Viscontiego. Na przykładzie magnackiej rodziny von Teuss zostało ukazane zachwianie poczucia tożsamości narodowej Śląska pierwszej połowy XX wieku.
W rodzinną sagę wpleciono motywy antycznej tragedii. Filip Bajon zrealizował równocześnie, z tych samych materiałów serial telewizyjny pt. Biała wizytówka.
J.P.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1986
KRAJ PRODUKCJI:
Polska, RFN
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Fabularny, Kostiumowy
PREMIERA POLSKA:
26 grudzień 1987
TYTUŁ ORYGINALNY:
Magnat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll