PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1996

Ślad

Dokumentalny, Biograficzny, Polska, 26 min
plakat: Ślad
Reżyseria: Marcin Latałło
Scenariusz:
Opis filmu
Dokument poświęcony tragicznie zmarłemu w górach polskiemu operatorowi filmowemu, bohaterowi ''Iluminacji'' Krzysztofa Zanussiego - Stanisławowi Latałło. Autorem filmu jest jego syn, Marcin Latałło. Po latach próbuje dociec motywacji ojca w jego życiowych decyzjach: rozstanie z żoną i synem, wyjazd w Himalaje. Jako kilkuletnie dziecko był nieświadomym uczestnikiem tamtych wydarzeń. Teraz stara się zrozumieć.
Niezwykły i bardzo osobisty dokument Marcina Latałły, poświęcony jemu tragicznie zmarłemu ojcu. Stanisław Latałło był operatorem filmowym, zagrał też główną rolę w "Iluminacji" Krzysztofa Zanussiego i rola ta przyniosła mu sławę niemal kultową. Życie dopisało do filmu dramatyczną pointę. Stanisław Latałło zginął podczas wspinaczki w Himalajach w grudniu 1974 roku. Nie miał jeszcze 30 lat. Pierwsze kadry "Śladu" są statyczne, a jednocześnie poruszające - w tle fotosów z "Iluminacji" Zanussiego pojawia się głos Marcina Latałły. Mówi o wspomnieniach zachowanych w pamięci dziecka, o tym, że tym właśnie filmem podjął próbę odnalezienia bliskiego mu człowieka. Marcin Latałło kończy wstęp mocnym akcentem: "Mam dzisiaj 28 lat" (tyle ile ojciec w czasie tragicznej wyprawy w Himalaje). Jest to film o marzeniach, za którymi podążamy nie bacząc na niebezpieczeństwa, o zwiewności życia, nieprzeniknionym losie. "Ślad" jest bardzo osobistą refleksją zrealizowaną z udziałem przyjaciół Stanisława Latałły, znanych postaci polskiego kina, m.in. Agnieszki Holland, Krzysztofa Zanussiego, Tadeusza Konwickiego, Jerzego Surdela.
MÓWI MARCIN LATAŁŁO: Dla mnie najważniejsze było zrobienie filmu o człowieku nietuzinkowym, a jednocześnie żyjącym problemami, które są ważne dla nas, jak niegdyś dla niego. O maksymaliście i idealiście, dla którego sztuka musiała być czysta, miłość piękna. Jako alpinista ojciec starał się wejść na najwyższą górę (...) Dla mnie ta tajemnica śmierci jest fascynująca, tym bardziej że dramat zdarzył się w tak ekstremalnych warunkach. Postanowiłem nakręcić film. Niewiele o ojcu wiedziałem. Miałem siedem lat, gdy odszedł. Decydujące były listy mojego ojca, te które on napisał do mnie z Nepalu, pokazałem je w filmie. Te listy przez wiele lat leżały w skrzynce. Sięgnąłem do nich, gdy sam zacząłem być dorosłym. Wówczas dopiero człowiek zaczyna się zastanawiać, skąd się wziął, co go ukształtowało. Listy są bardzo poetyckie, a nie można zapominać, że on je pisał do dziecka. Miał talent opowiadania ciekawych historii. Nie myślę, żeby ojciec w tych listach chciał zostawić jakieś przesłanie dla ludzkości. Są to po prostu bardzo serdeczne słowa, które do mnie z daleka wysyłał, próbując opisać, co tam przezywał, co widział, co czuł. Zacząłem odwiedzać ludzi, którzy ojca znali, pracowali z nim. Pytałem Agnieszkę Holland, Krzysztofa Zanussiego, Tadeusza Konwickiego, Jerzego Surdela... Każdy pamięta go inaczej, a fakty mieszają się we wspomnieniach z wyobrażeniami.
Canal +
opis dystrybutora
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1996
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Dokumentalny, Biograficzny
TYTUŁ ORYGINALNY:
Ślad
PRODUKCJA:
Studio Filmowe Everest, Agencja Produkcji Filmowej, Canal + Polska
Dane techniczne
CZAS:
26 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll