PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
2001

Dziady

Dokumentalny, Polska, 31 min
plakat: Dziady
Opis filmu
Każde wystawienie "Dziadów" Adama Mickiewicza było w Polsce wydarzeniem, to jednak - w reżyserii Kazimierza Dejmka - zapisało się w sposób wyjątkowy nie tylko w historii teatru polskiego, lecz także w powojennych dziejach kraju. Przede wszystkim inscenizacja Dejmka była pod każdym względem wyśmienita, wręcz fascynująca. Jak wspominają aktorzy, dostarczała im i widzom szczególnych przeżyć artystycznych. Od początku jednak działo się wokół niej coś niezrozumiałego. Zastanawiające na przykład było to, że inicjatywa wystawienia "Dziadów" wyszła z ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki. Co więcej, inscenizacja tego właśnie dramatu - aż trudno w to uwierzyć -miała uświetnić obchody Rewolucji Październikowej i reżyser, który tego nie chciał, musiał walczyć o przesunięcie daty premiery.
Ostatecznie premiera odbyła się 25 listopada 1967 roku. Skończyła się, jak wspomina Gustaw Holoubek, czymś w rodzaju zbiorowego szaleństwa. Nagle aktorzy poczuli się na scenie wolni, nie skrępowani polityką, na przekór polityce - cieszyli się. Pierwsze spektakle przebiegły spokojnie. Widzowie oczywiście bili brawo, bo spektakl na to ze wszech miar zasługiwał. Z czasem jednak brawa zaczęły się rozlegać w momentach o wymowie szczególnej. W końcu na widowni doszło do czegoś, co można było uznać za demonstrację polityczną, lecz co zarazem wyglądało na prowokację. Interweniował KC PZPR. Uznano, że w tym kształcie "Dziady" nie mogą być nadal wystawiane, zaszkodzić to może bowiem stosunkom z ZSRR. W końcu - przede wszystkim za sprawą Zenona Kliszki - zapadła decyzja, że 31 stycznia 1968 roku spektakl zejdzie z afisza. Wówczas grupa studentów Uniwersytetu Warszawskiego i PWST postanowiła iść tego dnia do Teatru Narodowego i zademonstrować swoje niezadowolenie z tego powodu. Po wyjściu z teatru młodzież złożyła kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Można uznać, że w takich okolicznościach zrodziła się studencka opozycja.
W interesującym filmie Marek Drążewski zbiera wspomnienia uczestników tamtych pamiętnych wydarzeń. O "Dziadach" opowiadają: Gustaw Holoubek, Jan Kobuszewski, Krystyna Kamieńska, Tadeusz Borowski, Lech Ordon, Wojciech Alaborski, Mieczysław Kalenik, Bogdan Baer, a także Jitka Stokalska - asystentka Dejmka, Artur Starewicz - sekretarz KC PZPR ds. kultury oraz ówcześni studenci - m.in. Damian Damięcki, Sławomir Kretkowski i Jan Lityński oraz Jacek Kuroń. Autor wykorzystuje zarejestrowane na taśmie fragmenty pamiętnego przedstawienia, archiwalne zdjęcia i artykuły prasowe.
PAT
opis dystrybutora
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
2001
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Dokumentalny
TYTUŁ ORYGINALNY:
Dziady
PRODUKCJA:
Telewizja Polska - Agencja Filmowa
Dane techniczne
CZAS:
31 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll