PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
2013

Z marmuru, żelaza, nadziei...

Dokumentalny, Krótkometrażowy, Polska,
plakat: Z marmuru, żelaza, nadziei...
Obsada aktorska
Opis filmu
Jak to się zaczęło? Wejście do kin w roku 1977 "Człowieka z marmuru" Wajdy jest sensacją - swego rodzaju prefiguracją papieskich słów z pierwszej pielgrzymki i buntu Polaków w sierpniu 1980 roku. Ten film zmieni polską świadomość. Rządzący komuniści oraz tajne służby dochodzą więc do wniosku, że Wajda jest zagrożeniem - zakładają mu teczkę, którą zamkną dopiero w lipcu 1989 roku, gdy reżyser będzie już senatorem wybranym w pierwszych wolnych wyborach.
I przez ten czas, choć o tym nie wie, Wajda jest zawsze na oku i podsłuchu tajniaków. Tajniak w pierwszym raporcie pisze o nim: "…reprezentuje antysocjalistyczną postawę w środowisku twórczym. Ma niechętny, zabarwiony emocją, stosunek do ZSRR". Generał Kiszczak naciska, żeby zniszczyć "Kamarylę Wajdy". Nawet Jurij Andropow, szef radzieckiego KGB, zauważa, że reżyser odsłonił swe antysocjalistyczne poglądy. A premier Jaroszewicz pointuje: "Wajda? Jak chce, to niech wyjedzie z Polski. Będzie o jednego wroga mniej". Mają rację - kolejne filmy to potwierdzają. A triada "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza" i nakręcony już w wolnej Polsce "Wałęsa. Człowiek z nadziei" układa się w niezwykły opis walki twórcy z systemem o wolną Polskę.
I o tym opowiada ten film. Został on oparty o książkę Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki, autorów takich hitów jak "Ryszard Kapuściński: nie ogarniam świata" i "Marek Edelman. Życie. Do końca". Tym razem jest to opowieść o tym jak władze i tajne służby rozpracowywały reżysera i nadały mu kryptonim "Luminarz" - czyli o tym jak nakręcić ważny film i nie dać się złamać. Autorzy o swej książce: Nasza książka pokazuje nieznanego Wajdę, ale stara się zrozumieć czasy, a przede wszystkim - je opisuje. To swego rodzaju polityczna biografia reżysera, pełna anegdot i nieznanych historii odnalezionych w archiwach IPN. Ale to również opis relacji na styku artysta-władza - i po prostu zwycięstwa prawdziwej Sztuki.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
2013
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Dokumentalny, Krótkometrażowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll