PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
2008

Tajemnice Doliny Nilu

Dokumentalny, Polska, 30 min
plakat: Tajemnice Doliny Nilu
Reżyseria: Władysław Jurkow
Scenariusz: Władysław Jurkow
Opis filmu
Fascynująca podróż z biegiem Nilu, od Chartumu do Aleksandrii. Wyprawa w głąb czasu, śladami legendarnych królestw i zaginionych cywilizacji. Ekipa filmowa przedstawia sensacyjne odkrycia polskich archeologów, którzy od blisko pół wieku pracują w Dolinie Nilu. Każdy z odcinków to kolejny etap podróży, kolejny okres w historii i kolejna przygoda.
Część 1: Pierwszy odcinek przedstawia historię starożytnej Nubii, królestwa, które swoim zasięgiem obejmowało obszar między I a VI kataraktą. Podróż z biegiem najdłuższej afrykańskiej rzeki zaczyna się w stolicy Sudanu - Chartumie, gdzie Nil Biały łączy się z Nilem Błękitnym w jeden nurt. Chartum to okazja do zapoznania się z dziedzictwem duchowym i historycznym największego kraju Afryki. W rejonie IV katarakty, gdzie powstaje wielka tama, naukowcy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku biorą udział w międzynarodowej akcji ratowania zabytków. Na obszarze, który wkrótce zostanie zalany wodami Nilu, polscy archeolodzy ratują przed zatopieniem bezcenne zabytki prehistorycznych kultur. Wizyta w Banganarti i Starej Dongoli pozwala zapoznać się z historią Makurii, największego chrześcijańskiego królestwa w Afryce. Misje archeologiczne z Uniwersytetu Warszawskiego kontynuują dziś dzieło prof. Kazimierza Michałowskiego, który odkryciem katedry w Faras dał początek nubiologii - nowej dziedzinie nauki poświęconej starożytnej Nubii. Zdjęcia zrealizowane w Meroe, Jebel Barkal i Kermie ukazują zabytki z różnych okresów w historii tego kraju. Sudańska wędrówka kończy się w Wadi Halfie, skąd starożytnym szlakiem karawan udajemy się do Egiptu.
Część 2: Historia największej cywilizacji starożytnej zaczyna się od wizyty na Elefantynie zwanej Południową Bramą Egiptu. Wyspa na Nilu od czasów prehistorycznych była miejscem kultu bóstw związanych z rzeką od której zależało życie Egiptu. Polski ślad w dzisiejszym Asuanie związany jest ze świątynią Ramzesa II w Abu Simbel. W latach 60. Prof. Michałowski kierował międzynarodową akcją przeniesienia świątyni na teren położony nad poziomem jeziora Nasera. W starożytnych Tebach ekipa filmowa odwiedza archeologów pracujących w świątyni Hatszepsut. Polscy naukowcy od wielu lat odkrywają tajemnice jednej z najbardziej zagadkowych postaci Egiptu. Hatszepsut - kobieta faraon, skazana przez swego następcę na wymazanie z historii, dzięki polskim archeologom wróciła na panteon egipskich władców. W Sakkara, prof. Karol Myśliwiec przedstawia swoje najnowsze odkrycia na cmentarzysku z czasów Starego Państwa. W grobowcu wezyra Meref - Nebefa poznajemy historię najważniejszego dostojnika, na dworze faraona Tetiego.
Część 3: Fascynująca podróż z biegiem Nilu, od Chartumu do Aleksandrii. Wyprawa w głąb czasu, śladami legendarnych królestw i zaginionych cywilizacji. Ekipa filmowa przedstawia sensacyjne odkrycia polskich archeologów, którzy od blisko pół wieku pracują w Dolinie Nilu. Każdy z odcinków to kolejny etap podróży, kolejny okres w historii i kolejna przygoda. W Kairze widzowie uczestniczą w spotkaniu z polskimi archeologami, a następnie odwiedzają Mukattam, dzielnicę zwaną Miastem Śmieciarzy. W dawnych kamieniołomach zamieszkali wypędzeni z centrum Kairu koptowie - egipscy chrześcijanie. Ponad 40 tysięcy mieszkańców tej dzielnicy utrzymuje się głównie z utylizacji śmieci. Wśród nich pracuje Mariusz Dybich, niedoszły salezjanin, który na zamówienie koptyjskiego kościoła wykonuje rzeźby na skałach otaczających tamtejszy klasztor. Ponadto wizyta na słynnym bazarze Khan al Khalili, w koptyjskich kościołach i kairskich meczetach pozwala przybliżyć atmosferę stolicy dzisiejszego Egiptu. W Delcie Nilu archeolodzy z Krakowa i Poznania odkrywają osadę z czasów początku państwa egipskiego. Znalezione przez nich wizerunki władców z okresu predynastycznego uznane zostały za jedną z największych sensacji archeologicznych ostatnich lat. Ich prace rzucają nowe światło na najstarszy okres w historii państwa egipskiego. Podróż z biegiem Nilu kończy się na ujściu rzeki do Morza Śródziemnego w Rashid i wizycie w misji archeologicznej w Aleksandrii. W centrum miasta założonego przez Aleksandra Macedońskiego polscy archeolodzy odkryli fragment rzymskiej dzielnicy starożytnej metropolii. Kompleks zabudowań mieszkalnych, łaźnie i audytoria najstarszego na świecie uniwersytetu dają wyobrażenie o tym, jak wyglądało życie mieszkańców dawnej Aleksandrii.
TVP
opis dystrybutora
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
2008
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Dokumentalny
TYTUŁ ORYGINALNY:
Tajemnice Doliny Nilu
PRODUKCJA:
Telewizja Polska, PWR S.A., C.D.N. Sp. z o.o.
Dane techniczne
CZAS:
30 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll