PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1980

Wrota niebios

Dramat , Western, USA, 219 min
plakat: Wrota niebios
Reżyseria: Michael Cimino
Scenariusz: Michael Cimino
Opis filmu
Jest rok 1870. James Averill, dziedzic zamożnej rodziny, kończy studia na Harvardzie i zamierza poświęcić się zawodowo pomocy imigrantom z Europy Wschodniej. Kilkanaście lat później, będąc już szeryfem, przyjeżdża do miasteczka Casper, które zamieszkują hodowcy bydła. Spotyka tam przyjaciela ze studiów, obecnie zapijaczonego nudziarza. Dowiaduje się również, że stada bydła stają się łupem nowych osadników-imigrantów, którzy żyją w biedzie. Lokalni hodowcy pod przywództwem Franka Cantona przekazują wynajętym zbirom „listę śmierci”, zawierającą 125 nazwisk potencjalnych sprawców kradzieży. James postanawia działać, by powstrzymać ich śmierć. Z prośbą o interwencję idzie do komendanta armii, lecz spotyka się z jego odmową. Bohater nawiązuje też romans z delikatną Ellą, burdelmamą w miejscowym domu publicznym, i pragnie ją chronić przed zemstą właścicieli ziemskich za przyjmowanie imigrantów. Kobieta ma też drugiego wielbiciela Nathana, płatnego zabójcę-rewolwerowca. W końcu dochodzi do starcia, które wygrywają hodowcy z pomocą stacjonujących niedaleko żołnierzy.
W 1903 roku Averill w swojej posiadłości na Rhode Island wspomina, co wydarzyło się później: zasadzkę, w której zginęła Ella, a on sam zabił Cantona.

Film wyreżyserowany przez Michaela Cimino to historia oparta na wydarzeniach, które miały miejsce w latach 90. XIX wieku w Wyoming. Z epickim rozmachem pokazuje konflikt dwóch grup: amerykańskich pionierów oraz nowych osadników, walczących ze sobą na śmierć i życie. Jako czarny antywestern kwestionuje otwartość Ameryki na przybyszów z innego kontynentu, ukazuje rasizm, zawód płatnego rewolwerowca, jak też kraj zdominowany przez uprzywilejowaną i upolitycznioną klasę posiadaczy. Jednocześnie stanowi on wyraz wiary w wartości amerykańskie reprezentowane przez jednego z głównych bohaterów Averillę – twardego, a zarazem dobrodusznego człowieka z zasadami. Zachęca amerykańskich odbiorców do rozliczenia się z niechlubną przeszłością.
Film, trwający 3,5 godziny, został chłodno przyjęty przez Amerykanów, którzy po wcześniejszym dziele Cimino, „Łowcy jeleni”, oczekiwali kolejnego obrazu oscarowego. Mimo gwiazdorskiej obsady, nie przyciągnął do kin widzów, a dla producenta - wytwórni United Artists, która zainwestowała kilkadziesiąt milionów dolarów - oznaczał finansową klapę.


Adam Wyżyński
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1980
KRAJ PRODUKCJI:
USA
JĘZYK PRODUKCJI:
angielski
RODZAJ / GATUNEK:
Dramat , Western
PREMIERA ŚWIAT:
19 listopad 1980
TYTUŁ ORYGINALNY:
Heaven's Gate
BUDŻET:
44 000 000 dolar
PRODUKCJA:
Partisan Productions
Dane techniczne
CZAS:
219 min, 149min (wersja skrócona przez wytwórnię)
OBRAZ:
kolor, 2,2:1
DŹWIĘK
Dolby (35 mm prints)
Nagrody i nominacje
1981
...
Nominacja: Najlepszy film
Cannes
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll