PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1996

Krajobraz przed ciszą

Dokumentalny, Polska, 12 min
plakat: Krajobraz przed ciszą
Opis filmu
Dramat opuszczenia swojego miejsca. Puste domy i ruiny kryją w sobie dwie tragiczne historie. Jedna to los Niemców, którzy musieli stąd odejść, natomiast druga to dramat ostatnich ludzi tam mieszkających. Poza przyrodą świat zostaje tu tylko we wspomnieniach i ruinach.
Bociany wracają tam wiosną, jak zawsze. Z wysokości gniazda, w którego sąsiedztwie ciągle ubywa dachówek, samica spogląda na okolicę, którą objęła we władanie zieleń. Rośliny bujnie zarastają drogi, ruiny domów i stary cmentarz, na którym spoczywają Niemcy. Wspinają się na krzyż, na którym w 1960 roku Polacy napisali: Zmiłuj się nad nami. Wiatr przelatuje na przestrzał przez domy, z których wydarto okna z futrynami i drzwi z framugami, sieje pyłem z rury pozostałej po piecu. Ze ścian, na których bieleje jeszcze ślad krucyfiksu, w których tkwią jeszcze gwoździe po obrazkach i fotografiach, złuszcza się farba, opada tynk. Pod grubą warstwą kurzu rdzewieje zapomniany garnek. Łyżka, porzucona na ułamkach cegieł, czeka aż ktoś znów ją weźmie w dłoń, a naftowa lampa - że ktoś ją zapali. W rozpadających się murach pozostał ślad dawnego życia i pamięć zmieszanych dźwięków: krakowski hejnał wydobywający się z radia, natarczywe kukanie kukułki z zegara, śmiech dzieci, brzęk naczyń, płacz niemowlęcia, tupot nóg. Mieszają się ze śpiewem ptaków. Cichną nagle. I tylko krople deszczu pukają w dziurawe dachy i brzęczą w popękanych rynnach. Niekiedy słychać odgłos ciężkich kroków. I plusk wody wlewanej do wiadra. Stary mężczyzna siada przed progiem i kładzie na kolanach bezczynne dłonie.
Tak Krzysztof Rzączyński i Jacek Knopp, w niezwykle pięknej, choć przejmująco smutnej impresji filmowej, przedstawiają dramat opuszczenia mazurskiej wsi Suchodoły - niegdyś małej ojczyzny grupy Niemów, potem - Polaków. W filmie nie pada ani jedno słowo. Kilka tropów pozwala się domyślać, dokąd autorzy zaprowadzili widza. I na koniec informacja: pierwsi mieszkańcy pojawili się w tym miejscu w XIX wieku. W 1938 roku było ich 38, w 1980 roku - 60, w 1996 roku pozostał już tylko jeden.
TVP
opis dystrybutora
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1996
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Dokumentalny
TYTUŁ ORYGINALNY:
Krajobraz przed ciszą
PRODUKCJA:
Telewizja Polska
Dane techniczne
CZAS:
12 min
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll