PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1999

Jak narkotyk

Dramat , Obyczajowy, Fabularny, Polska, 135 min
plakat: Jak narkotyk
Reżyseria: Barbara Sass
Scenariusz: Barbara Sass
Opis filmu
Lata siedemdziesiąte. Dziewiętnastoletnia Anna, początkująca poetka, dowiaduje się, że jest poważnie chora na serce. Dziewczyna nie ma nadziei, że uda się załatwić operację w renomowanej klinice w Londynie, co dawałoby jej szansę na przeżycie. Po próbie samobójczej, na dnie depresji, spotyka chłopaka chorego na serce, który rozpala w niej uczucie, namiętność i wenę twórczą. Pobierają się, mimo sprzeciwu lekarzy i rodziny. Ale choroba zabiera wkrótce młodego męża. Anna traci wiarę. Od samobójstwa ratuje ją poezja (debiut w prasie literackiej), „trudna” przyjaźń z nowo poznanym niewidomym pisarzem i wyjazd na operację do Anglii. Mężczyzna obiecuje czekać na Annę, a ona zdaje sobie sprawę, że ich związek to coś więcej niż przelotna znajomość. Po udanej operacji poetka z komunistycznej Polski odkrywa uroki zachodniego świata. Chce żyć intensywnie i kolorowo. Rezygnuje z powrotu do kraju, chociaż wie o zmianach, jakie przyniosła Solidarność (jest rok 1980). Wdaje się w romans z żonatym lekarzem, zaczyna studia na Oksfordzie. Dopiero na wieść o stanie wojennym postanawia wrócić do Polski. Ale zawiedziony, zgorzkniały niewidomy pisarz nie chce odnowienia ich związku. Zagubiona dziewczyna szuka spełnienia w szalonych miłostkach i pracy ponad siły. Przeciążone serce nie wytrzymuje. Druga operacja, przeprowadzona w Polsce, nie udaje się. Anna umiera pogodzona ze światem i z Bogiem.

Pierwowzorem postaci Anny była przedwcześnie zmarła poetka Halina Poświatowska. Osadzenia akcji w realiach przełomu lat 70. i 80. skomplikowało wybory, przed którymi staje bohaterka. W wyniku interwencji rodziny poetki, reżyserka wycofała się z pierwotnego zamiaru ukazania biografii Poświatowskiej i zdecydowała się na przedstawienie ponadczasowej opowieści o młodej kobiecie, która u progu świadomego życia usłyszała wydany na siebie wyrok śmierci. Powstał film dobrze zagrany, znakomicie sfotografowany. Krytycy podkreślali, że zamiast dramatu intelektualistki Sass pokazała kobietę szukającą zatracenia w erotyzmie.
A.W.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1999
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Dramat , Obyczajowy, Fabularny
TYTUŁ ORYGINALNY:
Jak narkotyk
PRODUKCJA:
Agencja Produkcji Filmowej, Telewizja Polska - Telewizyjna Agencja Produkcji Teatralnej i Filmowej, Akson Studio, STI Studio Filmowe
PRODUKCJA WYKONAWCZA:
Akson Studio
Dane techniczne
CZAS:
135 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll