PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1990

Janka

młodzieżowy, Fabularny, Polska, Niemcy, 83 min
plakat: Janka
Reżyseria: Janusz Łęski
Scenariusz: Janusz Łęski
Opis filmu
Dwuczęściowa, kinowa wersja 15-odcinkowego serialu. Film (tak jak i serial) powstał we współpracy Telewizji Polskiej i telewizji Westdeutscher Rundfunk z Kolonii, ale został w całości zrealizowany w Polsce. Scenariusz według pomysłu Dietera Saldeckiego i Gerhildy Wagner napisał reżyser Janusz Łęski, twórca innych równie udanych seriali dla młodych widzów, jak "Urwisy z Doliny Młynów", "Klemens i Klementynka", "Kłusownik", "Przygrywka", "Przeprowadzka" czy "Rodzina Leśniewskich". "Janka" - w wersji niemieckiej "Janna" - to typowy przykład kina familijnego, adresowanego już nie do najmłodszej widowni, lecz raczej do nastolatków, a także dorosłych członków rodziny.
Saga rodzinna, o wątkach wyprowadzonych z autentycznej historii, rozgrywa się w latach 20., co dało realizatorom możliwość zaprezentowania efektownych filmowo rekwizytów i ciekawostek "z myszką" - starych samochodów, samolotów, elektrowni wiatrowej, wynalazku kina niemego itp. Chociaż nieporozumienia pomiędzy dorosłymi bohaterami kładą się cieniem na świecie dzieci, to powrót do malowniczego okresu początku wieku pozwala spojrzeć na wszystko z nostalgią i serdecznym uśmiechem. Osią dramaturgiczną akcji jest konflikt między prowadzącym zajazd w Podklasztorzu Oskarem Nowakiem a właścicielem dworu w Stawiskach Jakubem Bromskim, zapalonym konstruktorem i pilotem samolotowym. Ale głównymi bohaterami filmu są dzieci należące do dwóch "band". Janka, wnuczka Nowaka, przewodzi "Orłom". Jej rówieśnik Julek, bratanek Bromskiego, dowodzi "Wilkami". "Orły" i "Wilki", współzawodnicząc ze sobą, przeżywają wiele wspaniałych przygód. Wszyscy są zauroczeni samolotem, który z pomocą wiejskiego kowala buduje stryj Julka, zakochany w owdowiałej matce Janki. Do tego dochodzi charakterystyczna dla nastolatków szorstkość i równie naturalna w tym wieku fascynacja płcią przeciwną, która łatwo może przerodzić się w prawdziwe uczucie.
O młodych wykonawcach, którzy zdołali przekazać to wszystko z autentyczną spontanicznością i świeżością, pisano w samych superlatywach. Najbardziej pochlebne recenzje zebrali: Agnieszka Kruk, wówczas uczennica LO w Katowicach, odtwórczyni roli tytułowej, oraz Tadeusz Horvath, wtedy ośmioklasita z Warszawy, w roli jej przyjaciela Julka. Zresztą większość dziecięcych aktorów sprawdziła się znakomicie, także we wcześniejszych filmach Janusza Łęskiego. [PAT]
PAT
opis dystrybutora
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1990
KRAJ PRODUKCJI:
Polska, Niemcy
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
młodzieżowy, Fabularny
TYTUŁ ORYGINALNY:
Janka
PRODUKCJA:
Telewizja Polska, Westdeutscher Rundfunk (WDR), Wytwórnia Filmów Fabularnych (Łódź)
Dane techniczne
CZAS:
83 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll