PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1978

Wnętrza

Dramat , USA, 93 min
plakat: Wnętrza
Reżyseria: Woody Allen
Scenariusz: Woody Allen
Opis filmu
Ceniona architekt wnętrz Eve zostaje porzucona przez bogatego męża Arthura dla młodej i energicznej Pearl. Musi na nowo ułożyć sobie relacje z trzema dorosłymi córkami: Joey, Renatą i Flyn, od których do tej pory wymagała głównie dyscypliny oraz opanowania, jak też dużych ambicji. W życiu rodzinnym Eve kieruje się podobnymi zasadami co w zawodzie, starając się utrzymać pewien rodzaj harmonii oraz ładu. Córkom i mężowi przeszkadza jednak bezbarwność oraz chłód tego świata, zbudowanego na kształt zamku z lodu i szkła, jak też emocjonalny dystans Eve, jej chorobliwe dążenie do perfekcji oraz pewien rodzaj manii, by otoczenie człowieka zamienić w dzieło sztuki za pomocą odpowiedniego urządzenia wnętrz.
Odejście męża powoduje załamanie kobiety, z którego próbują podnieść ją córki. Mimo różnicy charakterów łączy je potrzeba ekspresji artystycznej: Renata jest poetką po doświadczeniach blokady twórczej, Flyn aktorką o umiarkowanym szczęściu, zaś Joey nadal szuka odpowiedniej dla siebie gałęzi sztuki, powodując u wszystkich zniecierpliwienie. Każda z nich boryka się z innymi problemami i próbuje uwolnić spod dominacji matki, lecz wspólnie pragną zrozumieć Eve, która załamana po rozwodzie popełnia samobójstwo w falach oceanu.

„Wnętrza” są pierwszym filmem psychologicznym w twórczości Woody’ego Allena, wybitnego komika, zainspirowanego życiem szwedzkiego mistrza ekranu Ingmara Bergmana. Pod postacią Eve kryje się alegoria dążenia do doskonałości estetycznej, której nie można osiągnąć w realnym świecie, zaś cała historia opowiedziana przez Allena ma znaczenie symboliczne: ukazuje artystę zamkniętego w sferze wyobraźni, otoczonego projekcjami własnej imaginacji. Studium skomplikowanych relacji międzyludzkich zostało pokazane w tonie melodramatycznym, w powolnym, nieśpiesznym rytmie. Narracja została poprowadzona tak, by każda z postaci dopełniała wizerunek głównej bohaterki, zaś całość stanowiła wyważoną refleksję nad niszczycielską siłą zawodowego perfekcjonizmu. Reżyser patrzy z punktu widzenia racjonalisty, analizuje psychiczne uwarunkowania człowieka, stawia filozoficzne pytania bez odpowiedzi. Wyraźnie inspirowany kameralnymi dramatami Bergmana, nie stara się jednak wprowadzać do filmu wątków transcendentnych. Historia rozgrywa się raczej na pograniczu podświadomości i nieświadomości.


Adam Wyżyński
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1978
KRAJ PRODUKCJI:
USA
JĘZYK PRODUKCJI:
angielski
RODZAJ / GATUNEK:
Dramat
PREMIERA ŚWIAT:
02 sierpień 1978
TYTUŁ ORYGINALNY:
Interiors
BUDŻET:
10 000 000 dolar
PRODUKCJA:
Rollins-Joffe Productions
Dane techniczne
CZAS:
93 min
OBRAZ:
kolor, 1,85:1
DŹWIĘK
mono
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll