PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1999

Z głową w chmurach... czyli 70 dni z życia bielika

Dokumentalny, Przyrodniczy, Polska, 29 min
plakat: Z głową w chmurach... czyli 70 dni z życia bielika
Reżyseria: Ryszard Palczewski
Scenariusz: Ryszard Palczewski
Opis filmu
Ptaki drapieżne nigdy nie były szczególnie liczne, jednak jeszcze sto lat temu można było je dostrzec, szybujące na niebie, znacznie częściej niż obecnie. Główną przyczyną spadku liczebności ich populacji było gwałtowne kurczenie się ich naturalnych rewirów, spowodowane ekspansją człowieka i szybko postępującą urbanizacją. Tragiczne w skutkach okazało się stosowanie w rolnictwie chemicznych środków ochrony roślin, które zdziesiątkowały populację latających drapieżników. Ponadto przez dziesięciolecia popularne były polowania na te ptaki. Mimo deklarowanej przez różne państwa sympatii i szacunku dla nich - orzeł jest godłem narodowym Stanów Zjednoczonych, Polski i Filipin - przez lata zrobiono niewiele, aby je chronić.
Największym z występujących w Polsce ptaków drapieżnych jest bielik (Haliaetus albicilla), ptak z rodziny jastrzębi. Rozpiętość jego skrzydeł przekracza dwa metry, ma krępą budowę ciała i potężny dziób. Bieliki zamieszkują północną i środkową Europę i północną Azję. Można je spotkać (choć, niestety, rzadko) w lesistych okolicach, w pobliżu rzek, jezior i mokradeł. Bieliki chętnie żywią się rybami, wodnymi ptakami, małymi ssakami i padliną. Chwytając ryby, wykonują bardzo zręczne manewry. Najczęściej atakują z zaskoczenia lub z zasadzki. Niekiedy polują w parach - w czasie takich "małżeńskich" łowów jeden ptak wypłasza i wystawia ofiarę, a drugi ją chwyta. W lutym, kiedy przyroda spowita jest jeszcze warstwą śniegu, bieliki zbierają gałązki i wiją z nich gniazdo na wierzchołku wysokiego drzewa lub na szczycie skały. Budowa trwa dosyć długo - dopiero w kwietniu samica składa swoje pierwsze jajo, a w maju - drugie. Ona zajmuje się wysiadywaniem, samiec zastępuje ją rzadko. Kiedy wyklują się młode, samiec poluje i przynosi pożywienie do gniazda. Pisklęta są bardzo żarłoczne, wcześnie też ujawniają swoją drapieżną naturę. Już po kilku tygodniach staczają ze sobą "walki" w gnieździe. Niekiedy te dziecięce bijatyki kończą się tragicznie - jedno z piskląt wypada z gniazda.
Autorom filmu udało się sfilmować rodzinę bielików w ich naturalnym środowisku - w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Odwiedzili też Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych przy stacji badawczej PZŁ w Czempinku, gdzie leczy się również ranne i osłabione bieliki, które nie przetrwałyby na wolności.
www.tvp.com.pl
opis dystrybutora
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1999
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Dokumentalny, Przyrodniczy
TYTUŁ ORYGINALNY:
Z głową w chmurach... czyli 70 dni z życia bielika
PRODUKCJA:
Telewizja Polska - I Program
Dane techniczne
CZAS:
29 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll