PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
2003

Historia matematyka Polski

Dokumentalny, Polska, 58 min
plakat: Historia matematyka Polski
Reżyseria: Agnieszka Arnold
Scenariusz: Agnieszka Arnold
Opis filmu
Kameralna opowieść o dwóch Izraelczykach polskiego pochodzenia: Filipie Rosenau - światowej sławy matematyku i Karolu Beckerze - lewicowym filozofie. Różni ich wiele: pochodzenie społeczne, wychowanie, warunki, w jakich dorastali. Łączy fakt, że obaj wyemigrowali z Polski do Izraela, że tam odnaleźli swoje miejsce na ziemi, lecz mimo to pozostali silnie związani z polską kulturą, są nią głęboko zafascynowani i starają się ją propagować w Izraelu.
Filip wywodzi się z małego miasteczka na Dolnym Śląsku. Jego ojciec był zagorzałym syjonistą, ale też człowiekiem twardo stąpającym po ziemi. Wbrew zaleceniom szkoły, dostrzegającej niezwykłe uzdolnienia Filipa, posłał go do szkoły zawodowej. Rozkochany w matematyce nastolatek postanowił udowodnić ojcu, że ma większe ambicje i możliwości. Już w Izraelu zdobył wyższe wykształcenie i w wieku 33 lat został profesorem uniwersyteckim. To z Polski wyniósł szacunek dla wiedzy i nauki, potrzebę bycia dobrym w tym, co się robi.
Karol dorastał w Warszawie, jego ojciec pracował jako zaopatrzeniowiec w Urzędzie Bezpieczeństwa. Rodzinie dobrze się powodziło. Polityczne zmiany w 1956 r. w ZSRR i w Polsce zmusiły jednak jego rodzinę do emigracji. Karol, lewicujący idealista, po przyjeździe do Izraela zapragnął pracować w kibucu, uważając, że w ten sposób najpełniej zrealizuje swoje komunistyczne ideały. Minęło parę lat, zanim pragnienie studiowania i silnie rozwinięty indywidualizm wzięły górę nad zachwytem dla ciężkiej pracy kolektywnej. Ukończył studia, został wykładowcą filozofii na uniwersytecie w Tel Awiwie, wykłada również filozofię i pedagogikę w seminarium nauczycielskim.
Filip, klasyczny przykład naukowca całkowicie pochłoniętego swoją pracą, obojętnego na zaszczyty i stanowiska, znajduje wytchnienie od matematyki w pisaniu poezji. Wiersze tworzy po polsku, oddając w nich głównie swoje traumatyczne wspomnienia antysemickich prześladowań w dzieciństwie. Ma wielu przyjaciół wśród pisarzy i tłumaczy, swoje wiersze prezentował również podczas pobytu w Polsce, dawał tutaj także wykłady z matematyki.
Dawną ojczyznę, licznych pozostałych tu krewnych i przyjaciół odwiedził również Karol, który robi wiele dla przełamania stereotypów Polaka i Żyda w obu krajach i walczy o to, aby poczucie tożsamości jego rodaków nie miało za podstawę jedynie tragedii holocaustu. Aktywnie działa na rzecz Ruchu Korczakowskiego. Podobnie jak Filip, ojciec dwóch synów, robi wszystko, aby w jego dwóch córkach Polska budziła głównie ciepłe skojarzenia.
PAT
opis dystrybutora
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
2003
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Dokumentalny
TYTUŁ ORYGINALNY:
Historia matematyka Polski
PRODUKCJA:
Telewizja Polska - Agencja Filmowa, Klaps Produkcja Filmowa
Dane techniczne
CZAS:
58 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll